اوباما به ایران سفر نمیکند.

01
01

 

 

 

 

 

 

 

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا وجود هر گونه برنامه ای برای سفر احتمالی «باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا به ایران در سال آینده را تکذیب کرد.

خبرگزاری «یونایتدپرس اینترنشنال» با استناد به گزارش روزنامه آمریکایی «هیل» نوشت: «کیتلین هایدن» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با ارسال پست الکترونیکی به این روزنامه، صحت گزارش ها در خصوص سفر احتمالی رییس جمهوری آمریکا به ایران را رد کرد.

روزنامه «الجریده» کویت پیشتر در وب سایت خود نوشته بود: مقامات ایرانی و آمریکایی در حال تدارک سفر اوباما به تهران برای اواسط سال 2014 میلادی هستند.

گزارش روزنامه کویتی با استناد به اظهارات یک دیپلمات ناشناس آمریکایی مطرح شد.

نشریه محافظه کار «ویکلی استاندارد» آمریکا، در ترجمه گزارش این روزنامه عربی نوشت: منابع مطلع اعلام کردند طرفین نسبت به این دیدار علاقمند هستند و تهران و واشنگتن منتظر برنامه ریزی های اولیه هستند.

یونایتدپرس اینترنشنال افزود: روابط میان آمریکا و ایران از زمان روی کار آمدن روحانی در آگوست (مرداد) گذشته رو به گرم شدن گذاشت. وی در ماه سپتامبر (شهریور – مهر) با سفر به آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد حضور یافت اما با اوباما دیدار نکرد.

اواخر ماه (میلادی) گذشته اوباما نخستین رییس جمهوری آمریکا بود که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 میلادی (1357) و حادثه گروگانگیری سفارت آمریکا در تهران با رییس جمهوری ایران به صورت تلفنی گفت و گو کرد. در ماه اکتبر (مهر – آبان) دو کشور در زمینه برنامه هسته ای ایران به توافقی اولیه و تاریخی دست یافتند.