بازتاب سخنان روحانی در اجلاس داووس در رسانه های جهان

اخبار ,اخبار سیاست خارجی ,سخنان روحانی در داووس

 

بازتاب سخنان روحانی در اجلاس داووس در رسانه های جهان

 

روزنامه آمریکایی ˈنیویورک تایمزˈ در شرحی بر سخنان دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در داووس موضع قاطعانه وی درباره ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای، بحران سوریه و تمایل ایران برای برقراری تعامل سازنده با جهان را برجسته کرد و در این باره به اظهار نظر پرداخت.

 
به گزارش ایرنا، روزنامه آمریکایی ˈنیویورک تایمزˈ در پی سخنرانی دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در مجمع جهانی اقتصاد در سوییس، در یادداشتی با عنوانˈروحانی می گوید ایران هیچ برنامه ای برای تسلیحات هسته ای نداردˈ نوشت:ˈرییس جمهوری اسلامی ایران که خود را طرفدار ˈاعتدال محتاطانهˈ معرفی می کند در سخنرانی خود در اجلاس داووس تصریح کرد که وی در پی ˈتعامل سازندهˈ با همسایگان ایران است و تاکید کرد که کشورش در پی دستیابی به سلاح هسته ای نبوده است.ˈ
 
این روزنامه آمریکایی با اشاره به همزمانی مجمع داووس با کنفرانس موسوم به ژنو2 در ˈمونتروˈ در منطقه دیگری از سوییس، ایران را یک بازیگر منطقه ای کلیدی و متحد اصلی ˈبشار اسدˈ توصیف کرد و در شرح سخنان دکتر روحانی نوشت:
 
ˈروحانی همکاری اخیر بین آمریکا و سایر قدرت ها بر سر برنامه هسته ای کشورش را ˈتحول مهمˈ توصیف کرد و رهبران آمریکا را ترغیب کرد که انقلاب اسلامی کشورش را به عنوان ثمره بیش از یک قرن تلاش های آزادی خواهانه بپذیرند.ˈ
 
وی همچنین تصریح کرد:ˈمن با قاطعیت و صراحت اعلام می کنم که سلاح هسته ای و توسل به زور، هیچ جایگاهی، در راهبردِ کلانِ امنیتِ ما نداشته و ایران هیچ انگیزه ای برای چنین گرایشی ندارد. اما ملت ایران، تحت هیچ شرایطی، از حقوق خود در دست یابی به فن آوریِ صلح آمیزِ هسته ای، صرف نظر نخواهد کرد.ˈ
 
نیویورک تایمز با اشاره به فسخ دعوت ˈبان کی مونˈ، دبیر کل سازمان ملل از ایران برای حضور در کنفرانس ژنو2 بعد از اینکه ایران پیش شرط آمریکا را رد کرد، در شرح پاسخ دکتر روحانی به یکی از سوالات مطرح شده در داووس نوشت:ˈآقای روحانی اعلام کرد که ایران در پی بهبود روابط با ˈتمام جهانˈ و همسایگان خود است اما مشخص نکرد که این امر شامل اسراییل که مدت ها ایران را به حمله به تاسیسات هسته ای آن تهدید می کرد هم می شود یا خیر.
 
وی همچنین از عربستان سعودی که رقیب اصلی ایران در منطقه غنی از نفت خلیج فارس و کل منطقه محسوب می شود، نام نبرد.ˈ
 
این روزنامه آمریکایی بخشی از سخنان رییس جمهوری ایران درباره کشته، زخمی و آواره شدن میلیون ها انسان بی گناه در سوریه را برجسته کرد و افزود:ˈوی که با ادبیاتی مشابه ˈبشار اسدˈ سخن می گفت شورشیان سوری را در پی براندازی دولت سوریه دانست و آنها را ˈتروریستˈ و ˈجانیانی بی رحمˈ توصیف کرد.ˈ
 
نیویورک تایمز ضمن اشاره به اینکه درباره ادعاهای مخالفان سوری مبنی بر ˈنقش نظامی پنهان تهران در حمایت از اسدˈ از دکتر روحانی سوالی پرسیده نشد به سخنان رییس جمهوری ایران درباره لزوم تلاش همگانی برای بیرون راندن تروریست ها از سوریه پرداخت و افزود:ˈوی به کشورهایی که از چنین خصومت هایی حمایت می کنند هشدار داد که ایستگاه بعدی تروریست ها کشور آنها خواهد بود. آقای روحانی از برگزاری ˈانتخابات آزاد و عادلانهˈ در سوریه حمایت کرد و بار دیگر با تکرار استدلال های اسد تصریح کرد که ˈهیچ قدرت خارجیˈ نباید در صدد تعیین آینده سوریه باشد.ˈ

 

————————————-

 

 سخنرانی روحانی درداووس درصدر اخباریونان قرار گرفت
 

آتن- سخنرانی دکتر حسن روحانی درداووس درصدر اخبار رسانه های خبری یونان قرارگرفت.

 
به گزارش ایرنا ،سخنرانی دکترحسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران دراجلاس جهانی اقتصادی داووس درصدراخبار رسانه های خبری نوشتاری و گفتاری یونان قرارگرفت.
 
سامانه خبری یونانی زبانˈ کاتی مرینیˈ درگزارش امروز خود با اشاره به حضور موفق رئیس جمهور کشورمان دراجلاس داووس نوشت،دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد که پس از توافق ژنو در مورد برنامه هسته صلح آمیز کشورش با 5+،1 روابط جمهوری اسلامی ایران با اروپا عادی و توسعه یابد.
 
این سامانه خبری همچنین نوشت دکتر روحانی گفته است، ما در تعامل سازنده خود با آمریکا و اروپا صادق هستیم و ابراز امیدواری کرد که امریکا نیزبه گفتارخود در این باره صادقانه برخورد و عمل نماید.
 
این سامانه خبری همچنین گزارش داد که دکتر روحانی آمادگی کشورش را برای توسعه همکاری دربخش انرژی و سرمایه گذاری با کشورهای دیگر و بخصوص کشورهای اروپایی را اعلام داشته است .
 
این سامانه خبری در ادامه گزارش خود نیز نوشته است دکتر روحانی در مورد مساله سوریه گفته است که شهروندان سوریه تنها مرجع تصمیم گیرنده در باره سرنوشت خود و کشورشان هستند و بایستی کشورهای حامی تروریست ها،با قطع کمک های نظامی و مالی از این تروریست ها،زمینه خروج آنان را فراهم و ملت سوریه با حضور دریک انتخابات کاملاً آزاد و بدون دخالت های خارجی،درمورد دولت و آینده خودتصمیم گیری کند.
 
سامانه خبری یونانی زبان ˈ اینˈ نیز درگزارش خود نوشته است، رئیس جمهوری ایران تعامل سازنده کشور و دولتش را با کشورهای اروپایی رااعلام و برای سرمایه گذاری در بخش انرژی و دیگر بخش های اقتصادی اعلام آمادگی کرده است.
 
این سامانه نیز در ادامه گزارش خودنوشته است که رئیس جمهوری ایران از آمریکا خواسته است تا گفتار و عملش را یکی کند و درجهت اعتماد سازی گام بردارد.
 
این سامانه خبری همچنین نوشت که رئیس جمهوری اسلامی ایران گفته است که با توافق در مورد برنامه صلح آمیز هسته ای کشورش و اجرای این توافقنامه،زمینه برای عادی سازی و توسعه روابط با اروپا فراهم خواهد شد.
 
دیگر رسانه های نوشتاری و گفتاری و شبکه های تلویزیونی یونان گزارش های مشابه ای همراه با تصاویری از رئیس جمهوری کشورمان درحال سخنرانی دراجلاس داووس پخش و منتشر کردند.
 
اخبار سیاست خارجی – ایرنا