کافه گردش
سیاسی
۶ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ

بازنده‌ها در رویای اتحاد

اخبار,جبهه پایداری و اصولگرایان تندرو

 

بازنده‌ها در رویای اتحاد

 

زیباکلام در گفت و گو با آریا گفته بود: آقای احمدی‌نژاد در جریان انتخابات مجلس دهم در اسفند سال ۹۴ هم بیکار نخواهد ماند و به طور حتم با بخشی از جبهه پایداری و اصولگرایان تندرو نیز ائتلافی خواهد داشت .

عهدشکنی دیگری در راه است؟
 
رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری که خود سابقه نمایندگی مردم تهران را در مجلس هشتم دارد تاکید می‌کند اکنون زمان ورود به مباحث انتخاباتی نیست. سید رضا اکرمی در گفت‌وگو با «قانون» با اشاره به ورود دو جریان اصلی کشور،‌یعنی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان به بحث انتخابات مجلس گفت: دو سال تا انتخابات مجلس دهم مانده است بنابراین زود است وارد چنین فضایی شویم. وی با بیان اینکه به تازگی فضای کشور از حال و هوای انتخابات فاصله گرفته است اعتقاد دارد باید فرصت داد از این فضا فاصله بگیریم بعد برای ورود مجلس آینده، فعالیت انتخاباتی داشت.
 
صادق زیبا کلام استاد دانشگاه تهران ضمن تایید حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس دهم می‌گوید: با‌شناختی که من از شخص آقای احمدی‌نژاد دارم تمام تلاش ایشان فقط برای ورود به مجلس نخواهد بود و با توجه به داشتن روحیه تکروی وی نمی‌تواند با ۲۸۹ نفر دیگر در مجلس کار کند. وی در گفت و گو با آریا گفته بود: آقای احمدی‌نژاد در جریان انتخابات مجلس دهم در اسفند سال ۹۴ هم بیکار نخواهد ماند و به طور حتم با بخشی از جبهه پایداری و اصولگرایان تندرو نیز ائتلافی خواهد داشت .
 
دبیرکل جامعه اصناف و بازار با بیان اینکه ما به عنوان یک تشکل اصولگرا تنها حرکت نمی‌کنیم، گفت: فعالیت‌های انتخاباتی را با جبهه پیروان آغاز کرده‌ایم. “احمد کریمی‌اصفهانی” در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، با اشاره به فعالیت‌های اخیر تشکل متبوعش، اظهار داشت: جامعه اصناف و بازار خود را عضوی از جامعه اصولگرا می‌داند، لذا ما به عنوان یک تشکل اصولگرا تنها حرکت نمی‌کنیم.وی با بیان اینکه فعالیت‌های انتخاباتی را با جبهه پیروان آغاز کرده‌ایم، افزود: ما به تبع جریانات سیاسی اصولگرا در مکان‌های مختلفی که آن‌ها حضور داشته باشند، حضور داریم و تفکرات جمعی را دنبال می‌کنیم.
 
محسن غرویان استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌و‌گو با آریا در خصوص فعالیت احمدی‌نژاد برای مجلس دهم، اظهار داشت: به طور قطع در فعالیت آقای احمدی‌نژاد برای مجلس دهم یا معرفی افرادی که موافق و هماهنگ با ایشان هستند شکی وجود ندارد چرا که طیف فکری وی مانند جبهه پایداری و آیت ا… مصباح است و آن‌ها نیز در صدد فعالیت‌هایی برای مجلس دهم هستند. وی در ادامه افزود: به اعتقاد من جبهه پایداری در صدد است تا ادامه فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی خود را در قالب ورود به مجلس تعقیب کند.
 
بازنده‌ها در رویای اتحاد
 
سال ۱۳۹۴هجری شمسی، سالی که قرار است دهمین انتخابات مجلس در آن برگزار شود ولی هنوز ماه‌ها با آن فاصله داریم و نکته قابل توجه جنب و جوش‌هایی است که در میان گروه‌های سیاسی برای پیروزی در انتخابات به وجود آمده است. آنچه توجه افکار عمومی را به خود جلب کرده، تعامل گروه‌هایی است که با هم خصومت‌های فراوانی دارند و برای اینکه مانند انتخابات ریاست جمهوری شکست نخورند از امروز سعی در ائتلاف‌هایی دارند که نمونه‌های از هم پاشیده آن را در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری دیدیم.

 

به نظر می‌رسد اصولگرایان که شکست خورده بزرگ این عرصه بودند برای اینکه در انتخابات مجلس نیز شکست نخورند در تکاپو هستند هرطور شده، به اجماع برسند.

 

در همین راستا هفته نامه آسمان از اتحاد ‫‏قالیباف‬ و ‫‏جلیلی‬ در انتخابات مجلس دهم خبر داد و نوشت: «محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی با یکدیگر دیدار و توافق کرده‌اند که درانتخابات مجلس آینده با هماهنگی قالیباف فعالیت‌های سیاسی خود را پیش ببرند.»

 

این خبر در حالی به گوش می رسد که محمدباقر قالیباف که در انتخابات ریاست جمهوری پا روی ائتلاف۱+۲گذاشت و بزرگترین ائتلاف اصولگرایان پایانی غیر از شکست نداشت، با وجود مشکلاتی که با احمدی‌نژاد داشت حدود ۲ ساعت و در ساختمان لادن به دیدار رئیس دولت دهم رفت و گفته شد که مسائل مهم سیاسی و اجتماعی کشور مورد بحث و تبادل نظر دو طرف قرار گرفت وهر دو آنها با مرور خاطرات گذشته به رفع کدورت‌ها پرداختند.

 

درحالی که بسیاری از کار‌شناسان معتقدند اصولگرایان بر‌ای ماندن در عرصه سیاسی کشور باید به همگرایی برسند، نظراتی نیز وجود دارد که این گروه از سیاستمداران ایرانی همانطور که در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری نشان دادند برای رسیدن به قدرت به هیچ عهد و پیمان سیاسی پایدار نمی‌مانند و زیر ائتلاف‌هایشان خواهندزد.
تلاش اصولگرایان برای خودنمایی
 
از سوی دیگر دبیرکل جبهه پایداری، «مرتضی آقا تهرانی» درباره اجماع با اصولگرایان نیز اظهار داشت: ما واقعا اگر روی اصول ایستادگی کنیم هیچ اختلافی وجود نخواهد داشت؛ کسانی که می‌گویند اصولگرا هستیم باید بر حرف‌هایش پایدار باشند. آقا تهرانی با بیان اینکه اصولگرایی باید برگرفته از اصل انقلاب، امام (س) و رهبری باشد، گفت: در صورتی که گرایش به اصولگرایی برای نفسانیات نباشد، به ایجاد وحدت نیازی نیست، بلکه وحدت خود به خود پدید می‌آید. وی در گفت‌و‌گو با ایرنا، اضافه کرد: اصولگرایان باید خود و عملکردشان را بار دیگر به مردم نشان دهند تا در آینده در انتخابات مجلس دهم به توفیق دست یابند.
 
رطب خورده منع رطب کی کند
 
این درحالی است که محمد کوثری نماینده مردم تهران در مجلس بدون توجه به اقدامات هم جناحانش انگشت اتهام را به سوی دولت نوپای روحانی گرفته و با اشاره به سخنان برخی وابستگان دولت درباره ورود به انتخابات گفته است: دولت به جای مباحث انتخاباتی به سراغ ترمیم وضعیت اقتصادی کشور برود.

 

کوثری که انگار گوش خود را بر صحبت‌های هم کیشانش بسته است، گفت: بحث کردن از انتخابات مجلس در چنین شرایطی بیشتر به منحرف کردن اذهان مردم از مسائل و مشکلات اصلی تعبیر خواهد شد. وی افزود: دولت باید بر مشکلات اصلی تکیه و از وارد شدن به چنین بحث‌هایی پرهیز کند. البته کوثری بی‌تقصیر نیست چرا که علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در دیدار با اعضای ستاد انتخاباتی حسن روحانی در سیستان و بلوچستان از اعضا خواسته تا همچنان فعال باقی بمانند. او تاکید کرده که باید برای انتخابات مجلس از هم‌اکنون فعالیتشان را آغاز کنند.
 
  رهایی و نجات به هر قیمتی؟!
 
سوال اینجاست این جنب و جوشی که اردوگاه اصولگرایان را فرا گرفته به سرانجام خواهد رسید یا خیر؟البته ناگفته نماند بعد از شکستی که این جناح در مقابل اعتدال داشت، تمام عزم خود را جزم می کند تا خود را از باتلاقی که هشت سال با دفاع های ناحق از احمدی نژاد و بی قانونی های او ،ساخت،نجات دهد. این بعید نیست که اصولگرایان در عرصه سیاست تمام اختلاف هایی را که سال ها آن را به میان مردم کشیدند و دل مردم را خون کردند کنار بگذارند تا شاید بتوانند بر ریسمانی چنگ زده و خود را از سقوط سیاسی رهایی دهند.
 
اخبار سیاسی – قانون

سپیده تدین
318 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *