به چه دلیل روحانی گفت از رکود خارج شده‌ایم؟

محاسبات سه ماه اول سال 93 به ما اعلام می‌کند که دولت از رکود عبور کرده و امروز روزی است که باید برای رونق و برای اینکه رشد را در این کشور نمایان کنیم دست در دست هم دهیم.

 روز شنبه بود که دکتر روحانی، رئیس‌جمهور دولت یازدهم پس از ورود به شهر مقدس مشهد در جمع مردم استان خراسان رضوی و زائران حرم رضوی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت:  اعلام می‌کنم که از رکود عبور کرده‌ایم.
 وی در ادامه اضافه کرد: محاسبات سه ماه اول سال 93 به ما اعلام می‌کند که دولت از رکود عبور کرده و امروز روزی است که باید برای رونق و برای اینکه رشد را در این کشور نمایان کنیم دست در دست هم دهیم.
اما با توجه به اینکه این روزها بسیاری از مردم در زندگی خود با دیدن معضل بیکاری در میان جوانا و همچنین به قول معروف نچرخیدن چرخ زندگی و کار به عینه رکود را احساس می‌کنند، این اظهارنظرهای رئیس‌جمهور به چه معناست؟ طبیعی است که این سخنان برای مردم عجیب و نامانوس باشد.
آیا امکان دارد که بدون احساس تغییری در میزان بیکاری و همچنین شرایط تولیدی کشور، اقتصاد از رکود خارج شده باشد؟ دلایل رشد اقتصادی در ماه‌های اخیر چیست؟
رکود در تعریف اقتصادی به دو دوره سه‌ماهه پیاپی رشد منفی در اقتصاد یک کشور گفته می‌شود. دوره‌ای که کاهش معنی‌دار در چهار عامل تولید، درآمد، اشتغال و تجارت ایجاد شود. این دوره معمولاً حداقل بین ۶ ماه تا یکسال به طول می‌انجامد. به بیان دقیق‌تر می‌توان رکود اقتصادی را کاهنده بودن رشد تولید ناخالص داخلی واقعی معنا کرد. در این حالت اقتصاد حالت انقباضی به خود می‌گیرد و کوچک می‌شود. بازارها از کالاهایی پر می‌شود که مشتری زیادی ندارند. نداشتن مشتری و کاهش تقاضا، تولید را کاهش می‌دهد و سرانجام این فرآیند به تعطیلی کارخانجات و بیکاری قشر عطیمی از کارگران منتهی می‌شود و این‌ها همه و همه نشانه‌هایی از وجود رکود در یک جامعه است.
بر اساس گزارشات مرکز آمار ایران که خلاصه نتایج رشد اقتصادی کشور در دوره 1371 تا 1390 را اعلام کرده است، محصول ناخالص داخلی ( به قیمت بازار) در سال 71 به میزان 4.79، سال 72 به میزان 4.94، سال 73 معادل 2.5، 74 به میزان 1.86، سال 75 معادل 7.68، 76 به میزان منفی 0.16، سال 77 به میزان 4.3، 78 معادل 2.03، سال 79 به میزان 7.43 و در سال 80 نیز به میزان 5.48 بوده است.
این میزان در سال 81 به میزان 8.75، 82 معادل 7.92، 83 معادل 6.96، 84 به میزان 6.19، 85 معادل 7.32، 86 معادل 7.84، 87 به میزان 0.83، 88 معادل 3.16، 89 به میزان 6.38 و در سال 90 نیز به میزان 3.2 بوده است. این رقم در سال 91 به زیر صفر نزول کرد و در عدد 5.4- قرار گرفت.
برای فهم درست‌تر و همچنین تطابق سخنان اخیر روحانی به سراغ کارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی رفتیم تا شاید به یک نتیجه‌گیری صحیح بدون اظهارنظر قبلی دست پیدا کنیم.
تقوی: نسبت به دوران آقای احمدی‌نژاد وضعیت اقتصادی خیلی بهتر است
 
دکتر مهدی تقوی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگویی با خبرنگار پارسینه گفت: باید دید آقای روحانی بر اساس  نرخ رشد در چه دوره‌ای این سخنان را گفته است. احتمالا ایشان آماری از منتشر نشده از جانب سیف و یا مرکز آمار به دستشان رسیده است که نشانگر نرخ رشدی ماهانه‌ای است که کمتر از نرخ‌های رشد منفی قبل و یا نرخ رشدی مثبت است. در این صورت می‌توان این اظهارنظرها را هضم کرد. زمانی که منحنی حتی در قسمت‌های نزولی‌اش سیر صعودی پیدا کند به این معناست که نرخ‌های رشد منفی کم شده و در حال حرکت به سمت بیرون از رکود هستیم.
 وی افزود: اما هنوز این سوال وجود دارد. آیا شما به عنوان یک شهروند احساس می‌کنید که کشور از رکود خارج شده است؟ آیا در میان اطرافیان شما از درصد بیکاران کاسته شده است؟
تقوی در ادامه اظهار داشت: البته اگر دوران آقای روحانی را با دوران آقای احمدی‌نژاد مقایسه کنیم به وضوح نشانه‌های بهبود وضعیت اقتصادی را مشاهده می‌کنیم. دلار ارزان شد و به تبع آن تورم با روند کاهشی مواجه شد. البته اینگونه نیست که بگوییم تیم اقتصادی ایشان کار خاصی انجام داده است. نه. این فرآیندها همه و همه ناشی از تغییر شرایط سیاسی کشور به واسطه انتخاب ایشان بود.
استاد دانشگاه علامه در پایان اظهار امیدواری کرد: من تنها امیدوارم که واقعا اقتصاد ما از رکود خارج شده باشد و مردم نیز اینن خروج از رکود را در زندگی خود و اطرافیانشان مشاهده کنند.
نکو: اقدامات دولت یازدهم برای خروج از رکود قابل ستایش است
 
 
ابراهیم نکو، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از دیگر کارشناسانی بود که پارسینه به سراغش رفت. وی در پاسخ به این سوال که سخنان دکتر روحانی در مورد خروج از رکود را چگونه می‌توان توضیح داد، اظهار داشت: اینکه کشور ما به طور کامل از رکود خارج شده باشد، یک مقدار منطقی به نظر نمی‌آید، اما باید اعتراف کرد اقدامات ارزشمندی در مدت فعالیت دولت یازدهم برای خروج از رکود انجام شده است که قابل ستایش است.
وی افزود: تقریبا بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی ما علائمی را به جامعه می‌فرستند که نشانگر خروج آن‌ها از حالت قبلی است اما این اتفاق هنوز به صورت کاملا بهینه نیفتاده است.
نکو در پایان خاطرنشان کرد: اگر دولت این سبک خود را همچنان پر قوت ادامه دهد و مجلس نیز با  دولت تعامل خوبی داشته باشد، این موضوع یعنی خروج کامل از رکود امکان‌پذیر خواهد بود.
آمارها نشان از بهبود وضعیت دارند
به گزارش پارسینه،همانطور که کارشناسان اقتصادی نیز بر آن تاکید داشتند آمار منتشر شده گذشته از بانک مرکزی و همچنین مرکز آمار روند تغییر شاخص‌های مربوط به رشد اقتصادی را به خوبی نمایش می‌دهند. این آمارها نشان از حرکت رکود به سمت در خروجی دارد. البته باید تا انتشار آمار جدید بانک مرکزی منتظر بمانیم تا ببینیم آیا واقعا رشد اقصادی در ماه اخیر مثبت شده است؟