تحریم های بیشتر پای مال کردن توافقنامه ژنو است.

1
1

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفت اگر تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع شود، از نظر این کشور “مرگ توافق‌نامه ژنو” خواهد بود.

آقای ظریف در حالی با مجله تایم، چاپ آمریکا، گفتگو می کرد که در واشنگتن زمزمه هایی درباره علاقه کنگره به وضع تحریم های بیشتر علیه ایران شنیده می شود.

در تازه ترین اظهارنظر درباره تحریم ها علیه ایران، دو سناتور آمریکایی گفته اند می خواهند تحریم هایی وضع کنند که در صورت “بی نتیجه بودن” توافق نامه ژنو در پایان شش ماه، اجرایی شود.

توافق‌نامه ژنو که بین ایران و شش قدرت جهانی به امضا در آمد، ایران را به همکاری بیشتر با آژانس بین المللی اتمی و همچنین کاستن از برنامه هسته ای اش ملزم کرد.

در ازای آن برخی از تحریم های بین المللی علیه ایران برداشته شد.

حال آقای ظریف گفته که اگر حتی تحریمی برای آینده بخواهد وضع شود، این اتفاق باعث می شود تمام توافق از بین برود.

در این گفت‌و‌گوی مفصل که روز شنبه هفتم دسامبر در تهران انجام و در روز دوشنبه در نشریه تایم به چاپ رسید، آقای ظریف درباره مسایل مورد اختلافات در رسیدن به توافق ژنو، مسئله سوریه و حمایت ایران از بشار اسد، واکنش همسایگان عرب ایران در مورد توافق ایران و گروه 1+5، اختلافات ایران و آمریکا و همکاری‌های احتمالی میان دو کشور سخن گفت.

در این گفت‌وگو وزیر خارجه ایران عمده‌ترین موارد اختلاف ایران و شش قدرت جهانی در رسیدن به توافقی پایدار را چنین بر شمرد: “موضوع نخست برچیدن تمامی تحریم‌ها و مورد دوم غنی سازی در ایران.”

وزیر خارجه ایران گفت مانعی بر سر راه رسیدن به چنین توافقی وجود ندارد. با این حال آقای ظریف از دشواری در رسیدن به توافق بر سر بعضی از موضوع‌ها صحبت کرد.

او از جمله به تاسیسات تولید آب سنگین اراک اشاره کرد و گفت مسئله اطمینان بخشیدن به طرف دیگر بر سر صلح‌آمیز بودن این مجموعه است.

آقای ظریف گفت: “نیت و خواسته ما این است که این مجموعه به طور ویژه‌ای صلح‌آمیز باقی بماند.”

در روز دوشنبه، همچنین دو تن از سناتورهای آمریکا از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه طرحی را برای ارائه به سنای آمریکا آماده کردند که بر اساس آن “در صورت بی نتیجه بودن توافق ژنو در 6 ماه”، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران وضع خواهد شد.

طرحی که از سوی رابرت منندز، رییس دمکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و مارک کرک، سناتور جمهوری‌خواه، تهیه و تدوین شده که نشان می دهد طرفداران تحریم های بیشتر در میان هر دو حزب عمده آمریکا وجود دارد.

نمایندگان کنگره آمریکا برخلاف رویکرد کاخ سفید به دنبال “تضمین‌های محکم‌تری” به منظور جلوگیری از گسترش برنامه‌ هسته‌ای ایران در ابعاد نظامی هستند.

محمد جواد ظریف در مصاحبه خود با مجله «تایم» تصویب هرگونه تحریم جدید علیه ایران را در شرایط حاضر در حکم “مرگ توافق ژنو” دانست و تاکید کرد “ما به مذاکره زیر فشار علاقه‌‌ای نداریم.”

آقای ظریف گفت: “اگر کنگره تحریم‌های جدیدی وضع کند فقدان جدیت از سوی آمریکا و بی‌میلی آنان برای نیل به یک راه‌حل را نشان می‌دهد.”

او همچنین تاکید کرد: “ما هم مجلس داریم. مجلس ما نیز می‌تواند قوانین مختلفی را به تصویب برساند که در صورت شکست مذاکرات جنبه اجرایی به خود گیرد.”

آقای ظریف گفت که دولت ایران در تلاش برای جلوگیری از تصویب چنین قوانینی در مجلس است: “ما ممکن است موفق نشویم. دولت آمریکا نیز ممکن است موفق نشود. اما اگر ما در این راه نکوشیم، نمی‌توان انتظار داشت که طرف دیگر بپذیرد ما در این روند جدی هستیم.”

وزیر خارجه ایران همچنین مذاکره احتمالی آینده هیئت ایرانی با طرف آمریکایی را در ژنو بسیار مهم دانست و گفت: “همکاران من در آنجا احتمالا با طرف آمریکایی مذاکرات خواهند داشت که این خود کانال بسیار پراهمیتی به شمار می‌آید.”

او تصریح کرد: “ایالات متحده آمریکا شاید مهمترین بازیگر در این میان باشد چرا که بخش زیادی از تحریم‌ها که از نگاه ما غیرقانونی هستند از سوی این کشور علیه ایران وضع شده است.”

چه در ایران و چه در آمریکا کسانی هستند که به توافق ژنو خوش‌بین نیستند.

علاوه بر افراد و گروه‌هایی در آمریکا، برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و اسرائیل هم از توافق ژنو خوشنود نیستند.