توضیحات روحانی درباره مذاکرات نهایی ایران و 1+5

اخبار,اخبار سیاست خارجی,مذاکرات نهایی ایران و 1+5

 

توضیحات روحانی درباره مذاکرات نهایی ایران و 1+5

 

رییس‌جمهور با بیان اینکه “جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که با وجود مشکلات گسترده در منطقه، ثبات کامل داشته و بر مبنای مردم‌سالاری اداره می‌شود”، گفت: ایران که همواره نقش تأثیرگذاری در منطقه داشته، امروز به طور گسترده‌تری در مسائل حضور داشته و نقش بیشتری را ایفا می‌کند.

 
به گزارش ایسنا ، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار با جمع کثیری از مدیران ارشد جراید و رسانه‌های بین‌المللی در سوئیس، با بیان اینکه “امروز منطقه خاورمیانه بسیار حساس بوده و جنگ داخلی و حضور تروریست‌ها مشکلاتی را برای مردم منطقه بوجود آورده است”، به تبیین وضعیت افغانستان، خروج نیروهای اشغالگر و مشکلات مردم این کشور پرداخت و افزود: این در حالی است که هنوز در لیبی ثبات وجود ندارد و اختلافات و چنددسته‌گی در این کشور حاکم است.
 
رییس‌جمهور افزود: جمهوری اسلامی ایران با وجود این‌گونه مشکلات در منطقه‌ کشوری با ثبات است و بر مبنای مردم‌سالاری اداره می‌شود؛ انتخابات ۲۴ خرداد با حضور ۷۳ درصدی مردم برگزار شد و امروز شاهد شور و نشاط در ایران هستیم.
 
روحانی با بیان اینکه “امروز از اینکه خشونت و تروریسم در منطقه حاکم است، نگرانیم”، تصریح کرد: تروریست‌ها در منطقه مانند یک بیماری خطرناک و مسری در حال گردش بوده و همه را دچار آزار کرده‌اند.
 
رییس‌جمهور با اشاره به اینکه “صنعت تبلیغات و رسانه وظیفه بزرگی برای مبارزه با تروریسم بر دوش دارند”، تصریح کرد: امروز رسانه‌ها در زمینه مسایل فرهنگی، توسعه‌ای، زیست‌محیطی و مقابله با تروریسم و افراطی‌گری، وظایف مهم و گسترده‌ای بر دوش دارند.
 
وی ادامه داد: نباید تنها به دنبال سود در صنعت تبلیغات و رسانه باشیم، بلکه همه باید در کنار نفع اقتصادی، آرمان‌های انسانی از قبیل عدالت، مبارزه با افراطی‌گری در جهان و تروریسم و نزدیکی شرق و غرب را مد نظر قرار داده و به دنبال نفع پایدار باشیم.
 
رییس‌جمهور با بیان اینکه “جمهوری اسلامی ایران امروز نقش خود را به طور گسترده در منطقه ایفا می‌کند”، گفت: اگر در ژنو حضور نداریم، اما در قبال مردم سوریه و کشتاری که صورت می‌گیرد خود را مسئول دانسته و کمک‌های انسان‌دوستانه دارویی و غذایی به مردم این کشور می‌کنیم.
 
روحانی تأکید کرد: ما راه‌حلی نهایی در سوریه را مذاکره معارضین و دولت می‌دانیم تا بتوانند به توافقی رسیده و شرایط را برای برگزاری انتخاباتی آزاد مهیا کند.
 
رییس‌جمهور در برابر این پرسش که “لغو تحریم‌ها علیه ایران چه میزان در اینکه ایران بتواند طی ۱۰ سال آینده جزو اقتصاد‌های برتر دنیا باشد، تأثیر دارد؟” پاسخ داد: در ایران زمینه‌های بسیاری برای رشد و توسعه وجود دارد، منابع عظیم نفت و گاز ایران و معادن بسیار غنی، ظرفیت‌ و قدرت بالایی را بوجود خواهد آورد،

 

علاوه بر اینکه ایران در چهارراهی قرار گرفته که می‌تواند بهترین خط ارتباطی ریلی، جاده‌ای و انتقال لوله نفت و گاز در منطقه باشد. ایران بهترین مسیر است برای اینکه آسیای مرکزی را به آب‌های آزاد وصل کند، همچنین ایران دارای سرمایه نیروی انسانی تحصیل‌کرده و متخصص است و نیز مراکز تحقیقاتی بسیاری در ایران قرار دارد.
 
روحانی اضافه کرد: ایران از لحاظ موقعیت جغرافیایی و دسترسی به آب‌های آزاد شرایط بسیار استثنایی دارد و جزایر بسیاری در خلیج فارس دارد که می‌تواند به مناطق آزاد تجاری و سیاسی تبدیل شود.
 
رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: تحریمی که علیه ایران صورت گرفت، مطمئناً نمی‌تواند ادامه پیدا کند؛ چراکه به ضرر هر دو طرف بوده و راه به جایی نمی‌برد. نظر ما از ابتدا بر بحث و تفاهم با یکدیگر بود، اما عده‌ای می‌گفتند این کار امکان‌پذیر نیست، ولی دیدیم که توانستیم به توافق برسیم و این توافق را اجرایی کنیم و امروز دو طرف آماده‌اند تا مذاکرات نهایی را شروع کنند.
 
وی با بیان اینکه “تمامی فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای تحت نظارت آژانس قرار داشته و ایران هیچ چیز برای مخفی کردن ندارد”، گفت: ما دو مرکز در کشور بیشتر برای غنی‌سازی نداریم و به دنبال فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای هستیم که این حق همه کشورهاست و نباید در آن تبعیضی وجود داشته باشد.
 
روحانی افزود: امروز شرایط به گونه‌ای است که تحریم‌ها به زودی خواهد رفت چرا که ما دنبال آنیم که ثابت کنیم که فعالیت ما صلح‌آمیز است.
 
رییس‌جمهور در پاسخ به این سوال که آیا دولت شما مطالعه کرده است که تأثیر رفع تحریم‌ها در بهبود شرایط اقتصادی چیست؟ گفت: ما در شرایط تحریم در دولت جدید توانستیم رشد اقتصادی منفی حدود ۶ درصد را کاهش داده و آن را تا پایان سال به نقطه صفر می‌رسانیم و این در حالی است که تحریم‌ها از بین نرفته و لغو نشده است. پیش‌بینی‌های ما بر آن است که ما در طول ۴ سال آینده به رشد ۷ درصدی در اقتصاد برسیم که البته اگر تحریم‌ها برداشته شود این رقم بیشتر نیز خواهد شد.
 
روحانی همچنین گفت: ما در ایران تمامی برنامه‌های خود را تحت قالبی به عنوان اقتصاد مقاومتی انجام داده و مطابق با آن عمل می‌کنیم، اما در عین حال برداشته شدن تحریم، تأثیرگذار خواهد بود.
 
رییس‌جمهور در برابر پرسش دیگری مبنی بر اینکه دولت تا چه میزان فضا را برای حضور رسانه‌های بین‌المللی مهیا کرده‌ است؟، پاسخ داد: ما هنگامی که می‌گوییم درهای ایران بر روی همه باز است، این شامل همه، بویژه رسانه‌ها که نقش تأثیرگذاری برای توسعه و رونق اقتصادی دارند، می‌شود.
 
روحانی با بیان اینکه امروز شرایط برای فعالیت‌های رسانه‌ای در ایران بهتر شده است، گفت: دولت تدبیر و امید به صراحت اعلام کرده که از انتقاد استقبال می‌کند، چراکه انتقاد را سازنده می‌داند.
 
رییس‌جمهور افزود: یکی از برنامه‌های دولت تماس با نهادهای مردم‌سالار و جامعه مدنی و انجمن‌های تخصصی است. در بخش فرهنگ همانطور که اعلام کردیم، بسیاری از کارها را به انجمن‌های تخصصی می‌دهیم و در بخش اقتصادی هم دولت می‌خواهد تا جایی که لازم نباشد حضور خود را کمتر کند. حضور رسانه‌ها مطمئناً می‌تواند در انعکاس جنبه‌های مختلف فعالیت اقتصادی در ایران کمک کند.
 
وی در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی رابطه ایران و ترکیه بویژه در ارتباط با مسأله سوریه نیز گفت: روابط ایران و ترکیه برای ما بسیار مهم است، ترکیه همسایه مهمی برای ما بوده و دو کشور دارای روابط تاریخی و سنتی با یکدیگر هستند.
 
روحانی با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران و ترکیه روابط سیاسی و اقتصادی گسترده‌ای با یکدیگر دارند، به سفر هفته آینده نخست‌وزیر ترکیه به تهران اشاره و خاطرنشان کرد: در جریان این سفر مذاکرات مفصلی در زمینه‌های مختلف بویژه توسعه روابط اقتصادی خواهیم داشت.
 
رییس‌جمهور افزود: البته در خصوص مسأله سوریه ممکن است، اختلاف نظری میان دو کشور باشد، اما این باعث نشده تا در این موضوع با یکدیگر مذاکره نکنیم. ما با رییس‌جمهور ترکیه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل به طور مفصل در این خصوص گفت‌وگو کردیم و وزرای خارجه به طور مستمر با یکدیگر در تعامل و مذاکره هستند. ایران و ترکیه می‌توانند برای آینده و امنیت منطقه و سوریه با هم همکاری نزدیک داشته باشند.
 
وی در همین راستا خاطرنشان کرد: مسائل داخلی ترکیه به خودشان مربوط است و ما مداخله‌ای در آن نداریم و خواهان روابط بهتر با کشور همسایه و دوستمان هستیم.
 
روحانی در ادامه این نشست در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی روابط ایران با آفریقای جنوبی و حضور شرکت‌های آفریقایی در ایران، اظهار کرد: ما با آفریقا روابط خوبی داریم و این ادامه خواهد داشت.
 
در ادامه نیز این پرسش مطرح شد که آیا ایران قصد ایجاد رابطه با اسرائیل را خواهد داشت؟ که رییس‌جمهور تاکید کرد: ما نسبت به اسرائیل نظرات روشنی داریم. ما ظلم و تجاوزی را که امروز در منطقه توسط این رژیم صورت می‌گیرد، نمی‌پذیریم و این قابل قبول نیست که آوارگان فلسطینی از کشور خودشان بیرون رانده شدند.
 
رییس‌جمهور افزود: ما معتقدیم باید همه قطعنامه سازمان ملل متحد که شاید برخی از آنها بیشتر از چهل سال باقی مانده عملی شود و همه فلسطینی‌ها به سرزمین خود بازگشته و در انتخاباتی آزاد حکومت را خودشان تعیین کنند.
 
وی با بیان اینکه در شرایط کنونی رژیم صهیونیستی روزانه دیگر کشورها و ملت‌ها را تهدید می‌کند، گفت: البته جمهوری اسلامی ایران هیچ هراسی از این تهدیدها ندارد و می‌داند که رژیم صهیونیستی نمی‌تواند آنها را عملیاتی کند؛ مسیر رژیم صهیونیستی مسیر تجاوز است و نمی‌تواند محقق شود.
 
روحانی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اینکه چرا جمهوری اسلامی ایران به سمت استفاده از انرژی هسته‌ای گام برداشته است، گفت: انرژی هسته‌ای و استفاده آن در جهان همراه با مشکلاتی بوده اما بهر حال یک انرژی پاک محسوب می‌شود. در ایران شورای عالی انرژی که در این خصوص تصمیم‌گیرنده است ۱۵ سال پیش تصویب کرده بود که ۷ هزار مگاوات برق هسته‌ای باید در ایران استفاده شود و پس از آن مجلس شورای اسلامی این رقم را تا ۲۰ هزار مگاوات تعیین کرد.
 
رییس‌جمهور ادامه داد: امروز در بسیاری از کشورهای دنیا از این انرژی استفاده می‌شود و ایران جزو کشورهایی است که می‌خواهد تحت نظر کامل آژانس از این انرژی استفاده کند. امروز تنها یک نیروگاه (بوشهر) در ایران فعال است، ما در حال مذاکره با روسیه برای احداث نیروگاه‌های جدید هستیم، البته در عین حال علاوه بر تأمین برق استفاده‌های پزشکی و دارویی نیز داریم.
 
رییس‌جمهور همچنین با اشاره به کمبود منابع در انگلیس از جمله نفت و گاز، تصریح کرد: هیچ‌گاه یک کشور نمی‌تواند در زمینه انرژی خود را متکی به یک منبع خاص کند.
 
روحانی در برابر پرسش دیگری درباره اینکه “آیا عزم جدی برای رابطه با آمریکا وجود دارد یا خیر؟” پاسخ داد: ما مسایل و مشکلات زیادی با یکدیگر داریم و آنها در همین موضوع اخیر هسته‌ای ایران نیز متناقض عمل کردند و تصویرهای غیرقابل قبولی را از توافق ارائه دادند.
 
رییس‌جمهور با بیان اینکه “در مذاکره دو هدف وجود دارد؛ یکی موضوع هسته‌ای و دیگری ایجاد اعتماد متقابل بین ایران و غرب و قدرت‌های بزرگ”، خاطرنشان کرد: نحوه عمل آمریکا آنطور نبود که مورد قبول ما باشد. برخی به اشتباه از حل مسأله هسته‌ای ایران نگرانند در حالی که این به نفع ثبات و صلح منطقه‌ای است و ما امیدواریم که آمریکا در مرحله بعدی مذاکرات با جدیت وارد شود و اگر این کار انجام شود باعث می‌شود که همه با هم در مسیر اقدامات دیگر از جمله مبارزه با تروریسم و مسایل مربوط به آلودگی‌های زیست محیطی همکاری کنیم. همه باید به گونه‌ای کار کنیم که توسعه پایدار داشته باشیم.
 
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه “آیا نظر ایران در مذاکرات سوریه این است که بشار اسد باید در هر انتقال قدرتی حضور داشته باشد، یا به راه‌حل‌های متفاوتی می‌اندیشد؟” گفت: امروز متأسفانه به موضوع سوریه با یک خطای استراتژیک نگاه می‌شود، در حالی که اولویت اصلاً موضوع انتقال قدرت در این کشور نیست، بلکه پایان خونریزی و بیرون کردن تروریست‌ها از سوریه در مرتبه اول اهمیت قرار دارد و ابتدا باید محیط سوریه امن و تروریست‌ها بیرون بروند و این کار تنها در حیطه قدرت دولت امکانپذیر خواهد بود.
 
رییس‌جمهور در پایان با بیان اینکه فراهم کردن زمینه برای برگزاری انتخابات آزاد در سوریه بسیار مهم است، گفت: امروز تروریست‌هایی که در سوریه تجمع کردند برای سایر کشورها خطرناک هستند، چراکه آنها دارای افکاری افراطی و متحجرانه هستند که نمی‌توان با این افکار زندگی کرد.
 
………………………………………..
در دیدارِ رئیس کمیسیون اروپایی
 
رییس‌جمهور: فضای موجود برای گسترش مناسبات ایران و اروپا مثبت است
 

رییس‌جمهور کشورمان در دیدار جوزه مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اروپایی، مسأله هسته‌ای ایران، موضوع سوریه و راه‌های توسعه همکاری ایران با اتحادیه اروپایی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

 
به گزارش ایسنا ، حجت‌الاسلام والسلمین حسن روحانی در این دیدار که کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در آن حضور داشتند، با ابراز امیدواری نسبت به آغاز سریع‌تر مذاکرات جامع میان ایران و ۱+۵ گفت: می‌دانم کار سخت و پیچیده‌ای است، ولی با اراده دو طرف این مهم می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان، ممکن شود.
 
وی تاکید کرد: اگر در مسأله هسته‌ای، متن معاهده ان.پی.تی مبنای کار مذاکره‌کنندگان باشد، مسائل در اسرع زمان و فاصله کوتاهی قابل حل خواهد بود.
 
روحانی همچنین با اشاره به اهمیت موضوع مابله با تروریسم، گفت: تروریسم خطری برای همگان است و باید همه دست به دست هم بدهیم و با این مسئله مقابله کنیم، چرا که اگر تروریسم گسترش پیدا کند تنها منطقه نیست که از آن ضرر می کند بلکه اروپا و همه جهان از آن متضرر خواهد شد.
 
رییس‌جمهور فضای بوجود آمده فعلی را برای گسترش مناسبات در همه زمینه‌ها با اروپا، مثبت ارزیابی کرد و ابراز امیدواری کرد که روابط ایران و اروپا بیش از پیش گسترش یابد.
 
باروسو: علاقه‌مندی برای توسعه روابط با ایران در اتحادیه و کمیسیون اروپایی رو به گسترش است
 
همچنین در این دیدار جوزه مانوئل باروسو با بیان اینکه کاترین اشتون درباره مسأله هسته‌ای ایران به او گزارش داده است، تصریح کرد: علاقه‌مندی برای توسعه روابط با ایران هم در کمیسیون اروپایی و هم در اتحادیه اروپایی وجود دارد و رو به گسترش است.
 
رئیس کمیسیون اروپایی افزود: ما معتقدیم ایران دارای نقش مهمی در خاورمیانه است و در روابط دوجانبه می‌تواند شریک مهم و خوبی برای ما باشد.
 
باروسو با بیان اینکه “باز شدن دریچه گفت‌وگو، خبر خوبی برای ایران، اروپا و جهان است”، زمینه‌ها برای توسعه همکاری‌ها و مناسبات همه‌جانبه سیاسی و اقتصادی میان ایران و اروپا را مناسب ارزیابی کرد.
 
اخبار سیاست خارجی – ایسنا