توضیحات مایکل مان و عراقچی درباره زمان شروع لغو تحریم‌های ایران

8
 

توضیحات مایکل مان و عراقچی درباره زمان شروع لغو تحریم‌های ایران

 
مایکل مان: اتحادیه اروپا پس از گزارش روز دوشنبه آژانس تحریم‌های ایران را لغو می‌کند
 

سخنگوی مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد، وزیران امور خارجه این اتحادیه روز دوشنبه پس از دریافت گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پیشنهاد کاترین اشتون، برای رفع تحریم‌های ایران اقدام خواهند کرد.

 
به گزارش ایسنا، اشاره مایکل مان، سخنگوی مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا به روز دوشنبه، تاریخی است که ایران و گروه پنج به علاوه یک برای آغاز اجرایی شدن توافقنامه روز ۲۴ نوامبر ژنو تعیین کرده‌اند. ایران قرار است که از آغاز روز دوشنبه، سی‌ام دی، روند غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را متوقف کند. به همین منظور، بازرسان آژانس به تهران سفر کرده‌اند تا اجرایی شدن تعهد ایران را راستی‌آزمایی کنند.
 
سخنگوی کاترین اشتون در گفت‌وگو با رادیو فردا، با اشاره به روند اجرایی شدن توافق ژنو اظهار داشت: روز دوشنبه صبح، وزرای امور خارجه اتحادیه در بروکسل دیدار خواهند کرد. آنچه رخ می‌دهد این است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ‌گزارش خود را صبح دوشنبه به ما خواهد داد. این گزارشی است که نشان خواهد داد ایران به تعهدات خود بر مبنای توافق ژنو پایبند است و اقدامات لازم را انجام داده است یا خیر.
 
به گفته وی، این گزارش بررسی می‌شود و بر مبنای آن کاترین اشتون نظر خود را به اطلاع وزرای خارجه می‌رساند. در صورتی که اقدامات لازم انجام شده باشد، نظر این خواهد بود که برای رفع تحریم‌هایی که بر مبنای توافق ژنو باید متوقف می‌شد، اقدام شود.
 
مایکل مان تصریح کرد: اگر هم اقدامات از سوی ایران انجام نشده باشد، اشتون به وزرای اتحادیه اروپا پیشنهاد می‌دهد که تحریم‌ها را رفع نکنند. در نتیجه ما منتظر گزارش آژانس هستیم.
 
سخنگوی مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به این پرسش که «این تنها شامل تحریم‌هایی می‌شود که از سوی اتحادیه اروپا اعمال شده است، تکلیف سایر تحریم‌ها چه خواهد شد؟»، گفت: ما اتحادیه اروپا هستیم. مطمئننا تحریم‌های دیگری مثلا از سوی آمریکا وجود دارد که آنها اقداماتی در طول روز دوشنبه در این باره انجام خواهند داد اما من نمی‌توانم در این زمینه صحبت کنم.
 
وی در خصوص این که «در گزارش آژانس به طور مشخص به چه جزئیاتی اشاره خواهد شد»، اظهار کرد: در توافق ژنو، ایران تعهد کرده است که اقدامات را باید انجام دهد. من در این لحظه متن توافق را ندارم که به طور مشخص هر کدام را نام ببرم اما از آن جمله می‌توان به توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اشاره کرد. همه این اقدامات باید توسط آژانس به عنوان ناظر تایید شود. بعد از مرور همه آن موارد، می‌توانند به ما گزارش کنند.
 
مان در پاسخ به این پرسش که «اگر آژانس در گزارش خود اقدامات ایران را تایید کند، آیا اتحادیه اروپا آماده اقدام فوری است یا باز هم احتیاج به زمان است؟» گفت: من ترجیح می‌دهم وارد جزئیات اتفاقی که نیفتاده است، نشوم اما ما در موقعیتی هستیم که می‌توانیم به سرعت عمل کنیم. هم ایران و هم گروه 1+5 پیش‌تر اعلام کردند که این اقدام اولیه است و مذاکرات باید برای دستیابی به یک توافق نهایی و جامع ادامه پیدا کند.
 
سخنگوی کاترین اشتون درباره برنامه مذاکرات میان ایران و 1+5 نیز گفت: از نیمه شب و آغاز روز دوشنبه، ثانیه‌شمار شش ماه توافق آغاز به کار می‌کند. این مدت به ما فرصت می‌دهد تا درباره توافق جامع و سایر موضوعاتی که درباره برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد، مذاکره کنیم. در نتیجه باید دور تازه‌ای از مذاکرات برای توافق جامع آغاز شود. هنوز هیچ روزی برای این مذاکرات تعیین نشده اما به هر حال تصور همه این است که در حالت ایده‌آل گفت‌وگو برای آن توافق نهایی در این شش ماه انجام شود.

 

————————–

 

عراقچی: اتحادیه اروپا فردا قوانین تحریم را اصلاح و آمریکا دستور العمل های لازم را ابلاغ می کند
 

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران اعلام کرد: اتحادیه اروپا فردا (دوشنبه 30 دی) در نشست وزرای خارجه خود قوانین تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران را بر اساس توافق ژنو اصلاح می کند.

 
معاون امور حقوقی وبین المللی وزیر امور خارجه شامگاه یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: طرف اروپایی فردا در بروکسل نشست وزرای امور خارجه خود را تشکیل خواهد داد که در این نشست، قوانین آن دسته از تحریم ها را که بر اساس توافق ژنو باید لغو شود، اصلاح می کند.
 
عراقچی در پاسخ به این سوال که اقدامات طرف آمریکایی از فردا چه خواهد بود، اظهار داشت: طرف آمریکایی نیز طبق توافق ژنو فردا دستور العمل های لازم را به بانک ها، شرکت ها و موسسات اقتصادی ابلاغ می کند.
 
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس توافق ژنو تعهدات خود را از جمله تعلیق غنی سازی 20 درصد اجرا می کند.
 
ایران و 1+5 سوم آذرماه 92 پس از سال ها مذاکره درباره برنامه اقدام مشترکی به توافق رسیدند که بر اساس این برنامه که از فردا 30 دی/20 ژانویه اجرایی می شود، ایران نگرانی های غرب را درباره برنامه هسته ای خود برطرف می کند و 1+5 نیز بخشی از تحریم ها علیه برنامه هسته ای ایران را لغو خواهد کرد.
 
بر اساس برنامه اقدام مشترک ژنو، تلاش برای کاهش خرید نفت خام ایران متوقف خواهد شد به نحوی که مشتریان فعلی بتوانند میانگین میزان کنونی خرید نفت خام خود را از ایران ادامه دهند.
 
بر اساس برنامه اقدام مشترک ژنو، 4.2 میلیارد دلار از درامدهای نفتی بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در 8 قسط آزاد می شود.
 
نخستین قسط در اول فوریه (12 بهمن) به مبلغ 550 میلیون دلار، قسط دوم در اول مارس (10 اسفند) به مبلغ 450 میلیون دلار، قسط سوم در 7 مارس (16 اسفند )به مبلغ 550 میلیون دلار، قسط چهارم در 10 آوریل (21 فروردین 93) به مبلغ 550 میلیون دلار، قسط پنجم 15 آوریل (26 فروردین)450 میلیون دلار و قسط های ششم، هفتم و هشتم به ترتیب در تاریخ های 14 می (24 اردیبهشت)، 17 ژوئن (27 خرداد ) و 20 جولای – ژوئیه (20 تیر 93) هر یک به مبلغ 550 میلیون دلار پرداخت خواهد شد که در مجموع 4.2 میلیارد دلار از درامدهای نفتی بلوکه شده ایران آزاد می شود.
 
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به تازگی به ایرنا گفته بود که تا پایان امسال یعنی 15 اسفند ماه ، یک میلیارد و 550 میلیون دلار از درامدهای نفتی بلوکه شده ایران آزاد و به حساب بانک مرکزی واریز خواهد شد که بانک مرکزی هر خریدی را می تواند با آن انجام دهد.
 
وی همچنین اعلام کرده بود که در کنار این مبلغ، ایران می تواند 9 تا 10 میلیارد دلار اقلام دارویی و غذایی خریداری کند. علاوه براین مبالغ، موارد دیگری چون 400 میلیون دلار برای دانشجویان ایرانی خارج از کشور، هزینه های درمان و سهم ایران از سازمان های بین المللی نیز پرداخت خواهد شد.
 
براساس توافق ژنو همچنین تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا درباره صادرات پتروشیمی ایران، طلا و فلزات گرانبها، قطعات هواپیما، صنعت خودروسازی و خدمات مرتبط با آن ها لغو می شود.
 
جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس برنامه اقدام مشترک ژنو از فردا غنی سازی 20 درصد خود را در سایت های فردو و نطنز به صورت داوطلبانه تعلیق می کند و نیمی از ذخیره 196 کیلوگرمی اورانیوم 20 درصد خود را به اکسید تبدیل و نیم دیگر آن را رقیق می کند.
 
جمهوری اسلامی ایران نیز عملیات اکسید سازی را درمدت 6 ماه و هر ماه 15 کیلوگرم و عملیات رقیق سازی را در طول 3 ماه انجام می دهد.
 
برنامه اقدام مشترک ژنو 6 ماهه است که در طول اجرای آن ایران هم چنان غنی سازی 5 درصد خود را ادامه خواهد داد و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بر روند فعالیت های هسته ای ایران بازرسی هایی خواهند داشت.
 
همچنین جمهوری اسلامی ایران بر اساس برنامه اقدام مشترک ژنو در طول 6 ماه اجرای این برنامه، راکتور اراک را تکمیل نخواهد کرد.
 
ماسیمو آپارو رییس بخش B دپارتمان پادمانی آژانس بین المللی انرژی اتمی و نیز بازرسان این نهاد برای اجرای تعهدات ایران از روز 28 دیماه جاری در تهران حضوردارند.
 
اخبار سیاست خارجی  -ایسنا،ایرنا