حمله به دولت روحانی به بهانه 2030

حمله به دولت به بهانه ٢٠٣٠ ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است تاجایی‌که از گوشه‌وکنار، فرمان کفن‌پوشی هم صادر می‌شود.
هم‌زمان با اوج‌گرفتن حملات اصولگرایان به دولت در روزهای گذشته به بهانه یک سند، متنی در گروه‌های تلگرامی در حال انتشار است که خبر از راه‌پیمایی کفن‌پوشان در روز قدس می‌دهد. با وجود اسناد و مدارکی که دولت درباره فرایند تصویب سند ٢٠٣٠ و حتی توقف اجرای آن ارائه و اعلام کرده بود، اما رسانه‌های اصولگرا کوتاه‌بیا نیستند.
درحالی‌که معاون پارلمانی رئیس‌جمهور هم پیش از این اعلام کرده بود که دولت در اجرای سند آموزشی ٢٠٣٠ منویات رهبری را بدون هیچ کم‌و‌کاستی رعایت خواهد کرد و الزامی برای اجرای همه بخش‌های این سند وجود ندارد، اما به نظر می‌رسد بعد از شکست اصولگرایان در انتخابات، سند ٢٠٣٠ محمل خوبی است برای اینکه هم دلخوری ناشی از ناکامی انتخابات را تا حدی فراموش کنند و هم ناکامی خود را تا حدی التیام ببخشند.
دیروز تسنیم به نقل از کبری خزعلی، عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، نوشت: «طبق سند ٢٠٣٠ عقاید مختلفی مانند وهابیت، شیطان‌پرستی و هر عقیده دیگری که مخالف با دین اسلام باشد در کشور آموزش داده می‌شود». هم‌زمان هم دیروز نشست تحلیلی نقد سند ٢٠٣٠ در خبرگزاری فارس برگزار شد. نکته جالب، حضور وحید یامین‌پور در این نشست خبری و پخش آنلاین جلسه از طریق اینستالایو او بود.
حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر، نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، هم دیروز با اشاره به اینکه قرار است امروز (٢٣ خرداد) در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره این سند بار دیگر بحث و تبادل‌نظر شود، گفته بود: «با مدیریتی که آقای روحانی در جلسه گذشته شورای‌عالی انقلاب فرهنگی داشتند، اجازه طرح اشکالات را به اعضای شورا نداد!» این گفته پژمان‌فر در حالی است که به گفته خبرگزاری‌ها، از جلسه ٩ خرداد شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، تعدادی از اعضای شورا به بیان نقطه‌نظرات خود درباره این سند پرداختند و بررسی این سند با هدف رعایت دقیق ملاحظات مقام معظم رهبری در دستور کار قرار گرفته بود.
همچنین قرار شده بود که در جلسات آینده شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، پس از اینکه تعدادی دیگر از اعضا نظراتشان را ارائه کردند، نظر نهایی شورا درباره موضوع سند ٢٠٣٠ به افکار عمومی ارائه شود. حسن روحانی در روزهای انتخابات و پس از آن درباره سند ٢٠٣٠ و دروغ‌هایی که درباره آن گفته شده به‌شدت گلایه کرد و گفت از توطئه سند ٢٠٣٠ نمی‌گذرم. روحانی در آخرین جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی هم با اشاره به اینکه در مورد سند ٢٠٣٠ هم صراحتا اعلام شده که صرفا در حدود ضوابط دینی، قانونی و فرهنگی خود عمل خواهیم کرد، تأکید کرده بود که رفع دغدغه‌ها و رعایت دقیق منویات رهبر معظم انقلاب در این زمینه در دستور کار شورای‌عالی انقلاب فرهنگی خواهد بود.
در روزهای گذشته خبری در برخی شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شده است که به جلسه‌ای با حضور کبری خزعلی و حسن غفوری‌فرد و تعدادی از زنان فعال سیاسی در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی اشاره دارد. گفته شده که در این جلسه تصمیم بر این شده است که راه‌پیمایی روز قدس متمرکز بر مطالبه الغای سند ٢٠٣٠ شود و «دسته‌های سراسری بانوان کفن‌پوش» در راه‌پیمایی به‌صورت گسترده و عمومی راه بیفتند و طومارهایی با هدف جمع‌آوری امضا و رساندن آن به دست اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تهیه شود. گفته شده این خبر از سوی حسن غفوری‌فرد تکذیب شده است.
مسئول دفتر او در پاسخ به تماس خبرنگار «شرق» گفت: «از صبح همکاران شما تماس گرفته و درباره این خبر سؤال کرده‌اند، اما آقای غفوری‌فرد کلا، هم این خبر  و هم چنین تصمیمی را تکذیب کردند». هیئت وزیران شهریورماه گذشته مصوب کرده بود که کارگروه ملی آموزش سند ٢٠٣٠ موظف است برنامه اجرائی و نظارتی آن را همسو با اسناد راهبردی توسعه، نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش و برنامه اهداف توسعه پایدار تهیه کند. رونوشت این مصوبه برای همه نهادهای بالادستی و نظارتی، همچون دفتر مقام معظم رهبری، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان عدالت اداری، روزنامه‌های رسمی، رئیس قوه قضائیه و… ارائه شده بود.