خبر بدی که وندی شرمن به اعراب داد

1

خبر بدی که وندی شرمن به اعراب داد

خبر بدی که وندی شرمن به اعراب داد: هرگونه توافق با حق غنی سازی اورانیوم توسط ایران همراه خواهد بود/سعودی ها با خرید استعداد و آموزش دست به کار شدند

ماه گذشته وندی شرمن مذاکره کننده ارشد امریکا خبر بدی برای سفرای متحدان عرب واشنگتن آورد.

دیلی بیست نوشت: ماه گذشته وندی شرمن مذاکره کننده ارشد امریکا خبر بدی برای سفرای متحدان عرب واشنگتن آورد.

به گزارش انتخاب، شرمن در دیدار با سفرای عربستان، امارات و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت که هرگونه توافق با ایران دربردارنده توانایی غنی سازی اورانیوم است.

شرمن به طور منظم پس از گفتگوهای دیپلماتیک با ایران با این متحدان امریکا دیدار می کند اما در هفته های اخیر این دیدارها متفاوت بود. درحالیکه اکثر متحدان امریکا در خاورمیانه در ملا عام از مذاکرات با ایران حمایت کرده اند اما در پشت پرده نگرانی عمیق خود از توانایی ایران برای اسخت سئخت سلاح اتمی را ابراز کرده اند.

اکنون یکی از کشورهای منطقه در حال تغییر تظر خود است. ریاض اشتیاق زیادی برای انرژی هسته ای پیدا کرده اما سرویس های اطلاعاتی غربی و اسرائیلی در حال مشاهده نشانه هایی هستند که به موجب آن علاقه عربستان به شدت در حال افزایش است و در حال حرکت به سمت غنی سازی است.

دیوید آلبرایت رئیس انستیتو علم و امنیت بین المللی می گوید: نگاه ریاض به تحولات در مسئله ایران بسیار منفی است. آنها پول دارند و می توانند استعداد و آموزش را بخرند.

وی افزود: سعودی ها به فکر ایجاد یک بازادارنده افتاده اند.

البرایت اضافه کرد: در سال 2012 دولت سعودی اعلام کرد که تا سال 2030 16 راکتور تجاری بوسیله ی چین راه می اندازد. اما من نگرانی هایی از سوی اژانس های اطلاعاتی اروپایی شنیده ام که بی سر و صدا در حال توسعه دانش علمی و مهندسی خود است تا یک روز در چرخه ی سوخت هسته ای مهارت لازم را داشته باشد و یا سوخت راکتورهای خود را تولید کند.

وی افزود: عربستان در حال استخدام دانشمندان و مهندسان لازم برای ساخت سانتریفیوژ است.

البرایت ادامه داد: ما نگران راه اندازی راکتور از سوی عربستان نستیم بلکه نگران آن هستیم که آنها مهارت لازم برای تولید چرخه سوخت هسته ای را یاد  بگیرند.

اخبار سیاست خارجی – انتخاب