کافه گردش
سیاسی
۱۶ خرداد ۱۳۹۳, ۴:۲۲ ب.ظ

خشم اروپا از تقلای شرکت‌های آمریکایی برای تجارت با ایران

2313524_307

به نقل از بیزینس ویک ؛ این پایگاه خبری در مقاله ای به قلم “جاناتان تایرون ” با اشاره به تحریم هایی که آمریکا علیه ایران اعمال کرده است ، نوشت : در حالی تجارت کشورهای اروپایی با جمهوری اسلامی ایران به پائین ترین حد خود رسیده ، روابط مالی و تجاری آمریکا با شرکت های ایرانی از سال ۲۰۱۱ تاکنون افزایشی ۳۵ درصدی را به خود دیده است .

بر اساس گزارش بلومبرگ ، این میزان برای کشورهای اروپایی از همین سال ۷۷ درصد کاهش داشته است .
 
 به گفته برخی مقامات ، این اقدام درست نیست که کارشناسان آمریکایی بخصوص در بخش خدمات غذایی و پزشکی در ارتباط با ایران هستند در حالی که شرکت های اروپایی از داشتن روابط تجاری با تهران و دیگر کشورهای مورد تحریم آمریکا منع باشند . 
 
در ادامه این مقاله امده است : ماریج شاک ، یکی از اعضای پارلمان اتحادیه اروپا در بخش کمیته های تجارت بین المللی و امور خارجه در این باره اظهار داشت : اتحادیه اروپا باید نگرانی هایی را در قبال این موضوع به مقامات آمریکایی ابلاغ نماید . تحریم های ضدایرانی آمریکا اقتصاد در ایران را تحت تاثیر قرار میدهد و همین موضوع نیز تاثیرات برون مرزی نامطلوبی بر اقتصاد اروپا می گذارد . 
 
آیان کرنز ، مدیر شبکه رهبری اروپا در لندن ( گروه مشاوران سیاسی که توسط مقامات سابق اتحادیه اروپا اداره می شود ) نیز تصریح کرد : اختلاف و تفرقه در میان دوستان غربی در مسئله نحوه اجرای تحریم ها بر ضد ایران می تواند به هرگونه تلاش از سوی آمریکا و اروپا برای مشارکت در دور تازه ای از تحریم ها علیه “ولادیمیر پوتین” رییس جمهوری روسیه در مورد بحران اوکراین آسیب بزند . 
 
آمریکا تا پیش از سال ۱۹۷۹ یکی از اصلی ترین شرکای تجاری ایران با مبلغ دادوستدی معادل سالانه ۴۰۰ میلیارد بوده است . پس ازآن این روابط تا حد بسیار زیادی قطع گردید . واشنگتن در سالهای اخیر با همکاری دوستان خود و با اتهام تلاش ایران برای دست یابی به بمب اتمی ، تحریم ها علیه تهران را تشدید نموده است .
 
 جمهوری اسلامی همواره این اتهامات از سوی غرب را بی اساس خوانده و رد کرده است . 
 
در انتهای این مقاله که در نشریه ” بیزینس ویک ” منتشر شده ، آمده است : بر اساس گزارش یکی از موسسات معتبر آمریکایی ، نرخ تجارت میان تهران و واشنگتن در سال گذشته میلادی ۳۱۵ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با سال ۲۰۱۱ افزایش داشته است . طی همین دوره و بر اساس نمودارهای کمیسیون های اروپایی ؛ تجارت میان تهران و اتحادیه اروپا به ۸/۲  میلیارد یورو کاهش یافته که پیشتر ۲۸ میلیارد یورو بوده است . 
 
این کاهش تجارت پس ازآن رخ داد که اتحادیه اروپا به منظور اعمال تحریم های آمریکا بر ضد ایران در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ بیشتر از سوی کاخ سفید تحت فشار قرار گرفت . 
 
سپیده تدین
398 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *