کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۷ خرداد ۱۳۹۶, ۱۰:۲۹ ق.ظ

خط ‌قرمزی به نام علی مطهری!

همزمان با تلاش پایداری‌ها در روی صحنه، برخی از اصولگرایان معتدل در پس پرده به دنبال حذف نواب رییس بودند. شاهد این مدعا هم جلسه دو ماه قبل عده‌ای از آنها با برخی از اعضای فراکسیون امید است.

«مسعود پزشکیان» کاندیدای فراکسیون امید برای ریاست مجلس در سال دوم کاری خود خواهد بود؛ البته مشروط به اینکه حامیان لاریجانی به تلاش‌شان برای حذف نواب رییس ادامه دهند و کف خواسته‌های فراکسیون امید مبنی بر حفظ ترکیب فعلی هیات‌رییسه رعایت نشود.

این آخرین تصمیم امیدی‌ها بعد از برگزاری مجمع عمومی در پاسخ به بدعهدی بخشی از نمایندگان «لیست امید» نسبت به «فراکسیون امید» است. با رسانه‌ای شدن جلسه روز جمعه نمایندگان حامی علی لاریجانی رییس مجلس با نمایندگان طیف جبهه پایداری و قطعی شدن ائتلاف میان آنها با ترکیب ۶+۶ و کنار گذاشتن فراکسیون امید، حالا امیدی‌ها مصمم هستند اگر کف خواسته‌های‌شان در مناسبات حول تعیین هیات‌رییسه مجلس تامین نشود برای هر دوازده پست هیات‌رییسه با لیست ١٢ نفر‌ی وارد میدان رقابت شوند. دیروز مجمع عمومی فراکسیون امید برگزار شد. الیاس حضرتی به «اعتماد» می‌گوید در جلسه فراکسیون امید ما توضیح دادیم تمام راه‌های ممکن را رفته‌ایم و انعطاف‌های لازم را نشان داده‌ایم و حتی در برخی موارد عقب‌نشینی کردیم تا مجلس در کنار دولت قرار داشته باشد و مجلس آرامی باشد. ما با صراحت اعلام کردیم اگر حامیان لاریجانی به حفظ ترکیب موجود هیات‌رییسه راضی نباشند هیچ راهی جز ارایه لیست مستقل برای تمام ١٢ پست هیات‌رییسه برای فراکسیون امید باقی نمی‌ماند.

به گفته حضرتی ٩۵ نماینده حاضر در این جلسه با این تصمیم موافقت کردند. حضرتی می‌گوید در جلسه دیروز تمام اعضای لیست امید به این جلسه دعوت شده بودند و از این به بعد هم قرار است در جلسات مجمع عمومی همه اعضای لیست امید دعوت شوند. آن‌طور که حضرتی توصیح می‌دهد در مجموع اعضای فراکسیون امید تصمیم گرفتند اول تعامل را ادامه دهند و دوم کف خواسته فراکسیون امید حفط هیات‌رییسه موجود است و سوم اگر حامیان لاریجانی تن به حفظ وضع موجود ندهند،  فراکسیون امید لیست کامل برای همه ارکان هیات‌رییسه خواهد داد.

در جلسه روز جمعه چه گذشت؟

فراکسیون امید اگرچه قصد داشت از در ائتلاف با طیف نمایندگان حامی لاریجانی (مستقلین) وارد شود اما تصمیم نمایندگان حامی لاریجانی برای ائتلاف با نمایندگان طیف جبهه پایداری نظر آنها را تغییر داد. این موضوع از جلسه روز جمعه حامیان لاریجانی و نمایندگان طیف (جبهه پایداری) قطعی شد. جلسه‌ای که اگرچه از ابتدا فقط قرار بود با حضور کاظم جلالی از فراکسیون مستقلین و حمیدرضا حاجی‌بابایی از فراکسیون ولایی در دفتر علی مطهری برگزار شود اما علاوه بر آنها بهروز نعمتی، عزیزی، امیرآبادی، یوسفیان‌ملا هم به این جلسه می‌آیند. آنها به مطهری گفتند تصمیم قطعی گرفتیم لیستی ١٢ نفره بدون حضور امیدی‌ها برای ١٢ پست هیات‌رییسه ارایه دهند. تصمیم آنها این است که ۶ نفر از مستقلین (طیف حامی لاریجانی) و ۶ نفر هم از فراکسیون ولایی (طیف نزدیک به جبهه پایداری) انتخاب شوند. و قرار است حاجی بابایی را کاندیدای نایب‌رییسی کنیم.
آنها گفتند چون این تصمیم را در سطح فراکسیون‌ها تصویب کرده‌ایم، نمی‌توانیم تغییر دهیم. آقای مطهری هم به آنها گفته بود اگر تصمیم خودتان را گرفته‌اید دیگر چرا من را به جلسه دعوت کردید و به اینجا آمدید؟ آقای مطهری به آنها گفته است پیشنهاد فراکسیون امید حفظ وضع موجود است که هر سه فراکسیون در آن منفعتی دارند. به گفته حضرتی اما آنها در این جلسه در چشمان علی مطهری نگاه می‌کنند و می‌گویند ۶ سهمیه به پایداری دادیم و ۶ سهمیه هم به حامیان لاریجانی و این تصمیم قطعی است. این تصمیم در ٢۴ ساعت گذشته با واکنش‌های زیادی در فضای مجازی همراه شد. تا آنجا که کاظم جلالی و بهروز نعمتی اساسا چنین تصمیمی را تکذیب کردند. حتی نعمتی به « اعتماد» گفت: فراکسیون مستقلین جمعه جلسه‌ای نداشت و هنوز هیچ چیز مشخص نیست و باید مذاکرات را ادامه داد.

چرا امیدی‌ها با طیف حامی لاریجانی برای ائتلاف به نتیجه نرسیدند؟

آن طور که الیاس حضرتی به «اعتماد» می‌گوید فراکسیون امید برای پیش بردن بحث انتخابات هیات‌رییسه کمیته تعاملی متشکل از خود او و محمدرضا تابش، عبدالکریم حسین زاده، محمدعلی وکیلی و خانم سلحشوری تشکیل داد. به گفته حضرتی استراتژی امیدی‌ها این بود که با فراکسیون طرفداران لاریجانی ائتلاف داشته و یک لیست بدهند و برای همین قرار شد تا جلسه مشترکی داشته باشند. جلسه‌ای که در مرکز پژوهش‌ها برگزار شده بود. در این جلسه امیدی‌ها تاکید کردند که به دنبال حفظ رییس و نواب هستیم و در مورد منشی‌ها و کارپردازها با توجه به انتظاراتی که مردم در بیرون از مجلس از این دو فراکسیون دارند لیستی متناسب با آن ارایه دهیم و می‌خواهیم یک خانم و یکی از برادران اهل سنت در هیات‌رییسه حضور داشته باشند.

اما به گفته حضرتی گفت‌وگو‌ها به جلسه دوم کشیده شد. جلسه‌ای که با حضور خود او، تابش و حسین‌زاده در کمیسیون برنامه و بودجه برگزار شد و از طرف دیگر هم کاظم جلالی و بهروز نعمتی و مهرداد لاهوتی در آن حضور داشتند. در این جلسه بهروز نعمتی پیشنهاد می‌دهد که تثبیت رییس و نواب رییس را می‌پذیریم و در مورد ٩ نفر هیات‌رییسه ۴ نفر از لیست امید و ۴ نفر از حامیان آقای لاریجانی و ١ نفر هم از فراکسیون زنان باشد. امیدی‌ها این پیشنهاد را می‌پذیرند. اما باز هم در حاشیه جلسه علنی مجلس آنها جلسه سومی را هم با یکدیگر برگزار می‌کنند. در این جلسه هم بهروز نعمتی و لاهوتی از طرف حامیان لاریجانی و الیاس حضرتی و تابش و حسین‌زاده و وکیلی از طرف فراکسیون امید حاضر می‌شوند. بهروز نعمتی در این جلسه می‌گوید که فراکسیون مستقلین پیشنهاد قبلی را نپذیرفته است. و دوباره پیشنهاد دادند رییس و نواب آن ثابت باشد و برای بخش‌های دیگر ۴ نفر از شما و ۴ نفر از ما باشند و یک نفر هم مرضی‌الطرفین باشد و ویژه فراکسیون زنان نباشد. باز هم ما قبول کردیم.

اعضای کمیته تعامل با این توافق جلسه سوم را ترک کردند. اما عصر همان روز الیاس حضرتی، وکیلی و حسین‌زاده در جلسه‌ای با علی لاریجانی حاضر می‌شوند. در این جلسه لاریجانی به امیدی‌ها می‌گوید که نعمتی از سوی او اختیاری نداشته و نباید این پیشنهادات را مطرح می‌کرد و به گفته حضرتی، علی لاریجانی گفته بود ما جلسه مشترکی میان فراکسیون مستقلین و فراکسیون جبهه پایداری گذاشتیم و در آنجا تصمیم بر این شده که حمیدرضا حاجی‌بابایی را به عنوان نایب‌رییس معرفی کنیم. شما می‌توانید در ترکیب منشی‌ها و کارپردازها توافق کنید.

حضرتی می‌گوید: سه عضو حاضر برای رییس مجلس توضیح می‌دهند که این مسیر غلطی است و انتظار مردمی که تا ساعت ١٢ در صف‌های رای ایستاده‌اند این است که فراکسیون امید و با اصولگرایان معتدل ائتلاف معقولی داشته باشند. اینکه به سمت جبهه پایداری می‌روید نوعی تو دهنی زدن به مردم است. در این جلسه نمایندگان امید می‌گویند فراکسیون امید به عنوان پرجمعیت‌ترین فراکسیون مجلس در یک سال گذشته با تمام توان با شما همکاری کرده و این فراکسیون نجیب‌ترین بوده است. اما مسیری که می‌روید بازگشت به عقب از سوی شما محسوب می‌شود و در این میان هم شما و هم دولت لطمه می‌بیند. اما ایشان گفت ما تصمیم خودمان را گرفته‌ایم و شما باید خودتان را با این شرایط تنظیم کنید. بنابراین این جلسه هم بدون نتیجه پایان یافت و امیدی‌ها دست خالی از جلسه خارج شدند. این شرایط در نهایت به جلسه روز جمعه گذشته منجر شد که آن هم نتیجه‌ای نداشت.

تلاش حامیان لاریجانی و طیف نمایندگان جبهه پایداری برای حذف نواب رییس که هر دو از گزینه‌های لیست امید هستند از دو ماه پیش آغاز شده بود. البته طیف جبهه پایداری به صورت علنی و حامیان لاریجانی در خفا و پشت پرده. این تلاش‌ها به ویژه بعد از دیدار اعضای فراکسیون امید با سیدمحمد خاتمی، رییس دولت اصلاحات به اوج خودش رسید. به گفته الیاس حضرتی در آن دیدار اگرچه ۵ نفر از اعضای هیات‌رییسه حضور داشتند اما تمرکز نمایندگان جبهه پایداری و امثال کریمی قدوسی تنها بر دو نفر از اعضای هیات‌رییسه یعنی علی مطهری و محمدعلی وکیلی بود. نمایندگان جبهه پایداری علاوه بر نطق‌های تند و تیز علیه آنها شکایتی را هم به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان داده بودند. شکایتی که البته به جایی نرسید و این هیات دیدار این دو نماینده را خارج از چارچوب وظایف نمایندگی تشخیص نداد.

اما همزمان با تلاش پایداری‌ها در روی صحنه، برخی از اصولگرایان معتدل در پس پرده به دنبال حذف نواب رییس بودند. شاهد این مدعا هم جلسه دو ماه قبل عده‌ای از آنها با برخی از اعضای فراکسیون امید است. به گفته الیاس حضرتی حدود یک ماه بعد از دیدار نمایندگان با سیدمحمدخاتمی، این عده‌ از اصولگرایان معتدل در محفلی اعلام کردند که ما می‌خواهیم آقایان پزشکیان و مطهری را از نایب‌رییسی حذف کنیم و به جای آنها دو نفر دیگر را بگذاریم. حضرتی می‌گوید کسانی که در آن جلسه حضور داشتند تاکید کردند که این اقدام نه عملی و نه عاقلانه و نه سیاستمدارانه است. به این دلیل که مطهری حیثیت و اعتبار مجلس، شجاعت و دلیری مجلس و تصویر حریت مجلس است و اگر دست به آقای مطهری بزنید در بیرون از مجلس حیثیت‌تان مخدوش می‌شود. به علاوه آقای پزشکیان هم شخصیت معتبری است و محبوبیت خاص خود را دارد و در داخل مجلس فراکسیون ترک‌زبان‌ها پشتش ایستاده‌اند. پس دست از این اقدام ‌بردارید.  با این حال اما گذشت زمان نشان داد که حامیان لاریجانی همچنان در عملی کردن خواسته خودشان مصمم هستند.

رهـــــــــــــا مسعودی
285 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *