دستگیری یک جاسوس انگلیسی در کرمان

01
01

 

 

 

 

 

 

رییس دادگاه انقلاب کرمان گفته است ماموران وزارت اطلاعات فردی را در این شهر دستگیر کرده‌اند که برای سرویس اطلاعاتی بریتانیا، (ام آی۶) جاسوسی می‌کرد.

دادخدا سالاری، رییس دادگاه انقلاب کرمان به خبرگزاری‌های ایران گفت که این فرد پس از “چندین ماه فعالیت اطلاعاتی پیچیده” شناسایی و دستگیر شده است.

 

آقای سالاری گفت: “متهم مذکور در ۱۱ نوبت در داخل و خارج از کشور به صورت حضوری با افسران اطلاعاتی کشور انگلیس ارتباط برقرار کرده و در هر ملاقات نیز اطلاعات مورد نظر سرویس جاسوسی مذکور را تحویل داده و البته یک‌سری راه‌کارهایی را علیه منافع جمهوری اسلامی ایران از سرویس اطلاعاتی انگلیس اخذ کرده است.”

وی همچنین گفت فرد دستگیر شده با چهار افسر اطلاعاتی در ارتباط بوده که اطلاعات مورد نظر آنها را جمع آوری و منتقل می‌کرده است.

به گفته رییس دادگاه انقلاب کرمان، محاکمه این فرد در جریان است.

رییس دادگاه انقلاب کرمان اواسط مرداد نیز خبر داده بود که فردی به ظن جاسوسی برای اسرائیل در کرمان دستگیر شده است.

آقای سالاری در آن زمان گفته بود که این متهم قبلا به کسب و کار تجارت در کشورهای جنوب شرق آسیا مشغول بود و در آخرین سفر خود به عنوان یک سفر تفریحی به کشور تایلند ، “یک سری اطلاعات کشور را از طریق تماس با افسر اطلاعاتی سفارت اسرائیل در کشور تایلند به او تحویل داد.”

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، اشد مجازات محکومان به جاسوسی اعدام است. در سال های گذشته چندین نفر به جرم جاسوسی در ایران، اعدام شده‌اند.

از جمله، روز ۲۹ اردیبهشت امسال دو نفر که به گفته دادستانی تهران برای موساد و سیا جاسوسی می‌کردند، به دار آویخته شدند.

در آن زمان، دادستانی تهران اعلام کرد که یکی از این دو متهم به نام محمد حیدری “اطلاعات امنیتی و اسرار کشور” را به عوامل سازمان اطلاعات اسرائیل، موساد در خارج از ایران تحویل داده و در ازای آن پول دریافت کرده بود.

نفر دوم، کوروش احمدی، هم متهم بوده که “اطلاعات کشور ” را در اختیار عوامل سیا، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، قرار می‌داده است.