دفاع اوباما از دیپلماسی خود در برابر ایران …

 

باراک اوباما در جمع دیپلمات‌های اسراییلی و اعضای عالی‌رتبه انجمن‌های یهودی آمریکا در مراسم هانوکا از دیپلماسی هسته‌یی‌اش در قبال تهران دفاع کرد.

باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه در این مراسم که در کاخ سفید برگزار شد، گفت که برای آمریکا مهم است که اهداف ایران را بسنجد و قول داد که روی یک توافق جامع با هدف آن چه وی جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌یی خواند، کار کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اوباما گفت: این اولین بار بعد از یک دهه است که ما پیشرفت برنامه هسته‌یی ایران را متوقف کرده‌ایم.

او افزود: بخش‌های کلیدی این برنامه هسته‌یی عقب رانده می‌شود در حالی که شدیدترین تحریم‌ها در جای خود باقی می‌ماند. این برای جهان و برای اسراییل خوب است.

رییس‌جمهور آمریکا با تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته‌یی ایران، قول داد که واشنگتن برای رسیدن به یک توافق نهایی با ایران در ماه‌های آینده که «تهدید تسلیحات هسته‌یی ایران را یک بار برای همیشه» از بین ببرد، تلاش کند.

اوباما علاوه بر آن گفت که واشنگتن باید هوشیاری‌اش را حفظ کند و تاکید کرد که تعهد آمریکا به امنیت اسراییل تغییری نخواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از توافق هسته‌یی موقتی بین ایران و گروه 1+5 که ماه گذشته در ژنو حاصل شد، شدیدا انتقاد کرده است.