رهگیری هواپیماهای آمریکایی و ژاپنی از سوی جنگنده‌های چینی

چین می‌گوید هواپیماهای جنگی این کشور هواپیماهای آمریکایی و ژاپنی که وارد حریم دفاعی تازه اعلام شده این کشور شده بودند را رهگیری کرده است.

ین حریم دفاعی مناطقی را شامل می شود که چین، ژاپن، تایوان و کره جنوبی ادعای مالکیت آن را دارند

چین می‌گوید هواپیماهای جنگی این کشور هواپیماهای آمریکایی و ژاپنی که وارد حریم دفاعی تازه اعلام شده این کشور شده بودند را رهگیری کرده است. این حریم دفاعی مناطقی را شامل می‌شود که چین، ژاپن، تایوان و کره جنوبی ادعای مالکیت آن را دارند.

همزمان رسانه های آمریکایی روز جمعه گزارش می دهند که علیرغم ادامه پروازهای ارتش آمریکا در این ناحیه، دولت اوباما از خطوط مسافربری هوایی این کشور خواسته است برای احتیاط به درخواست دولت چین برای اعلام قصد پرواز در آنجا توجه کنند

چین هفته گذشته اعلام کرد که تمامی هواپیماهایی که از این منطقه عبور می‌کنند باید برنامه پرواز و مشخصات خود را ارائه دهند، در غیر این صورت با ” اقدامات دفاعی اضطراری” روبرو خواهند شد.

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی گفته‌اند که آنها این اقدام پکن را نادیده گرفته و هواپیماهای آنها پروازهایی اعلام نشده در این ناحیه انجام داده اند

چین این حریم شناسایی دفاع هوایی (ADIZ) را شنبه (دوم آذر) مشخص و اعلام کرد از آن حفاظت خواهد کرد.

چین از تعیین این حریم هوایی دفاع کرده و آن را “اقدامی عادی” و “مطابق قوانین و عرف بین‌المللی” توصیف کرده است.

ایجاد حریم دفاعی تازه باعث بروز خشم گسترده ای شده و وزارت خارجه آمریکا آن را “تلاشی یک جانبه برای تغییر وضعیت جاری در دریای شرقی چین” خوانده به طوری که باعث “افزایش تنش منطقه ای و خطر سوءمحاسبه، رویارویی و بروز حوادث” می شود.

چین روز پنجشنبه در بیانیه ای قاطعانه اما آرام گفت که

جنگنده هایش را برای مقاصد نظارتی و دفاعی در ناحیه به پرواز درخواهد آورد.

بعد در روز جمعه سرهنگ شن جینکه سخنگوی نیروی هوایی چین گفت که جنگنده های این کشور صبح این روز برای نظارت بر دو هواپیمای تجسسی آمریکا و ده هواپیمای ژاپنی – شامل هواپیماهای اخطار زودهنگام، تجسسی و جنگی – که از ناحیه عبور کرده اند به پرواز در آمده اند.

به گزارش رسانه هی دولتی چین سرهنگ شن گفت که جنگنده های این کشور این پروازها را ردگیری و شناسایی کرده اند.

مقام های ژاپنی هیچ جزئیاتی از پرواز هواپیماهای خود ارائه نکردند، اما گفتند که همچنان به انجام عملیات عادی در منطقه ادامه می دهند و “تاکنون با موارد غیرعادی” برخورد نکرده اند.

پیشتر کین گانگ سخنگوی وزارت خارجه چین گفته بود که این کشور حق گشتزنی نظامی در این ناحیه را دارد و اعلام “حریم شناسایی دفاع هوایی” علیه هیچ کشور خاصی نیست.

او گفت “بعضی کشورهای خاص نگرانی هایی ایجاد کرده اند” اما گفت که اگر اختلافی وجود دارد چین می خواهد آنها را از طریق “شیوه های صلح آمیز با مذاکرات دوستانه” حل کند.

به گزارش خبرگزاری کیودو، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن روز جمعه گفت که این کشور “با قاطعیت اما در آرامش” به حرکت چین پاسخ خواهد داد.

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا قرار است روز دوشنبه وارد ژاپن شود و فومیو کوشیدا وزیر خارجه ژاپن گفته که تنش با چین در سفر آقای بایدن بررسی خواهد شد.

این جزایر مورد مناقشه در ژاپنی به سنکاکو و در چینی به دیائویو شناخته می شود.

کنترل آنها در اختیار ژاپن است اما در سال های اخیر به دلیل نزدیکی به خطوط مهم کشتیرانی، نواحی ماهیگیری و به طور بالقوه داشتن ذخایر سوخت های فسیلی باعث افزایش تنش شده است.

کره جنوبی به چین شکایت کرده است که حریم شناسایی دفاع هوایی تعیین شده یک حریم مشابه دفاعی کره را نقض می کند که “صخره ایودو” در آن واقع است.

قبلا شماری از خطوط مسافربری از جمله خطوط هوایی سنگاپور، کانتاس و کره گفته اند که از مقررات جدید چین تبعیت می کنند.

 

chunxiaop
chunxiaop