روحانی می تواند کشور را از رکود تورمی خارج کند؟

 

121899_109

 از زمان آغاز به کار دولت يازدهم که بیش از يک سال از زمان آن مي‌گذرد، دولت یازدهمی ها معتقدند،  تغيير و تحولات اساسي در سطوح مختلف به وقوع پيوسته که مي‌توان به کاهش ميزان تورم و نرخ بهره بانک‌ها اشاره کرد.

بنا بر اظهارات دولتی ها و به روایت امارهای منتشر شده، دولت در اين مدت يکساله توانست با حذف برخي مقررات دست و پاگير، هدايت قانون هدفمندسازي يارانه‌ها به سمت و سوي توليد، سلامت و محيط زيست، جذب سرمايه‌گذاري‌هاي داخلي و خارجي و بهادادن به ديپلماسي اقتصادي در “توافقات ژنو” و “داووس”، گام‌هاي بلندي در راستاي رشد و بهبود اقتصاد کشور بردارد.

در واقع بنا اظهارات  اقتصادی های دولت روحانی و البته بسیاری از کارشناشان اقتصادی  از سال 1384 همزمان با آغاز به کار دولت نهم اقتصاد ايران مسير رو به نزول در پيش گرفت که سياست‌هاي مالي و پولي دولت دليل عمده اين منفي شدن رشد اقتصادي بود.

افزايش نقدينگي در جامعه به علت افزايش فروش نفت مهمترين علت افزايش ميزان تورم بود. به 
طوري که درسال 1384 ميزان تورم 1.2 درصد بود اما در سال 1388 اين رقم به 10.8 درصد صعود کرد و در نهايت در مرداد ماه 1392 نرخ تورم به 40 درصد رسيد. اين درحالي است که در زمان آغاز به کار دولت نهم درسال 1384 ميزان رشد اقتصادي کشور 8.4 درصد بود و اين رقم در سال 1388 به 3.5 درصد و در نهايت درسال 1392 به منفي 3.2 درصد رسيد.

حالا اما با گذشت یک سال از فعالیت ها و برنامه ریزی ها اقتصادی دولت یازدهم، آمار و اظهارات دولتی ها امیدوار کننده است هر چند که هنوز هم زمزمه گلایه های اقتصادی از سوی افکار عمومی بلند است و دولتی ها نیز تاکید دارند شرایط رکود تورمی هنوز بر اقتصاد کشور تسلط دارد.
به همین دلیل دولت دولت اقدام به انتشار بسته‌ای کرد ه که بر اساس آن تلاش شده تا برنامه‌های کلان دولت به منظور خروج غیرتورمی از رکود تشریح شود.

بسته ای که در فصل اول آن، به عملکرد دولت نهم و دهم از سال‌های 85 تا 89 در زمینه اقتصادی و برخی سیاست‌های نادرست اتخاذ شده عامل افزایش تورم و رکود اشاره شده است. در بخش دوم نیز مهم‌ترین دوره در شکل گیری رکود و تورم از زمستان 89 تا مرداد 92 آمده‌است. همچنین در فصل سوم به عملکرد دولت یازدهم تاکنون اشاره شده و درنهایت مهم ترین بخش این گزارش، راهکارهای پیش روی دولت برای حل این مشکلات است.

حسن روحانی اما  در همايش تبيين سياست‌هاي اقتصادي دولت براي خروج از رکود به وزير اقتصاد و رئيس کل بانک مرکزي دستور داده  تا مضامين صادرات غيرنفتي برداشته شود و عنوان کرد خود شخصاً اين موضوع را دنبال مي‌کند.به گزارش مهر، حسن روحاني به برخي نکات مهم اقتصادي اشاره و دستورات تازه اي را نيز براي برخي اعضاي کابينه تدبير و اميد صادر کرد.اهم نکات مطرح شده از رئيس جمهور به اين شرح است:

 مساله آب در کشور براي ما ملموس شد و ايران در کمربند خشک قرار دارد و اميد چنداني به ترسالي نيست و کشور با معضل بسيار مهمي به نام آب مواجه است. قرار شد ساليانه دو ميليارد 
دلار براي مساله آب تخصيص يابد.

 در اقتصاد با رکود تورمي بي سابقه مواجه هستيم و هيچ سالي شرايط سال‌هاي 91 و 92 را در رکود به جز چند سال اول انقلاب نداشتيم.

چقدر بهار رشد قيمت نفت زودگذر است و بلافاصله پاييز و زمستان را در پيش دارد. وقتي دلارهاي نفتي و سيل واردات داشته باشيم، مي‌بينيم که دو هزار واحد توليدي تعطيل مي‌شود و 500 هزار نفر از صنعت بيکار شده اند.

بسياري از مسايلي که امروز وارث آن هستيم، ارث تحميلي به ما است. اگر دست ما در کيسه بانک مرکزي باشد و آن زمان که تصميم گرفتيم به رئيس بانک مرکزي دستور دهيم که از پايه پولي استفاده کند آن روز، روز قشنگ ما است ولي فرداي آن سياه است. 40 هزار ميليارد تومان از اين کيسه که کمتر دستي به آن رفته که نسوخته باشد از بانک مرکزي گرفتند و مسکن مهر ساختند که بيش از 80 درصد پايه پولي کشور از روزي که پول خلق شد، رشد کرد و تورم بالاي 40 درصد به دنبال داشت.

به مردم قول داديم تورم آخر 93 به 25 درصد خواهد رسيد و امروز خوشحالم اعلام کنم طبق محاسبات در پايان سال 93 رقم تورم به مراتب کمتر از 25 درصد خواهد بود.

برنامه دولت اين است که در سال 95 کشور شاهد تورم تک رقمي باشد.

 کارشناساني که مستقيم به من نامه نوشتند، مي‌گويند که اشتباه بزرگ دولت تلاش صرف براي مهار تورم است. اگر تورم مهار نشود، قدرت خريد از کجا مي‌آيد؟ ما مي‌دانستيم رکود مهمتر از تورم است ولي اعلام مي‌کنم مهار تورم در کنار سياست‌هاي خروج از رکود ادامه دارد.

معتقد نيستم پايه پولي بالا برود و در سايه آن تقاضا ايجاد شود و توليد حرکت کند و از رکود خارج شويم، بنابراين بايد حواسمان را جمع کنيم.

* خطاب به وزير اقتصاد و رئيس بانک مرکزي مي‌گويم که بايد موانع صادرات غيرنفتي برداشته شود و راه صادرات تسهيل شود. رئيس جمهور شخصاً اين مساله را دنبال خواهد کرد.

* در يک و نيم سال گذشته 21 ميليارد دلار ارز به صورت اسکناس وارد بازار شد و در خيابان‌هاي تهران فروخته شد که مشخص نيست چقدر از آن به بيرون رفته است.

باید منتظر ماند و دید بالاخره آیا این نکات مطرح شده توسط روحانی، به مرحله اجرا در می آیند و کشور از رکود تورمی خارج خواهد شد یا خیر؟