زمان آغاز مذاکرات 20 روزه ایران و 1+5 / احتمال حضور برنز در مذاکرات

115

عراقچی گفت: ما و همه طرف‌ها در 1+5 ، آقای ظریف و خانم اشتون از 11 تا 29 تیر در وین از فرصت موجود استفاده می‌کنیم تا به توافق نهایی برسیم.

معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزیر امور خارجه گفت: مذاکرات هسته‌ای با ۱+۵ از فردا در وین آغاز می‌شود و به مدت 20 روز ادامه می یابد.

به گزارش مهر، سیدعباس عراقچی افزود: این بار سقفی برای مدت مذاکرات تعیین نشده، مگر تا 20 ژوئیه (29 تیر) که آخرین مهلت تعیین شده دوره 6 ماهه برنامه اقدام مشترک است.

وی گفت: ما و همه طرف‌ها در 1+5 ، آقای ظریف و خانم اشتون از 11 تا 29 تیر در وین از فرصت موجود استفاده می‌کنیم تا به توافق نهایی برسیم.

عراقچی افزود: طبق روال، جلسات رسمی در ساختمان سازمان ملل متحد در وین و جلسات غیررسمی در هتل برگزار می‌شود.

وی که با واحد مرکزی خبر گفتگو می کرد گفت: پیش‌بینی خاصی برای برگزاری جلسات دو و چندجانبه با هیئت‌های مذاکره ‌کننده نشده اما طبیعت مذاکرات به نحوی است که چون ما با 6 کشور طرفیم ، طبعاً هر جا احساس نیاز کنیم که لازم است با هیئتی جداگانه صحبت کنیم یا با دو هیئت،‌ نشست سه‌جانبه داشته باشیم این کار را انجام خواهیم داد.

معاون وزیر امور خارجه، نخستین اصل مد نظر برای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای را حفظ عزت و استقلال همه‌جانبه کشورمان به‌ ویژه در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، علمی وفنی دانست.

عراقچی افزود: با تأکید بر این اصول تلاش خواهیم کرد به راه حلی عادلانه و منطقی برسیم و با تثبیت حقوق مردم ایران به عنوان اولویتی اساسی، این مذاکرات را با اقتدار، سربلندی، افتخار و پیروزی پشت سر بگذاریم.

وی همچنین با قدردانی از حمایت مردم از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: مردم با صبوری مذاکرات را پیگیری می‌کنند و با محبت به ما روحیه می‌دهند و هر جا با آنان مواجه می‌شویم با قوت از ما می‌خواهند با حفظ عزت، استقلال و اقتدار کشور در پی حل مسئله هسته‌ای باشیم.

عراقچی افزود: همه طالب این هستند که با حفظ این اصول، اگر راه حلی پیدا شود، این مشکل غیرضروری که ایجاد شده است حل و فصل و تنش‌ها کم شود و ما حتماً با همین منش حرکت خواهیم کرد.

                                    …………………………………………

 احتمال حضور برنز در مذاکرات ایران و 1+5

دیپلمات‌ها می‌گویند انتظار می‌رود «ویلیام (بیل) برنز» قائم مقام وزارت خارجه آمریکا در دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 که این هفته آغاز می‌شود، شرکت کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها گزارش داده است که «ویلیام برنز» معاون وزیر خارجه آمریکا احتمالا در دور تازه مذاکرات هسته‌ای که از روز چهارشنبه در شهر وین آغاز می‌شود، شرکت می‌کند.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، دیپلمات‌ها می‌گویند انتظار می‌رود «ویلیام (بیل) برنز» قائم مقام وزارت خارجه آمریکا در دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 که این هفته آغاز می‌شود، شرکت کند.

به نوشته رویترز، حضور برنز احتمال برگزاری نشست‌های دوجانبه میان نمایندگان ایران و آمریکا را افزایش داده است. آقای برنز در دور پیشین مذاکرات نیز شرکت داشت.

بر اساس توافق موقتی که آذر ماه سال گذشته به دست آمد، طرفین باید تا روز 29 تیر بر سر راهکاری جامع و بلندمدت به توافق برسند. دور جدید مذاکرات هسته‌ای که از روز چهارشنبه آغاز می‌شود، حدود سه هفته به طول می‌انجامد. با وجود آنکه امکان تمدید 6 ماهه مذاکرات پیش‌بینی شده، اما طرف‌ها امیدوارند در ضرب‌الاجل کنونی به توافق برسند.

نمایندگان ایران و اعضای دائم شورای امنیت به علاوه آلمان در دور قبلی مذاکرات برای اولین بار تدوین پیش‌نویس توافق جامع را آغاز کردند. اما به نوشته رویترز، مقامات غربی عنوان کرده‌اند که در طول 5 دور مذاکراتی که از زمان توافق ژنو تاکنون در وین برگزار شد، پیشرفت اندکی صورت گرفته است.

آقای برنز پیش از آغاز دور تازه مذاکرات هسته‌ای، با هئیت بلندپایه اسرائیلی که این هفته برای رایزنی در مورد روند گفت‌وگوها به واشنگتن سفر کرده، دیدار خواهد کرد. رژیم‌صهیونیستی پیشتر اعلام کرده است که توافق نهایی باید به برچیده شدن کامل توان غنی‌سازی ایران منجر شود.