زیباکلام:ضارب سعيد حجاريان متهم رديف اول نبود

اخبار ,اخبار سیاسی ,صادق زيباکلام

 

زیباکلام:ضارب سعيد حجاريان متهم رديف اول نبود

 
مروجين خشونت ، مقصرين اصلي تندروي ها هستند/ضارب سعيد حجاريان متهم رديف اول نبود
 

دستگاههاي امنيتي بايد با کساني که با زبان تهديد و انتقام با ديگران سخن مي گويند برخورد کنند.

 
صادق زيباکلام،استاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري آريا درباره ترويج فرهنگ انتقام جويان در فضاي سياسي کشور  گفت:دستگاههاي امنيتي بايد تحقيق کنند که چه کساني با زبان تهديد و انتقام با ديگران سخن مي گويند .
 
وي افزود:بنده معتقدم ما نمي توانيم  کار غيرقانوني انجام دهيم. البته کسي را به صرف داشتن عقايد تند نمي توان مورد بازجويي قرار داد اما بايد با تندروها ريشه اي برخورد کرد .
 
اين تحليلگر سياسي تاکيد کرد:مشکل از آنجايي آغازي شود که وقتي ما به فعاليت هسته اي يک حالت تقديس مي بخشيم اين تصور و توهم براي عده اي به وجود مي آيد که آقاي ظريف و عراقچي که مذاکره کرده اند يا بنده که نقدهايي در مورد اصل موضوع هسته اي دارم پس بايد يکي يکي از بين برويم چون آن امر و کار مقدس را زير سوال برده ايم لذا من معتقدم بايد با چنين فکري در جامعه مقابله کرد.
 
وي ادامه داد:روشنفکران و نخبگان ما بايد اين مساله را بازتر کنند که بحث منافع ملي مطرح است و کساني که در حال مذاکره هستند به خاطر منافع ملي اقدام به مذاکره مي کنند و اگر امثال آقاي رسايي هم انتقادهايي نسبت به مذاکرات دارند  اينها هم منافع ملي را لحاظ کرده اند.
 
زيباکلام اظهار داشت:مشکل از همانجايي است که برخي مسئولين ما بعضا مسائل ملي را به حالت مقدس درآورده اند بنابراين اگر کسي انتقاد کند يا کسي مخالف صحبت کند اينگونه مساله بازتاب پيدا مي کند که ايشان به امري مقدس توهين کرده اند درحالي که اينگونه نيست .در کشورهاي توسعه يافته ما شاهد مخالفت تحصيلکرده ها و نخبگان با مساله انرژي هسته اي هستيم اما در آن جوامع هيچگاه از اين مخالفان به عنوان افراد خائن ياد نمي شود که بايد از آنها انتقام گرفت.
 
وي تاکيد کرد:جامعه ما بايد آرام آرام از نظر فکري توسعه پيدا کند و خصوصا مسئولين زبان خشونت را در امورات سياسي کنار بگذارند زيرا وقتي يک موضوع ملي را تقديس مي کنند رفتارهاي تند صورت مي گيرد و خون افراد مباح دانسته مي شود.
 
اين استاد دانشگاه با اشاره به ترور سعيد حجاريان اظهار داشت:بنده اگر قدرت داشتم “سعيد عسگر” ضارب حجاريان را متهم رديف اول نمي کردم .کساني که در سخنراني هايشان خشونت و قانون شکني را رواج دادند  به عنوان متهم  رديف اول مي دانستم.

 

در واقع من جوانان را مقصر نمي دانم زيرا همانطور که اشاره کردم وقتي موضوعي را مقدس مي کنند اين تلقي براي برخي از جوانان به وجود مي آيد که آقاي حجاريان را چون اصلاح طلب است يا فلان مسئولي که مخالف فعاليت هسته اي است و ..بايد زده شوند متاسفانه مقدس کردن برخي مسائل موجب مي شود عده اي براي انجام برخورد تند و خشن احساس وظيفه و تکليف شرعي کنند .
 
وي تصريح کرد:وقتي برخي مسئولان از تربيون هايي که در اختيار دارند عنوان مي کنند جوانان ما اجازه فلان مساله را نمي دهند و توي دهن اين فرد يا آن فرد مي زنند لذا با اين کار به نوعي خشونت را ترويج مي کنند.اين رفتارها نه تنهاخطاست بلکه جوانان را به قانون شکني تشويق مي کند تا اگر برخي احساس تکليف شرعي کردند فلان کار را بکنند!
 
زيباکلام خاطرنشان کرد:نبايد اجازه داد هر کس قانون را دستش بگيرد و هرگونه مي خواهد رفتار کند درواقع مروجين خشونت و بي قانوني مقصرين اصلي تندروي ها هستند.
 
اخبار سیاسی – آریا