کافه گردش
سیاسی
۲۷ آذر ۱۳۹۲, ۷:۵۱ ب.ظ

سخنان جالب آیت الله رفسنجای

01

01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آیت الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار نخست وزیر و امور خارجه اسبق ایتالیا، با اشاره به سوابق جمهوری اسلامی ایران در پایبندی به تعهدات بین‌المللی و دیپلماتیک، گفت: انتظار ملت هایی که تفاهمات حاکمان خود را می‌بینند، پرهیز از پیمان شکنی و تضاد دررفتار و گفتار است که از مسؤولان آمریکایی بروز کرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار نخست وزیر و امور خارجه اسبق ایتالیا، با اشاره به سوابق جمهوری اسلامی ایران در پایبندی به تعهدات بین‌المللی و دیپلماتیک، گفت: انتظار ملت هایی که تفاهمات حاکمان خود را می‌بینند، پرهیز از پیمان شکنی و تضاد دررفتار و گفتار است که از مسؤولان آمریکایی بروز کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افکار عمومی جهانی را در سایه انفجار اطلاعات، رو به رشد و هوشیارانه خواند و گفت: ملت‌ها، مخصوصاً در آفریقا و خاورمیانه ، وقتی آگاه شدند، تاریخ ساز می‌شوند.

ایشان به موفقیت های علمی ایران در شرایط تحریم‌های ناجوانمردانه و تدبیر سیاسی مردم برای انتخاب مسیر اجرایی کشور اشاره کرد و گفت: در دانش، موجود زنده به فضا می‌فرستند و در مسایل سیاسی، مسؤولان را با انتخاب تفکر اعتدالی، به سوی تعامل سازنده با ملت‌ها و دولت‌ها سوق می‌دهند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با ارائه تحلیلی از رقابت‌های اقتصادی قدرت‌های سیاسی، به افزایش تدریجی حضور چین در عرصه های مختلف اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذاری کشورها در قاره آفریقا ، شرایط مناسبی را برای آینده آنها فراهم می‌کند.

ایشان آینده سیاسی چین، شوروی ، آمریکا و مجموعه اروپا را در گروی نگاه احترام آمیز به دیگر ملت‌ها دانست و گفت: دوران شیوه‌های استعماری گذشته و ملت‌ها و حتّی بسیاری از حکومت‌ها ، مثل جمهوری اسلامی بیدار شدند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با ارائه تحلیلی از نتایج رفتار غیرمدبرانه غرب و آمریکا در عراق، افغانستان ، لیبی و سوریه گفت: شتاب در اشغال کشورها و عدم توجه به اهداف انسانی سقوط دیکتاتورها و بی برنامگی‌ برای دوران پس از اشغال، باعث تعمیق وحشت مردم از تروریست‌ها و میدان‌داری گروههای افراطی شده است.

ایشان صداقت را شرط اوّل هر گفتار و رفتار سیاسی دانست و با بیان نمونه‌هایی از بی‌صداقتی غرب و آمریکا در منطقه خاورمیانه و عدم توجه به افکار عمومی، گفت: تکنولوژی و سلاح قدرت نمی‌آورد و حاکمان کشور های بزرگ باید بپذیرند که افکار عمومی ملت‌های منطقه پذیرای صهیونیست‌ها نیست و می‌بینید که لابی آنها چگونه شیطنت می‌کند تا فضای همکاری جهانی را دوباره آلوده کنند.

آقای ماسیمودالما نیز در این دیدار، سفرش را در راستای سفر هیأت ‌های اروپایی به ایران دانست و گفت: مذاکرات دیپلماتیک در هر سطحی منتج به تفاهمات اساسی‌تر می‌شود.

وی با تشریح کارهای فرهنگی خود در بنیاد فرهنگی پیشروان اروپایی، گفت: مسؤولیت ما بررسی آینده اروپاست و می‌دانیم دورنمای خوب اروپا در گروی همکاری با دیگر کشورهای جهان و به ویژه ایران است.

نخست وزیر و امور خارجه اسبق ایتالیا به دستاوردهای سیاسی جمهوری اسلامی در شرایط کنونی اشاره کرد و گفت: بسیاری هستند که نمی‌خواهند توانایی‌های ایران به منصه ظهور برسد، امّا عقلای اروپا جزو این گروه نیستند و خود را شریک اصلی ایران در مسیر حرکت به سوی دانش و شکوفایی اقتصاد می‌دانند.

ایشان نقش ایتالیا برای مسایل ایران را در اروپا برجسته خواند و گفت: به خاطر این نقش است که ما در تحریم های علیه ایران، بیشتر از دیگران متضرر شدیم.

آقای ماسیمودالما به چرایی و چگونگی مذاکرات ژنو، دستاوردهای سیاسی آن برای کشور ۱+۵ و دورنمای آن در شش ماه آینده اشاره کرد و گفت: متاسفانه بعضی از دولت‌ها تحت تأثیر تندروها نقض پیمان کرده اند و تصمیمات دیروز شورای اروپا را مثبت ارزیابی می‌کنیم تا اعتماد متقابل،  پایه و اساس مذاکرات آینده باشد.

سپیده تدین
528 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *