ظریف: امریکا باید به توافقنامه ژنو پایبندباشد.

.
.

محمد جواد ظریف در این هفته دو بار به آمریکا درباره عدم پایبندی به مفاد توافق ژنو هشدار داد. یک بار از “مرگ توافقنامه ژنو” در صورت تحریم های بیشتر علیه ایران گفت و دیروز هم مسؤولیت هرگونه تحریم و به هم خوردن توافق ژنو را بر عهده آمریکا گذاشت.

حال رئیس کمیته امور بانکی سنا گفته است فعلا فعالیت بر روی تحریم های بیشتر را متوقف می کند؛ البته دلیل این اقدام را درخواست اوباما و کری دانسته است.

سایت رادیو فردا(radiofarda) نوشته است:

پس از آن‌که وزیر خارجه آمریکا و رئیس جمهور این کشور بار دیگر از کنگره خواستند تا از بررسی تحریم‌های تازه ایران خودداری کنند٬ رئیس کمیته بانکی سنا اعلام کرد که مایل است فعلا تلاش‌ها در این زمینه را متوقف کند

به گزارش خبرگزاری رویترز سناتور دموکرات تیم جانسون روز سه‌شنبه٬ ۱۹ آذرماه گفت: «رئیس جمهور (اوباما) و وزیر خارجه (جان کری) با دلایل محکمی خواهان توقف اقدام کنگره در راستای تحریم‌های تازه علیه ایران شدند و بنابراین من مایلم که از این درخواست حمایت کرده و فعالیت‌های کمیته بانکی را در حال حاضر متوقف کنم.»

کمیته بانکی سنای ایالات متحده مسئولیت نظارت بر قانون تحریم‌ها در این کشور را بر عهده دارد.

این اظهارات آقای جانسون پس از آن مطرح شد که جان کری روز سه شنبه با حضور در کنگره٬ در گفت‌و‌گو با کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان٬ از اعضای کنگره خواست تا بخت پایان دادن به بحران هسته‌ای ایران از طریق راه‌حل صلح‌آمیز را از بین نبرند.

آقای کری گفت: «این یک لحظه بسیار حساس دیپلماتیک است و ما بخت آن را داریم تا تلاش کنیم یکی از نگرانی‌های جدی مرتبط با امنیت ملی‌ را که دنیا با آن روبرو است٬ از طریق صلح‌آمیز حل کنیم…. ما اکنون بر سر یک دو راهی هستیم… یک مسیر می‌تواند به یافتن راه حلی پایدار برای پایان دادن به نگرانی‌های بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران بیانجامد و راه دیگر می‌تواند به دوام دشمنی و به طور بالقوه به جنگ ختم شود.»

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا نیز ۱۶ آذرماه بار ديگر با دفاع از توافق بین ایران و  گروه ۱+۵ در ژنو  گفت باید رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران آزموده شود.

در عین حال محمد جواد ظریف٬ وزیر خارجه ایران در گفت‌و‌گو با مجله آمریکایی تایم گفته است تصویب هرگونه تحریم جدید علیه ایران در شرایط کنونی٬ حتی اگر اکنون اعمال نشود٬ در حکم «مرگ توافق ژنو است»

۱۸ آذرماه خبرگزاری رویترز به نقل از مشاوران مجلس سنا گزارش کرد که رابرت منندز٬ سناتور دموکرات و رییس کمیته امور خارجی سنا به همراه مارک کیرک جمهوری‌خواه فاصله چندانی تا توافق نهایی بر سر متن تحریم‌های تازه ندارند.

با این‌ حال اکنون دبیر کمیته بانکی سنا می‌گوید که تمایل دارد که فعلا بررسی تحریم‌های تازه در این کمیته متوقف شود.

سایت بی بی سی فارسی(bbc persian) هم در این رابطه نوشت:

تیم جانسون، سناتور دموکرات، عصر سه‌شنبه ۱۰ دسامبر، ۱۹ آذر، در بیانیه‌ای گفت: «رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه، دلایل محکمی برای توقف تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران مطرح کرده‌اند.»

رئیس کمیته امور بانکی سنا گفته است این کمیته درباره بررسی تحریم‌های جدید، دست نگه می‌ دارد.

تحریم‌های جدید علیه ایران در ماه ژوئیه سال جاری از مجلس نمایندگان آمریکا رای گرفت و اکنون منتظر تصویب در سنای آمریکاست.

هدف این تحریم‌های بیشتر، قطع کامل صادرات نفت و گاز ایران است.

برای آن‌که این طرح در سنا به رای گذاشته شود، باید در کمیته امور بانکی آن بررسی شود که حالا با موضع‌گیری رئیس این کمیته، این روند باز هم به تعویق افتاده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان گفت که معتقد نیست هرگز نباید ایران را تحریم کرد ولی تاکید دارد که “الان وقتش نیست”

آقای کری قرار است روز چهارشنبه در سنا حاضر شود و در این باره با سناتورهای آمریکایی نیز سخن بگوید.

توافق‌نامه ژنو بین ایران و شش قدرت جهانی، در ازای وضع‌نشدن تحریم‌های جدید در شش ماه آینده، ایران را به همکاری بیشتر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و محدودکردن برنامه هسته‌ای ملزم کرده است.

‏’بهانه’ برای ایران

در ماه‌های گذشته پس از پیگیری‌های کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا، کمیته امور بانکی سنا همچنان مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران را در دستور کار نگذاشته است.

وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در کنگره گفت که به روند مذاکرات با ایران خوش‌بین است و امید دارد که این مذاکرات حتی زودتر از شش ماه آینده به نتیجه نهایی برسد.

آقای کری با این هدف در مجلس نمایندگان حاضر شده بود که به ابهامات قانونگذاران آمریکایی در مورد توافق اخیر ایران و گروه ۱+۵ در ژنو پاسخ دهد و آنها را متقاعد سازد که تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع نکنند.

او با اشاره به توافق کشورهای گروه ۱+۵ با ایران در مورد اعمال‌نکردن تحریم‌های جدید در شش ماه آینده، افزود که تصویب تحریم‌های جدید بر همکاری آمریکا با سایر اعضای این گروه تاثیر منفی می‌گذارد و به ایران بهانه می‌دهد که از تعهدات خود سر باز بزند.

پیش‌تر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه آمریکایی تایم گفته بود وضع تحریم‌های جدید علیه ایران، “مرگ توافق‌نامه ژنو” خواهد بود.

او هشدار داده بود: «ما هم مجلس داریم. مجلس ما نیز می‌تواند قوانین مختلفی را به تصویب برساند که در صورت شکست مذاکرات جنبه اجرایی به خود گیرد.»
تلاش‌های اولیه در تشدید محدودیت‌ها برای ایران

گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا می‌گویند برخلاف رویکرد دولت باراک اوباما، به دنبال “تضمین‌های محکم‌تری” به منظور جلوگیری از گسترش برنامه‌ هسته‌ای ایران هستند.

برخی از اعضای کنگره با ابراز تردید در نتیجه‌بخش‌بودن سیاست دولت آمریکا برای مذاکره با ایران، پیگیر اقدام فوری برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران بوده‌اند.

لابی‌های نزدیک به اسرائیل، حامی تشدید تحریم‌ها قبل از این دور سوم مذاکرات ژنو بوده‌اند.

جان کری که تازه در سفر به اسرائیل بوده و در روزهای آینده باز هم عازم تل‌آویو است، روز سه‌شنبه در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان تاکید کرد که آمریکا در مورد توافق نهایی با ایران، از نزدیک با اسرائیل رایزنی دارد.

در همین حال سناتور باب منندز، دموکرات، و سناتور مارک کرک، جمهوری‌خواه، در پی ارائه طرحی هستند که دولت را موظف می‌کند هر ۳۰ روز درباره میزان پای‌بندی ایران به توافق اولیه ژنو گزارش دهد.

طبق این طرح، به محض آن‌که دولت آمریکا پای‌بندی ایران را تایید نکند، همه تحریم‌های قبلی دوباره اعمال می‌شوند و محدودیت‌های بیشتری هم علیه صنایع، معادن و بخش‌های عمرانی ایران وضع می‌شوند.

علاوه بر این اریک کانتور، رهبر اکثریت جمهوی‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا، در حال تهیه پیش‌نویس طرحی دیگر است که شکل توافق نهایی احتمالی با ایران را مشخص کند.

اما با موضع‌گیری رئیس کمیته امور بانکی سنا، تحلیلگران می‌گویند دست‌کم تا ماه آینده میلادی بعید است تحریم تازه‌ای علیه ایران بررسی شود.