ظریف گفت در نحوه نگارش اختلاف داریم

ظریف گفت در نحوه نگارش اختلاف داریم
ظریف گفت در نحوه نگارش اختلاف داریم
«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه مذاکره 5 روزه وین را «بسیار فشرده » خواند و گفت: درباره چارچوب کلی و نیز بخش اساسی مقدمه برنامه اقدام مشترک جامع، توافق اما در بسیاری موارد از نظر محتوا و نحوه نگارش اختلاف نظر وجود دارد.

به گزارش ایرنا، رییس دستگاه دیپلماسی پس از 5 روز مذاکرات فشرده میان ایران و گروه 1+5 در وین در جمع خبرنگاران افزود:این دور از مذاکرات، بسیار فشرده ای بود و هنوز هم ادامه دارد و همکاران دیشب تا یک و 30 بامداد مشغول مذاکره روی متن بودند و از صبح امروز هم مذاکرات ادامه دارد و اکنون دکتر عراقچی و دکتر روانچی و سایر همکارانم با خانم اشمید در حال مذاکره هستند.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: تحول این دوره از مذاکرات ورود به نگارش متن (برنامه اقدام مشترک جامع) است اما هنوز نمی توان گفت که متن مشترک وجود دارد .

وی تصریح کرد: در بعضی موارد ممکن است روی بخش هایی توافق وجود داشته باشد اما در بسیاری از موارد اختلاف از نظر محتوا و نحوه نگارش وجود دارد.

ظریف تاکید کرد: فعلا در مورد عنوان، توافق داریم و یک چارچوب کلی و شاید پیرامون مقدمه هم در موارد زیادی اختلاف نداریم اما در موضوعات اساسی اختلاف نظر وجود دارد چون موضوعی است که یک دهه از آن می گذرد و غیرقابل پیش بینی هم نبود که اختلاف داشته باشیم و ما هم توقع داشتیم که کار دشوار است.

ظریف اظهار داشت: احساس من این است که هنوز طرف مقابل آمادگی لازم برای ورود به مذاکره بر اساس واقعیات را ندارد و البته این امر هم طبیعی است و مذاکره کنندگان مذاکره را برای روزهای آخر می گذارند.

وزیر امور خارجه افزود: خیلی وقت ها مذاکره کنندگان وقتی ساعت به 12 می رسد ، آن را نگه می دارند که حرفشان درست باشد.

ظریف با بیان اینکه نیاز است به جای تکرار مواضع به روش های حل موضوع برسیم، گفت: بر اساس سیاست هایمان و آن چه در برنامه اقدام مشترک در ژنو توافق کردیم راه حل هایی پیشنهاد شد که باید همزمان نگرانی های برخی کشورها رفع شود و ایران برنامه صلح آمیز هسته ای خود را داشته باشد. پیشنهادهایی ما مخصوصا در مرحله نهایی داشتیم که به طور جدی در استانبول ارایه شد، بیش از آنکه مواضع باشد راه حل هایی است که هم حقوق ایران حفظ شود و هم اگر نگرانی است آنها برطرف شود.

سلاح هسته ای در دکترین دفاعی ما جای ندارد
ظریف تاکید کرد: سلاح هسته ای در دکترین دفاعی ما جای ندارد و حذف این سلاح ها از بهترین راه ها برای ایجاد آرامش در دنیاست و کشورهای هسته ای که ما با آنها مذاکره می کنیم باید سلاح ها را از بین ببرند.

در طرف مقابل تلاش برای مواضع زیاده خواهانه وجود دارد
ظریف تاکید کرد: در طرف مقابل ما هنوز احساس می کنیم تلاش برای مواضع زیاده خواهانه وجود دارد و فکر می کنم طرف های ما باید از مواضع خود صرف نظر کنند . ما از ابتدا حرف منطقی زدیم و بر اساس حقوق بین الملل حرف می زنیم. ما برای توافق و تفاهم آمدیم و نیاز هم به اتلاف وقت نداریم. ما با اطمینان خاطر و اعتماد به نفس مذاکره می کنیم با حفظ حقوق ملت ایران.

نزدیک به 10 ساعت به طور منسجم روی متن کار شده است
وزیر امور خارجه اظهار داشت: دو طرف نزدیک به 10 ساعت به طور منسجم روی متن کار کردند البته این به غیر از صدها ساعت بحث و بررسی داخلی در هر یک از طرف هاست.

تا زمانی که مذاکرات مفید و نیاز باشد ادامه می دهیم
ظریف گفت: از 2 جولای( 11 تیرماه) به وین می آییم و تا زمانی که مذاکرات مفید و نیاز باشد ادامه می دهیم تا به نتیجه برسیم و امیدواریم با واقع بینی طرف مقابل مواجه شویم.

هنوز در مواضع طرف مقابل جدیت و خواست برای توافق را ندیده ایم
وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: همه طرف ها برای رسیدن به راه حل جدی هستند . در دیدار با برنز و اشتون تعهدات مقامات عالی آمریکا برای اجرای توافق را تا 29 تیر اعلام کردند. بنابراین همه طرف ها در گفته ها و هم در سرمایه گذاری زمانی که برای مذاکرات می شود تمایل به توافق دارند اما هنوز در مواضع این جدیت و خواست برای توافق را ندیده ایم.

به نتیجه نرسیم به خاطر کوتاهی 1+5 بوده است/ساختمان تحریم ها ترک جدی برداشته است
وزیر امور خارجه افزود: من فکر می کنم جامعه بین الملل به این نتیجه رسیده که ایران به دنبال حل مساله است و اگر به نتیجه نرسیم همه می دانند که به خاطر کوتاهی ایران نبوده است بلکه کوتاهی 1+5 بوده است. فشار جز تاثیر سیاسی اثر دیگری نداشته و به لحاظ اقتصادی بر اقشار ضعیف اثر گذاشته که اهداف دیگری را تداعی می کند.

وی ادامه داد: ساختمان تحریم ها ترک جدی برداشته و با سیاست مدبرانه ایران امکان برقراری همان ساختار قبلی دیگر وجود ندارد و امیدواریم تحریم ها را از پایه منهدم کنیم و فشارها را کاهش دهیم و همان طور که رهبری گفتنند باید بدون امید به دیگران کارها را در اقتصاد ادامه دهیم.

ظریف گفت: وزارت خارجه در سطح قائم مقام وزیر، جلسات مستمر برای رسیدن به نتیجه در اقتصاد مقاومتی برگزار می کند.

بهترین فرصت برای توافق تا 29 تیر است
ظریف درباره احتمال تمدید چند هفته ای مذاکرات گفت: ما باید ظرف یکسال به توافق جامع برسیم و دوران اقدامات مقدماتی 29 تیر تمام می شود و برای تمدید دو طرف باید اقداماتی را انجام دهند که نیاز به توافق دارد و الزاما به این ربط ندارد که تاریخ پایان مذاکرات چه زمانی است. در آذرماه یا در نهایت دی ماه ما می توانیم مذاکرات را ادامه دهیم اما فکر می کنیم بهترین فرصت تا 29 تیر است.

با سوالات بی پایان همکاری نمی کنیم
وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما همیشه تاکید داشتیم که با سوالات بی پایان همکاری نمی کنیم. ما مبانی ادعاهایی که درباره برنامه هسته ای ایران مطرح شده را مبهم می دانیم. ضمن اینکه برخی سعی در تبلیغات سوء علیه ایران دارند.

آمریکا باید سخت ترین تصمیمات را بگیرد
وزیر امور خارجه در بخشی از این مصاحبه همچنین گفت که ایالات متحده آمریکا باید سخت ترین تصمیمات را بگیرد.

با کمال احترام مشکل خود آمریکایی ها است
خبرنگار ایرنا از ظریف پرسید:بر اساس گزارش شورای آتلانیک ، تحریم های آمریکا علیه ایران 10 قانون و 26 دستور اجرایی است که رییس جمهوری آمریکا می تواند برخی از آنها را فقط به مدت 120 روز لغو کند. آیا در دیدار با نماینده ویژه آمریکا یعنی آقای برنز درباره برداشته شدن کامل این تحریم ها و متوان بودن آن با گام های ایران بر اساس توافق ژنو مذاکره شد؟

ظریف پاسخ داد که ما با دولت ها در حال مذاکره هستیم و این موضوع از نظر ما مهم نیست و موضوع مذاکره ما نیست زیرا با کمال احترام مشکل خود آنها است و مشکل را باید در درون خودشان حل کنند.

وزیر امور خارجه افزود: اگر دولت آمریکا خود را متعهد می کند، بر اساس توافق ژنو ضرورت دارد در برنامه اقدام مشترک جامع تمام تحریم ها را بردارند.

ظریف گفت: این موضوع را در تمام سطوح به آنها گفته ایم و تا زمانی که تمام تحریم ها برداشته نشود، موضوع حل و فصل نمی شود . البته با آقای برنز در این باره صحبت نشد اما او هم می داند برای رسیدن به توافق باید تحریم ها رفع شود.

بازی تبلیغاتی علیه ایران دیگر کهنه شده است
وزیر امور خارجه با اشاره به وحشیگری های داعش گفت: دنیا حتما این را فهمیده و باید این را درک کند که بازی تبلیغاتی علیه ایران دیگر کهنه شده است و همه می دانند که باید به سمت حل و فصل حرکت کنند و باید بدانند که با بهانه جویی نمی توانند جامعه بین المللی را گروگان تصمیم های خود قرار دهند.

سانتریفیوژها برای خودمان است و درباره تعدادشان خودمان توافق می کنیم
ظریف در پاسخ به سوالی درباره سانتریفیوژها گفت: سانتریفیوژها برای خودمان است و درباره تعدادشان خودمان توافق می کنیم و برای یک بازه زمانی فعالیت آنها صحبت می کنیم که به تفاهم هایی برسیم اما برنامه غنی سازی متعلق به مردم است و درباره چیزهایی که به مردم کشورمان تعلق دارد گفت وگو نمی کنیم.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اجرای تعهدات 1+5 در چارچوب توافق ژنو گفت: طرف مقابل هم کمابیش اما متاسفانه با تاخیر تعهداتش را اجرا کرده ولی از نقض جدی تعهد طرف مقابل خبر ندارم اما می دانم که با اکراه و تردید این تعهدات اجرا شده و دارایی ها مسترد شده و بانک مرکزی گزارش هایش را ارایه کرده است.

وی افزود: یعنی طرف مقابل هم کمابیش تعهداتش را انجام داده اما با تاخیر اجرا کرده است و از نقض جدی تعهدی از سوی طرف مقابل خبری نیست. البته ما توقع داشتیم این کندی وجود نداشته باشد.

ظریف اضافه کرد: علاوه بر این برخی مقررات بوروکراتیک در این زمینه باعث شد تا بازرگانان، وارد کنندگان و صادرکنندگان با مشکلاتی مواجه شوند