غذرخواهی انگلیس از ایران در بی بی سی…

” جک استراو ” میهمان ویژه برنامه ” نوبت شما ”  پرده از نقشه های شوم کشور انگلیس در گذشته ایران برداشت و در همین راستا از تمام ملت ایران عذر خواهی کرد .0

وزیر اسبق خارجه و نماینده کنونی پارلمان انگلیس با حظور در برنامه ” نوبت شما ” به بسیاری از سوالات که تا به حال ذهن همگان را مشغول کرده بود و حتی خود ” بی بی سی فارسی ” از جواب دادن به آن طفره میرفت ، جواب داد .
وی درجواب یکی از بیننده ها که عذر خواهی کشور انگلیس را در ارتباط با واقعه ” کودتای 28 مرداد ” خواستار شد اینگونه بیان کرد : « … یک عذر خواهی را دولت انگلیس باید بگه … اتفاقی که در سال 1953 افتاد مایه تاسف است و تاثیر منفی گذاشت روی ذهن مردم ایران نسبت به انگلیس و آمریکا …حمایت انگلیس از رژیم شاه که حمایت مردمی در پشتش نداشت یک اقدام نادرست بود …وقتی که عذر خواهی میکنید شما میپذیرید این شکست خود شما بود و اشتباهی که شما مرتکب شدید… در عین حال میگم مایه تاسف و تصمیم اشتباهی بود که اون موقع دولت انگلیس و آمریکا گرفتند . »
” جک استراو ” در حالی داشت به نمایندگی از دولت انگلیس از ملت ایران عذر خواهی میکرد که مجری برنامه ” احسان آمرطوسی ” لبخند تلخی بر لب داشت انگار که گویی این صحبت ها زیاد به مذاقش خوش نمی آید !

استراو در پاسخ به این سوال که :” چگونه ملت ایران با توجه به تاریخچه اقدامات انگلیس علیه ایران میتواند به این کشور اعتماد کنند ؟ ، گفت :« زیر هر سنگی شما میبینید که تقصیر انگلیس بود . من میپذیرم که شهرت انگلیس در ایران در زمان ” جنبش تنباکو ” و حتی قبلتر از آن در ” قرن نوزدهم ” در بین مرم ایران خیلی بد بوده… دهه ها و دهه ها پشت سر هم نگاه انگلیس به ایران یک نگاه استعمار گری بود و به عنوان کشوری نگاه میکرد که میخواست از نفت ایران و منابع ایران سوء استفاده بکنه … ما ” شاه ” را گذاشتیم روی تخت ، ما در عین حال محمدرضا رو برداشتیم و پسرش رو روی قدرت گذاشتیم و تا مدت ها در سیاست ایران دست می بردیم ، من این رو میپذیرم … ”
وی در بخش دیگری از این اعترافات ، از حمایت انگلیس و دیگر کشور های غربی و آمریکا , از   ” صدام ” در طول جنگ ایران و عراق پرده برداشت و اذعان کرد که این کارنامه خوبی برای انگلیس نیست و ما باید اعتماد سازی بکنیم .
«جک استراو» بین سال‌های 2001 تا 2003 وزیر خارجه انگلیس بود و در این مدت چند بار در چارچوب مذاکرات هسته‌ای، به تهران سفر کرد و حی مردم ایران به لقب ” جک تهرانی ” داده بودند. وی در مصاحبه خود با ” بی‌بی‌سی فارسی ” ، نسبت به آینده مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 ابراز خوشبینی کرد، اما گفت هیچ تضمینی برای موفقیت این مذاکرات وجود ندارد. او عزم واقعی طرفین برای مذاکره و دستیابی به نتیجه را شرط اصلی موفقیت این مذاکرات دانست.

در پایان جای یک معذرت خواهی ” بی بی سی فارسی ” هم از ملت ایران خالی ماند, که ای کاش بی بی سی کمی روحیه ” جک استراو ” را می داشت و عواملش یک عذر خواهی خشک خالی از مردم ایران می کردند.