لغو کنفرانس ضداسراییلی توسط دولت روحانی

11456_L16x9

 

دولت حسن روحانی برگزاری یک کنفرانس ضد اسراییلی در ایران را با هدف نشان دادن حسن نیت خود و گشودن راهی جدید در دیپلماسی این کشور با غرب لغو کرد.

برگزاری این کنفرانس سالانه در دوره رئیس جمهور پیشین ایران، محمود احمدی نژاد، برنامه ریزی شده بود.در اولین دوره ی برگزاری این نشست در سال ۲۰۰۵، احمدی نژاد نقطه نظر بدنام خود مبنی بر محو شدن اسراییل از نقشه جهان را مطرح کرده بود.

رسانه‌های داخلی دیروز از مخالفت وزیر امورخارجه با برگزاری این نشست به دلیل مغایرت آن با جهت گیری کلی دستگاه دیپلماسی و تلاش‌های ایران برای تنش زدایی با غرب  خبر دادند.

لغو این نشست در حالی صورت می گیرد که در روزهای اخیر محافظه کاران افراطی در ایران بسیار تلاش کرده اند که نحوه ی تعامل دولت جدید با غرب را به باد انتقاد گرفته و مانع از موفقیت دولت روحانی در برقراری روابط بدون تنش با دنیا شوند.

نادر طالب زاده، یکی از برگزار کنندگان این نشست، با انتقاد از تصمیم دولت برای لغو کنفرانس گفت “لغو این نشست ضد ضهیونیستی یک فاجعه است. این نشست موثرترین نشست ضد صهیونیستی در ایران بود.” طالب زاده در ادامه افزود که ۶۳ کارشناس خارجی و ۵۰ سخنران داخلی برای ارائه مطالب خود در این نشست که قرار بود اواخر سپتامبر یا اوایل اکتبر برگزارشود دعوت شده بودند. او خاطر نشان کرد که دعوت از میهمانان را از ماه مِی- زمانی که هنوز احمدی نژاد قدرت را در دست داشت- آغاز کرده بود.