ماموریت لوینسون در ایران چه بود؟

ایران از آمریکا خواست تا در خصوص ماموریت رابرت لوینسون در ایران توضیح دهد.

رابرت لوینسون، مامور سابق اف بی آی (پلیس فدرال آمریکا) بود که گفته می شود در سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش در ایران مفقود شده است.

.
.

در هفته گذشته اسوشیتد پرس، در یک گزارش تحقیقی نوشت که آقای لوینسون در ایران برای سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) به جمع آوری اطلاعات مشغول بود.

بعد از آن بود که دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، به اسوشیتد پرس نامه‌ای نوشت و در آن تاکید کرده است که دولت آمریکا “باید درباره ماموریت لوینسون در خاک ایران توضیح دهد. آن‌ها مسوول هستند و باید پاسخگو باشند.”

علاوه بر دولت ایران در داخل آمریکا هم هستند کسانی که می گویند از دلیل حضور آقای لوینسون در ایران مطلع نبودند.

سناتور جان مک‌کین، از سناتورهای پرنفوذ آمریکایی روز یکشنبه به یکی از برنامه های سیاسی هفتگی در تلویزیون سی ان ان گفت که “سیا به کنگره واقعیت” را درباره آقای لوینسون نگفته بود.

آقای مک‌کین از دولت آمریکا در این خصوص انتقاد کرد و گفت که شک ندارد ایرانی ها می دانند که رابرت لوینسون در چه وضعی است.

اما ایران داشتن هرگونه اطلاعاتی درباره آقای لوینسون را رد می کند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران

.
.

هم دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل در نامه‌اش این را نوشته و هم وزیر خارجه ایران چنین می گوید.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه در برنامه سیاسی هفتگی تلویزیون سی بی اس آمریکا حاضر شد و در پاسخ به این سوال که آیا می داند آقای لوینسون کجاست، گفت: “نمی‌توانم حدس بزنم که کجا می‌تواند باشد.”

آقای ظریف گفت که اگر ایران ردی از این فرد داشته باشد، او را پیدا خواهد کرد. او همچنین تاکید کرد که رابرت لوینسون در ایران زندانی نیست.

مهمان دیگر برنامه های سیاسی هفتگی تلویزیون های آمریکا در روز یکشنبه جان کری، وزیر خارجه آمریکا بود که به تلویزیون ای بی سی، رفت تا از تلاش دولت برای بازگرداندن باب (رابرت) لوینسون به کشور سخن بگوید.

آقای کری گفت که دولت همه تلاشش را در این باره کرده و می کند.

او گفت که موضوع و مسئله مربوط به آقای لوینسون را نه تنها در “سطوح بالا” مطرح کرده، بلکه آن را با کسانی که بین ایران و آمریکا واسطه هستند هم مطرح کرده است.

به گفته آقای کری، در هر دیداری که با ایرانی ها و کسانی که با دولت ایران در تماس هستند داشته اند، مسئله رابرت لوینسون را مطرح کرده اند.

آمریکا بارها از ایران خواسته است به آزادی رابرت لوینسون کمک کند که آخرین آنها پس از امضای یک توافق مقدماتی میان ایران و گروه پنج به علاوه یک (شامل اعضای دایم شورای امنیت و آلمان) در ژنو در ارتباط با برنامه اتمی ایران بود.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا

“مسئله (لوینسون) را در سطوح بالا مطرح کردم.”

دولت آمریکا می گوید که در زمان دستگیری آقای لوینسون برای دولت کار نمی کرده است. اما آن طور که در گزارش اسوشیتد پرس آمده، او به صورت غیررسمی برای تحلیلگران سیا کار می کرده است.

در گفتگویی با خبرگزاری رویترز، وکیل خانواده لوینسون گفته است که او در ایران مشغول تحقیق درباره احتمال پولشویی توسط دولت آن کشور بود.

اسوشیتد پرس نوشته که به دنبال ناپدید شدن آقای لوینسون، سه تحلیلگر کهنه کار سیا مجبور به استعفا شدند و برای هفت نفر دیگر تمهیدات تنبیهی در نظر گرفته شد.

خانواده او تصاویری از او در آوریل ۲۰۱۱ دریافت کرد که او را در یک لباس نارنجی از نوع زندانیان گوانتانامو با ریشی بلند و چهره ای نحیف نشان می داد.

همچنین در نوامبر سال ۲۰۱۰ ویدئویی ۵۴ ثانیه ای برای خانواده لوینسون فرستاده شد که او در آن تمنا می کند: “کمک کنید به خانه برگردم.”

در گزارش تحقیقی اسوشیتد پرس، آمده که سیا برای آنکه خانواده لوینسون از این سازمان شکایت نکند، به آنها دو و نیم میلیون دلار پول داده است.