مذاکره کنندگان نامزد عنوان ۲۰۱۴

۲

مذاکره کنندگان نامزد عنوان ۲۰۱۴

مذاکره کنندگان نامزد عنوان ۲۰۱۴,به گزارش ایرنا مذاکره‌کنندگان ایران و کشورهای ۱+۵ به سبب گفت‌وگوهای فشرده برای رفع حساسیت‌ها نسبت به برنامه هسته‌ای ایران از سوی موسسه کنترل سلاح یا (Arms Control) نامزد عنوان شخصیت سال ۲۰۱۴ شدند.این موسسه که مقر آن در واشنگتن است از سال ۲۰۰۷ تاکنون افراد و موسساتی را که در هدایت و اقدام برای حل مساله سلاح‌های هسته‌ای فعال بوده‌اند، نامزد عنوان شخصیت سال کرده است.انتخاب شخصیت سال از سوی این موسسه از طریق رای‌گیری در سایت این موسسه انجام می‌شود و مخاطبان تا هفتم ژانویه برای انتخاب شخصیت سال فرصت دارند. نتیجه این رای گیری روز نهم ژانویه اعلام خواهد شد.

علاوه بر اعضای تیم‌های مذاکره‌کننده سیاسی و کارشناسی ایران و کشورهای ۱+۵ که صدر فهرست نامزدهای این موسسه است، احمد اوزومجو مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) و زیرگرید کاگ رییس هیات مشترک این سازمان و سازمان ملل که بر امحای سلاح‌های شیمیایی سوریه نظارت داشتند هم نامزد عنوان شخصیت سال هستند.اعضای تیم بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی که بازرسی‌های فشرده‌ای از تاسیسات هسته‌ای ایران داشتند تا بر نحوه اجرای برنامه اقدام مشترک ژنو نظارت کنند.

الکساندر کمینت سفیر استرالیایی به سبب برنامه ریزی سومین کنفرانس بین المللی تاثیرات انسانی سلاح های هسته‌ای در هشتم ونهم دسامبر در وین که در آن ۱۵۸ کشور در قالب هیات‌های دولتی گرد هم آمدند، سناتور پاتریک لی و سناتور دایان فینس تین آمریکایی، سازمان دیده بان حقوق بشر به سبب تحقیقات در مناطق بحرانی در زمینه نقض قوانین بین‌المللی در بکارگیری سلاح‌های شیمیایی، پیت دکلرک سفیر هلند که کشورش هماهنگی و هدایت نشست جهانی امنیت هسته‌ای را در مارس سال ۲۰۱۴ به عهده داشت، پاپ فرانسیس به خاطر تجدید نظر در موضع کلیسای کاتولیک نسبت به مساله هسته‌ای، سی. جی. چیورز گزارش نیویورک تایمز به خاطر گزارش‌های تحقیقاتی و افشاگرانه خود نسبت به روش هایی که نیروهای امریکایی در خلع سلاح شیمیایی عراق به کار گرفته اند از دیگر نامزدهای شخصیت سال ۲۰۱۴ این موسسه آمریکایی هستند.