مرد ایرانی – آمریکایی متهم به جاسوسی نظامی شد

اخبار,مظفر خزاعی,عکس مظفر خزاعی

 
مرد ایرانی – آمریکایی متهم به جاسوسی نظامی شد

 

یک فرد دارای تابعیت دوگانه ایرانی – آمریکایی رسما به جاسوسی نظامی متهم شده است.

 
دادستان ایالت کانتیکت اعلام کرد که علیه مظفر خزاعی، پنجاه و نه ساله و ساکن ایالت ایندیاناپولیس، به اتهام اقدام به سرقت اطلاعات مربوط به طرح نیروی هوایی ایالات متحده برای ساخت هواپیمای جنگنده بمب افکن اف-٣٥ دادخواست صادر شده و پرونده اتهامی او به جریان افتاده است.
 
هیات منصفه دادگاه بدوی روز گذشته این فرد را در ارتباط با اتهام “دو فقره انتقال اموال مسروقه” قابل پیگرد تشخیص داد و صدور دادخواست علیه او را تایید کرد.
 
رسانه‌های گروهی آمریکا از خزاعی، که پیشتر در ایالت کانتیکت سکونت داشت، به عنوان “مقاطع کار سابق نظامی” نام برده و گفته‌اند که او مربوط به طرح ساخت اف-٣٥ را از شرکت محل اشتغال قبلی خود به سرقت برده و در نظر داشته است آنها را به ایران ارسال کند.
 
خبر بازداشت مظفر خزاعی روز ٩ ژانویه انتشار یافت و گفته شد که هنگامی که او در نظر داشت از فرودگاهی در نیوجرسی عازم آلمان شود، دستگیر شده است. به گفته مقامات قضایی آمریکا، مقصد نهایی این فرد، ایران بود.
 
گزارش‌های قبلی حاکی از آن بود که مظفر خزاعی پیشتر به عنوان مهندس در استخدام شرکت آمریکایی پرت‌ اند‌ ویتنی بود و در این سمت، وظیفه آزمایش استحکام قطعات موتور جت را برعهده داشت. او در ماه اوت سال جاری، شغل خود را از دست داد.
 
ارسال اطلاعات “به مقصد ایران”
ظاهرا تحقیقات پیرامون موارد اتهامی علیه خزاعی در ماه نوامبر و زمانی آغاز شد که ماموران گمرک و سازمان امنیت داخلی ایالات متحده به محموله‌های ارسالی خزاعی به یک شرکت حمل و نقل در لانگ بیچ، کالیفرنا، ظنین شدند. قرار بود این محموله‌ها به شهر همدان در ایران فرستاده شود.
 
این محموله‌ها تحت عنوان “وسایل خانگی، بسته بندی‌شده بود اما ماموران در آنها، جعبه‌های حاوی مدارکی شامل اطلاعات فنی مربوط به برنامه اف-٣٥ را یافتند.
 
از طرح ساخت هواپیمای جنگنده اف-٣٥ به عنوان پر هزینه‌ترین برنامه در تاریخ نظامی نام برده می‌شود و هزینه آن تاکنون بیش از چهارصد میلیارد دلار تخمین زده شده است. گفته می‌شود که اف-٣٥ پیشرفته‌ترین هواپیمای نظامی در نوع خود در جهان است.
 
چند سال پیش، برخی منابع آمریکایی سازمان‌های دولتی چین را متهم کردند که در صدد سرقت اطلاعات فنی مربوط به این هواپیما بوده‌اند.
 
اخبار سیاست خارجی – بی بی سی،فرارو