نوسازی ناوگان هوایی با لغو تحریمها

IMG09421313

در خصوص لغو تحریم قطعات هواپیما براساس توافق ایران و گروه 1+5 در ژنو، اظهار داشت: چگونگی لغو تحریمها و اطلاعات دیگر  باید با نشست میان بخش خصوصی و دولت مشخص شود و در حال حاضر شرکت‌های هواپیمایی اطلاعات زیادی در این خصوص ندارد.

وی افزود: اما با لغو تحریم قطعات هواپیما بخش قابل توجهی از هواپیماهای زمین گیر که به دلیل نبود قطعه و تعمیرات غیرقابل استفاده شده اند، دوباره به شبکه پروازی بازمی گردند و به این وسیله ایمنی پروازها افزایش پیدا می‌کند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با اشاره به اینکه عمر متوسط ناوگان هوایی ما به دلیل تحریم‌های چند ساله گذشته بسیار بالاست، گفت: در حال حاضر میانگین عمر هواپیماها حدود 22 سال است، بنابراین زودتر وارد چرخه تعمیراتی می‌شوند و نیاز به تعمیرات و اورهال سریعتری به نسبت هواپیماهایی با عمر کمتر دارند.

غوابش با تاکید بر اینکه به همین جهت هواپیماهای ما بهره وری کمتری به نسبت دیگر شرکت های خارجی دارند، اظهار داشت: بهره وری هواپیماهای موجود در ایران به دلیل عمر بالا و فرسودگی بسیار کم است اما لغو تحریم‌ها می‌تواند به نوسازی ناوگان کمک کند و حتی هواپیماهای نو و جدید به ناوگان افزوده شود.

وی در خصوص در پاسخ به اینکه آیا شرکت‌های خصوصی توان خرید هواپیماهای جدید را دارند، گفت: در حال حاضر هم شرکت‌ها خرید قطعات را خودشان انجام می‌دهند اما برای اینکه هواپیماهای با عمر کمتر و نسل جدید وارد کشور شود نیازمند تسهیلاتی از سوی دولت هستند تا از این فرصت استفاده کنند.