کافه گردش
سیاسی
۳۰ دی ۱۳۹۲, ۱۰:۴۴ ق.ظ

هاشمی ردصلاحیتش را به پیروزی نظام تبدیل کرد

3
 

هاشمی ردصلاحیتش را به پیروزی نظام تبدیل کرد

 

 این‌روزها، بازگشت دانشجویان «ستاره‌دار» به دانشگاه سروصدایی در مجلس به‌پا کرده و به تازگی هم سه نماینده از فرجی‌دانا به کمیسیون اصل ۹۰ شکایت برده‌اند. این در حالی است که در تمام این سال‌ها و اعمال پدیده ستاره‌دارکردن دانشجویان به دلایل مختلف، هیچ صدایی در مخالفت با این اقدام از مجلس برنخاست.

 
حالا «علی عسگری»، مشاور هاشمی‌رفسنجانی و معاون پارلمانی دانشگاه آزاد با تاکید بر مذموم‌بودن ستاره‌دارکردن دانشجو به «شرق» می‌گوید: «در دانشگاه آزاد بنا نداریم تا با صفت فعالیت‌های سیاسی، دانشجو را از تحصیل محروم کنیم.»
 
او همچنین از رویه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بعد از انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری می‌گوید. عسگری موضع‌گیری‌ها و تصمیم‌گیری‌های هاشمی را به پیروزی او تعبیر می‌کند و معتقد است هاشمی هرگز نسبت به مسایل مهم کشور سکوت نخواهد کرد.
 
علی عسگری در گفت‌وگو با «شرق» ستاره‌دارکردن دانشجویان را شدیدا محکوم کرده و امیدوار است مدیریت جدید دانشگاه آزاد حقوق ازدست‌رفته این دانشجویان را به آنان بازگرداند.
 
حالا که چندماهی از انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته، بفرمایید که تحلیل‌تان درباره ردصلاحیت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات چیست؟ شاید برخی انتظار داشتند که هاشمی به‌دنبال ردصلاحیت واکنشی از خود نشان دهد؟
 
«آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی» اهل واکنش‏‌های احساسی نیست. آقای هاشمی بعد از ردصلاحیت منفعل نشد و مقابله هم نکرد، بلکه تعاملی فعال در راستای منویات امام و اهداف متعالی نظام با جامعه و نخبگان داشت. او از معدود کسانی است که ردصلاحیتش را به پیروزی نظام و پیروزی خودش تبدیل کرد.
 
همین تفکر اعتدالگرایانه آقای هاشمی موجب شده بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری، برای دریافت راهنمایی و نقطه‌نظر، مراجعات زیادی به ایشان شود.
این مراجعات بیشتر از جانب چه کسانی است؟
 
اغلب از سوی نخبگان حوزه و دانشگاه و از جناح‌های مختلف به دیدار هاشمی می‌آیند. درواقع ایشان از چهره‌های فراجناحی محسوب می‌شوند، در روزهایی که شرایط برای اصلاح‌طلبان سخت بود از ایشان حمایت می‌کرد و نگران حذف آنان بود. همین‌طور در شرایطی که اصولگرایان از جانب اصلاح‌طلبان مورد بی‌مهری قرار می‌گرفتند حامی اصولگرایان بود. افراد دلسوز مستقل ایشان را به‌عنوان یک تکیه‌گاه و پشتیبان می‌شناسند.
 
آقای هاشمی برای مجلس آینده چه برنامه‌ای دارند؟
 
مسلم است که چهره‌ای مثل آقای هاشمی نمی‌توانند نسبت به مسایل مهم کشور از جمله مجلس، دولت، مجمع تشخیص‌مصلحت و رویه‌های قوه‌قضاییه بی‌تفاوت باشند. با این حال ایشان با توجه به تجربه و پیشینه سیاسیشان رفتار حزبی و جناحی را به‌عنوان رویه سیاسی برای خود نمی‌پسندد. آقای هاشمی ضرورت‌ها را مبنا قرار می‌دهند که تجلی‌اش ممکن است پی‌جویی برای اصلاح قانون و سیاست‌های انتخابات باشد.
 
بحث ردصلاحیت‌ها همواره یکی از دغدغه‌های مهم د‌ر گیرودارهای انتخاباتی بوده، آیا ایشان این امکان را دارند که برای اصلاح این رویه کاری انجام دهند؟
آقای هاشمی همیشه سعی کردند در این رابطه موضع‌گیری متناسب و دلسوزانه و به‌دور از افراط داشته باشند.
 
برای برطرف‌شدن مشکل دانشجویان ستاره‌دار دانشگاه آزاد چه اقداماتی صورت گرفته است؟
 
در دوره مدیریت جدید سعی می‌کنیم اگر در حق کسی اجحافی شده حتما شنوای درخواست‌ها و پی‌جوی حقوق حقه ایشان باشیم. مسلم است که نمی‌توان کسی را به‌خاطر موضع‌گیری سیاسی از تحصیل علم محروم کرد، بنابراین از نظر ما محروم‌کردن و ستاره‌دارکردن افراد حق هیچ‌کس نیست.
 
اخبارسیاسی – شرق

 

سپیده تدین
485 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *