کافه گردش
سیاسی
۱۵ فروردین ۱۳۹۴, ۵:۵۷ ب.ظ

ورود شرکت‌ های غربی با اتمام تحریم ها

تفاهم سیاسی بر سر مساله هسته‌ای ایران، شروع سرمایه‌گذاری شرکت‌های غربی در بازاری وسیع و دست نخورده است. حتی امید به رفع تحریم‌ها نیز شرکت‌های خارجی را به سمت ایران سرازیر کرد تا شرکای خود را پیدا کنند.
سرویس بین الملل فردا: روزنامه گاردین درباره تحولات اقتصادی ایران بعد از لغو تحریم، نوشته است: تفاهم سیاسی بر سر مساله هسته‌ای ایران، شروع سرمایه‌گذاری شرکت‌های غربی در بازاری وسیع و دست نخورده است. حتی امید به رفع تحریم‌ها نیز شرکت‌های خارجی را به سمت ایران سرازیر کرد تا شرکای خود را پیدا کنند.

به گفته یک تاجر یکی از نشانه‌های ورود خارجی‌ها با ایران، موجود نبودن اتاق خالی در هتل‌هاست. شرکت‌های مشاوره‌ای در حال تجدید قرائت قراردادهای قدیمی هستند.
ابتدای صف ورود شرکت‌ها به ایران، شرکت‌های گازی و نفتی هستند، اما بازارهای دیگری با ظرفیت بسیار بالا وجود دارد. چون این کشور مدت‌هاست پشت دیوار تحریم‌ها مانده است. برای مثال، رقباتی تنگاتنگ بین ایرباس و بوئینگ بر سر فروش قطعات و هواپیما به ناوگان هوایی وجود خواهد داشت.
ایران دهمین بازار خودرو در دنیا بوده است و این بازار توجه رنو را به ایران جلب کرده است. ایران زمانی جولانگاه رنو و جنرال موتورز بوده است. به نظر می‌رسد سازندگان استیل و آلومینیوم نیز به دلیل سوخت ارزان و بندرهای آب گرم ایران، به این کشور راه یابند.
هر چند، سرعت ورود این شرکت‌ها به ایران بستگی به سرعت رسیدن به توافقات بانکی دارد. بانک‌های سوییسی هم اکنون در حال ورود به عنوان جایگزینی برای بانک‌های اروپایی هستند. چون نیازی به صبر کردن برای لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا ندارند.
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران شروع به فروش نفت ایران به بازارهای جهانی کرده است. او قبل از جلسه اوپک در سال قبل، با مدیران بریتیش پترولیوم، شل، توتال و لوکویل روسیه دیدار کرده است. میدان‌های نفتی مانند آزادگان و یادآوران در مرز ایران با عراق و پارس جنوبی در خلیج فارس، هدف سرمایه گذاری خواهند بود.
هر چند یکی از مدیران ایرانی می‌گوید، ورود حجم زیاد پول و سرمایه غربی به ایرانی، لزوما به نفع کسب و کار ایرانیان نیست. مدت‌هاست که ایرانی‌ها در تمام زمینه‌ها بدون رقیب خارجی فعالیت کرده‌اند. ما زمان کمی برای بهینه سازی کیفیت و مدیریت برای رقابت داریم.
رهـــــــــــــا مسعودی
322 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *