وزیر ارتباطات :فیلتر شدن وی چت

.
.

وزیر ارتباطات در گفت‌وگویی صریح با کاربران شبکه‌های اجتماعی داخلی درباره تاثیر پارازیت‌ بر سلامت گفت: گزارشی به رئیس جمهور داده‌ام و وی به جد دنبال این است که اگر موردی علیه سلامت مردم باشد، شخصا وارد خواهد شد. وعده قرار اینترنتی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با کاربران در شبکه‌های اجتماعی دو هفته یکبار شد. این را واعظی در صفحه شخصی خود در یکی از شبکه‌های اجتماعی ایرانی گفته است. همچنان که نخستین بار واعظی در ۲۶ آذر و دومین بار در ۲۹ آذرماه در ۴ شبکه اجتماعی داخلی حضور یافت. حضور واعظی بین کاربران اینترنت، به نوعی به محلی برای پرسش و پاسخ مستقیم و البته به نوع مجازی مردم و مسئول مربوطه تبدیل شده است. کاربران سوالات صریحی از وزیر می‌پرسند و واعظی نیز پاسخ‌های شفاف می‌دهد. همان‌طور که واعظی از تجربه نخستین حضورش در شبکه‌های اجتماعی گفته بود، بیشترین استقبال از سوی کاربران شبکه اجتماعی کلوب دیده شده و در این راستا نیز بیشترین پرسش و پاسخ در این شبکه رد و بدل شده است.

قول مساعد روحانی برای عضویت در شبکه‌های اجتماعی

در جریان حضور روز گذشته واعظی در شبکه‌های اجتماعی، وی اعلام کرد: از رئیس جمهور خواهش کردم تا او نیز از این طریق با مردم در تماس باشند. وقتی گزارش کار خود را به رئیس جمهور ارائه کردم، او نیز قول داد این کار را انجام دهند و امیدوارم این کار در آینده نزدیک انجام شود.

همچنین در میان نظرات و پرسش‌های متعدد کاربران، موارد قابل توجهی وجود دارد؛ از جمله گلایه تعدادی زیادی از کاربران از بلاتکلیفی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی همراه اول. این افراد اعلام کردند که در ۱۷ شهریور ۹۱ در آزمون استخدامی مخابرات شرکت کرده‌اند که سهم شرکت ارتباطات سیار ۲۵۰ نفر بوده و پس از قبولی در آزمون و انجام مصاحبه هنوز بلاتکلیف هستند و از وزیر خواسته بودند تا به رفع این مشکل کمک کند. واعظی در شبکه دیگری نوشته است: «چند نکته مهم بود که بیشتر دوستان درباره آن‌ها ابهام داشتند که لازم است درباره آن‌ها توضیح مختصر دهم. درباره سرعت اینترنت و سامان‌دهی در جهت بهتر شدن لازم است بدانید که در حال حاضر در تلاش برای افزایش پهنای باند و سرعت اینترنت هستیم و تا پایان ۱۰۰ روز دوم پهنای باند نسبت به ابتدای دولت تدبیر و امید دو برابر خواهد شد. اما باید همکاران من به تلاششان ادامه دهند تا در مرحله بعد در نیمه دوم سال آینده، سرعت، به تدریج و در حد معقول افزایش یابد.

درباره قیمت اینترنت نیز در نظر داریم از شرکت ارتباطات زیر ساخت بخواهیم که فروش پهنای باند به شرکت‌های توزیع‌کننده اینترنت به مردم را حدود ۲۵ درصد کاهش دهد و با همراهی مخابرات از شرکت‌های PAP بخواهیم قیمت فروش اینترنت به مردم را ارزان کنند. اعتقاد دارم در آینده باید فضایی به وجود آوریم که با ارزان‌فروشی اینترنت، رقابت در جلب کاربر بیشتر شود.»

کمیته فیلترینگ با بخشی از استفاده از وی‌چت مشکل داشته و با بقیه موارد مشکلی نداشت

وزیر همچنین توضیحاتی را نیز در خصوص علت فیلتر شدن وی‌چت ارائه کرده است. واعظی نوشته است: «در دو سه روز گذشته در ارتباط با وی‌چت سوالات متعددی از من شده است. اول اینکه وی‌چت یک شبکه چینی هست و با تصمیم هفته گذشته کمیته تعیین مصادیق این سایت فیلتر شده و ارتباطی به من به عنوان وزارت ارتباطات ندارد. دوم؛ دلیلی که می‌آوردند این است که به حریم خصوصی افراد وارد شده است؛ به طوری که در کشورهایی که شبکه‌های مجازی و چت زیاد فعال است، از این شبکه استقبال نشده است. گویا کمیته تعیین مصادیق با بخشی از استفاده از وی‌چت مشکل داشته و با بقیه موارد مشکلی نداشته است. امیدواریم در آینده بتوان از نرم‌افزاری استفاده کرد که به طور هوشمند این کار را انجام دهد. مثلا اگر شبکه‌ای فعالیت مثبت هم دارد بتوان استفاده کرد و فقط بخش‌های مشکل‌دار فیلتر شود.»

اگر پارازیت‌ها مضر سلامت مردم باشد، رئیس جمهور شخصا ورود خواهند کرد

وی همچنین در مطلبی به نگرانی مردم از پارازیت‌های ماهواره‌ نیز پاسخ داده است.

واعظی نوشته: «در رابطه با تششعات در ارتباط با پخش ماهواره‌ای که مورد سوال قرار گرفته باید بگویم: کمیته‌ای در وزارت ارتباطات تشکیل شده که در آن نماینده معاون وزیر بهداشت، معاون رئیس سازمان محیط زیست و معاون رئیس سازمان انرژی اتمی حضور دارند.

حدود دو ماه است که این کمیته در مناطق مختلف و در ساعات مختلف روز و شب تششعات را اندازه می‌گیرد و قطعا اگر نتایج این کمیته این باشد که این تششعات برای مردم مضر باشد اعلام خواهیم کرد.

گزارشی به آقای رئیس جمهور داده‌ام و او هم به جد دنبال این موضوع است که اگر موردی علیه سلامت مردم باشد مستقیم و شخصا وارد خواهند شد.

جذب نیرو به هر نحو در بودجه ۹۲ ممنوع است

سوالاتی نیز در خصوص مشکل مبرهن بیکاری از سوی بسیاری از جوانان مطرح شده بود.

پاسخ وزیر ارتباطات این بود: «در مورد سوالات در زمینه استخدام‌ها، با توجه به ضوابط اجرای بودجه ۹۲ جذب نیرو به هر نحو ممنوع اعلام شده است».