کافه گردش
سیاسی
۱۹ دی ۱۳۹۲, ۲:۱۵ ب.ظ

روحانی “ایران در سال ۲۰۱۴ چه می خواهد؟” را نوشت

rohani
 

روحانی “ایران در سال ۲۰۱۴ چه می خواهد؟” را نوشت

 

پایگاه تحلیلی اروپایی”پروژه سندیکایی” در مقاله ای که منسوب به “حسن روحانی” رییس جمهوری ایران منتشر کرده معتقد است خواسته های رییس جمهوری ایران از کشورهای جهان در سال ۲۰۱۴ را مطرح کرده است.
 
به گزارش “تدبیر”، سایت پروژه سندیکایی  مقاله ای تحت عنوان “ایران در سال ۲۰۱۴ چه می خواهد؟” را به نقل از “روحانی” منتشر کرده است. در بخشی از این نامه آمده است: “در کارزار انتخاباتی خود وعده دادم که توازنی میان واقع گرایی و آرمان های جمهوری اسلامی برقرار کنم. من تعهد خود به میانه روی و اعتدال را اعلام کردم تعهدی که آن را به طور مستقیم در جریان مذاکرات هسته ای ژنو لحاظ کردیم.”
 
به نوشته این سایت روحانی در ادامه مقاله (منسوب) با اشاره به رویکرد خاص دولتش در سیاست خارجی در مورد “تعامل سازنده” می نویسد: “دولت من به دنبال روابط دیپلماتیک سازنده بوده و بر تعامل سازنده و متقابل با همسایگان و سایر بازیگران منطقه ای و بین المللی تاکید کرده است. دولت من به دنبال حذف تنش های موجود در روابط خارجی و تقویت رابطه با متحدان قدیمی و شرکای جدید ماست. ما در پی کاهش مواجهه با کشورهای جهان و افزایش تعامل و رسیدن به تعامل با دیگر کشورهای جهان هستیم.”
 
در ادامه مقاله ای که “پروژه سندیکایی” مدعی شده “روحانی” آن را نوشته آمده است: “قدرت ایران در عرصه بین المللی در حال افزایش است. در انتخابات اخیر ایران بیش از ۷۵ درصد از واجدین شرایط شرکت کردند. ایران دارای ثبات اجتماعی، فرهنگ باستانی، موقعیت ژئوپولیتیک مهم و جوانانی تحصیلکرده است. ما خواستار بهبود روابط با اروپایی ها و کشورهای حوزه آمریکای شمالی بر پایه احترام متقابل هستیم.”
 
پروژه سندیکایی دیگری از مقاله منسوب به روحانی به تمایل ایران برای بهبود روابط با آمریکا اشاره می کند و می افزاید “ما خواستار بهبود روابط ایران و آمریکا و حذف تنش های ایجاد شده ای هستیم که در سال های گذشته میان دو کشور در جریان بوده ایم. اکنون ما بایستی بی اعتمادی ۶۰ ساله میان ایران و آمریکا را فراموش کرده و به حال و آینده بنگریم.”
 
در ادامه مقاله منسوب به روحانی از عدم تمایل جمهوری اسلامی به ساخت سلاح هسته ای نیز سخن به میان آمده است. “پروژه سندیکایی” در این باره به نقل از روحانی می نویسد: “واقعیت آن است که ما در صدد ساخت سلاح هسته ای نیستیم. مقام معظم رهبری ایران نیز با صدور فتوایی این موضوع را اعلام کرده اند ایشان گفته اند که تولید و استفاده از سلاح هسته ای مغایر با آموزه های اسلامی است. ما هرگز به دنبال گزینه استفاده از سلاح هسته ای نیستیم چرا که معتقدیم این موضوع به ضرر منافع ملی ما خواهد بود.”
 
پروژه سندیکایی” در بخش پایانی مقاله منسوب به روحانی می نویسد: “همانگونه که در سال ۲۰۱۳ میلادی نیز نشان دادیم، ایران خواستار تعامل جدی با جامعه بین المللی و مذاکره با دیگرکشورها با نیتی درست شده بود. ما امیدواریم که همه طرف ها از پنجره فرصت ایجاد شده به خوبی بهره ببرند.”
 
اخبار سیاسی – تدبیر

سپیده تدین
388 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *