کافه گردش
سیاسی
۲۹ دی ۱۳۹۲, ۱۰:۰۶ ق.ظ

 در مورد کنگره، کاخ سفید و ایران مقصرند

4
 

در مورد کنگره، کاخ سفید و ایران مقصرند

 

در مورد کنگره، کاخ سفید و ایران مقصرند/مقامات ایرانی پس از توافق هسته ای مانند برنده های مسابقه رژه می روند
 

درحالیکه کاخ سفید در جهت توقف لایحه جدید تحریم ها تمام تلاش خود را می کند، لفاظی های خود و رفتار ایران کار را دشوار می کند که نمایندگان کنگره بگویند، همه چیز خوب است.

 
واشنگتن پست نوشت: درحالیکه کاخ سفید در جهت توقف لایحه جدید تحریم ها تمام تلاش خود را می کند، لفاظی های خود و رفتار ایران کار را دشوار می کند که نمایندگان کنگره بگویند، همه چیز خوب است.
 
به گزارش انتخاب،‌ یک منبع دمکرات در کنگره می گوید:«هنگامی که دولت آمریکا «توافق موقت» در ژنو را اعلام کرد، ابتدا از منتشر کردن متن توافق خودداری کرد…تا آنکه ایران متن آن را فاش کرد و در واقع معلوم شد تفاوت های قابل توجهی بین شیوه ای که آنها این توافق را تفسیر می کردند و آنچه که این توافق به ایران اجازه انجام آن را، از این پس، می داد وجود دارد.»
 
او ادامه می دهد:«اکنون، ماهها بعد، توافق نامه دیگری وجود دارد که باز هم متن آن مخفی است. به نظر می رسد آن سئوال هایی که اعضای کنگره می پرسند همان قدر مربوط به نبود اعتماد در کاخ سفید است… که مربوط به بدبینی به ایران است.»
 
کاخ سفید این وضع را دشوارتر می سازد. ویپ استنی هویر( نماینده دمکرات از مریلند)، از نمایندگان اقلیت مجلس نمایندگان، که ازطرفداران اسرائیل در کنگره است و با وظیفه شناسی در اواخر سال گذشته و بنا بر تاکید دولت تصویت قطعنامه تحریم ها را به حال تعلیق درآورد، در یک کنفرانس مطبوعاتی و با نا خشنودی گفت:« برخی افراد در کاخ سفید وجود دارند که استدلال می کنند آن افراد( اعضای کنگره) بیشتر به جنگ علاقمند هستند تا حل و فصل مسئله از طریق ابزار صلح آمیز. من فکر می کنم این سخن مطلقاً حقیقت ندارد و اظهار نظری غیر مسئولانه است و باید توسط کسانی که این گونه اظهار نظر کرده اند توضیح داده و پس گرفته شوند. تا آنجا که من می دانم هیچ کس باور نمی کند وارد جنگ شدن با ایران چیزی غیر از یک هدف خطرناک باشد که هیچ یک از ما خواستار آن نیستیم.»
 
در واقع، رئیس جمهور چنین اظهار نظرهایی کرده است و همه طرفداران تحریم ها را به سیاسی کاری و ایجاد خطر جنگ متهم کرده است.
 
این پاسخ غیر معمول صریح هویر نشانگر سرخوردگی افراد هر دو حزب از کاخ سفید است، کاخ سفیدی که به نظر می رسد بیشتر به بهتر جلوه دان چهره ایران می اندیشد تا گرد آوری تمامی اهرم های فشاری که می توانند ایران را به تسلیم کردن سلاح های خود وادار کند.
 
اوباما همانند یک فرد هیپی دهه ۱۹۶۰ میلادی می گوید می خواهد به«صلح فرصتی بدهد». او باید این را به ایران بگوید.
 
نوح پولاک، مدیر اجرایی ” کمیته اضطراری” اسرائیل که نهادی محافظه کار است می گوید، ایرانی ها دارند انگشت خود را در چشم های اوباما فرو می کنند:« مقامات ایران مانند برنده های مسابقه رژه می روند. حسن روحانی در توئیتر با تفاخر می نویسد که« قدرت های جهانی تسلیم» ایران شدند.
 
مذاکره کننده ارشد هسته ای این شرح خلاصه را در مورد توافق ژنو ارایه کرد:« هیچ تأسیساتی بسته نخواهد شد، غنی سازی ادامه خواهد یافت، و کار کیفی و تحقیقات هسته ای گسترش پیدا می کند. تمام تحقیقات در زمینه نسل جدید سانتریفوژها ادامه خواهد داشت.» حتی بدتر از آن، ایران سرگرم مذاکره با روسیه برای دور زدن تحریم های نفتی است و به خوبی می داند رئیس جمهور اوباما هیچ کاری برای متوقف کردن آنها یا به خطر انداختن توافق موقت انجام نخواهد داد. ایرانی ها هنوز بمب هسته ای ندارند، اما قبلاً نشان داده ایم جرأت مهار کردن آنها را نداریم.
 
تعجبی ندارد که کنگره هیچ گونه شکیبایی و تمایل به اعتنا کردن به این کاخ سفید نداشته باشد. همان گونه که نماینده دمکرات در کنگره به من گفت:« هیچ کس انتظار ندارد چنین به نظر برسد که کاخ سفید به ایران اعتماد دارد، و به نحوی فزاینده شمار اندکی به این کاخ سفید اعتماد دارند.» در ضمن، در حالی که اوباما به کنگره توهین می کند و هری رید( نماینده دموکرات از نوادا و رهبر اکثریت سنا)برای جلوگیری از تصویب تحریم ها تلاش می کند، آن سانتریفوژ هایی که در تهران هستند به چرخیدن ادامه می دهند.
 
اخبار سیاست خارجی – انتخاب

سپیده تدین
312 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *