4 شهر جدید عراق به دست داعش افتاد

4 شهر جدید عراق به دست داعش افتاد
4 شهر جدید عراق به دست داعش افتاد
بارزانی نخست وزیر کردستان عراق گفت: استعفای نوری مالکی ضروری است.

بحران داعش در عراق همچنان ادامه دارد.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری ها، درگیری ها میان ارتش و اعضای مسلح گروه داعش نزدیک به القاعده در مناطق شمالی و مرکزی عراق ادامه دارد.

مهمترین تحولات بحران داعش در عراق به این شرح است:

– جذب داوطلبان جنگ با داعش در مناطق مختلف مرکز و جنوب عراق همچنان ادامه دارد.

– موصل (دومین شهر بزرگ عراق) و تکریت همچنان در اشغال داعش هستند.

– درگیری ها در استان های صلاح الدین، نینوا و  الانبار در شمال بغداد ادامه دارد.

سقوط گذرگاه های مرزی عراق با اردن و سوریه
– رویترز نوشت: منابع آگاه در سازمان های امنیتی عراق و اردن گفته اند مخالفان عراقی دولت نوری مالکی نخست وزیر عراق و هم پیمان داعش کنترل یکی از گذرگاه های مرزی عراق و اردن را به دست گرفته اند.

آنها گفته اند: ارتش عراق پس از درگیری شدید، عقب نشینی کرد. پس از این، افراد مسلح هم پیمان داعش توانستند کنترل گذرگاه مرزی “طریبیل” میان عراق و اردن را به دست بگیرند.

– گذرگاه مرزی ولید در استان الانبار عراق هم به اشغال داعش در آمده است. داعش و نیروهای هم پیمانش شامل بعثی ها و مخالفان مسلح قبل از این، گذرگاه مرزی قائم در مرز عراق با سوریه را نیز به کنترل خود درآورده بودند.

– اشغال گذرگاه های مرزی رفت و آمد داعش و افراد مسلح میان خاک سوریه و عراق را آسان می کند.

اشغال 4 شهر جدید
– با عقب نشینی ارتش عراق، چهار شهر این کشور به اشغال داعش درآمد. این شهرها شامل الرطبه، رواه، عانه و القائم در استان الانبار در غرب عراق هستند.

– شاهدان عینی و منابع امنیتی گفته بودند افراد مسلح وابسته به دولت اسلامی عراق و شام (داعش) توانستند کنترل سه شهر را در استان الانبار در غرب عراق به دست بگیرند.

– سخنگوی دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق گفت: ارتش و نیروهای نظامی دولتی از شهرهایی در استان الانبار عقب نشینی تاکتیکی انجام داده اند. هدف از این عقب نشنی تمرکز امکانات اعلام شده است.

قاسم عطا افزود: این عقب نشینی در شهرهای راوه، عانه و القائم اتفاق افتاد. نیروهای امنیتی از منطقه ای عقب نشینی می کنند تا منطقه ای دیگر را تقویت کنند.

اعضای داعش در حال اعدام افراد بازداشتی

– بی بی سی هم نوشت: نیروهای داعش و گروه های مسلح هم پیمان وی مناطق وسیعی از صحرای بزرگ غرب عراق را به کنترل خود در آوردند و کنترل 4 شهر جدید و سه گذرگاه مرزی را به دست گرفتند.

– سران یکی از عشایر استان الانبار هم گفت: افراد مسلح مخالف دولت نوری مالکی کنترل 90 درصد استان را در دست دارند.

به نظر می رسد افراد مسلح به همراه داعش تصمیم دارند به شهر حدیثه در ساحل فرات حمله کنند.

نخست وزیر کردستان عراق: نوری مالکی استعفا بدهد
– نچیروان بارزانی نخست وزیر منطقه فدرالی کردستان عراق خواستار استعفای نوری مالکی شد.

بارزانی گفت: استعفای نوری مالکی  از نخست وزیری عراق برای حفظ وحدت سرزمینی عراق، ضروری است. بارزانی در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا گفت: تا زمانی که نوری مالکی نخست وزیر است مشکلات بزرگتر می شوند و هرج و مرج افزایش می یابد. در صورتی که نخست وزیری مالکی ادامه یابد مشکلات عراق حل نمی شود.