سلامتی انسان در ناخن …

1
1
آیا می دانستید که ناخن هایشما می توانند سرنخ هایی از سلامت کلی شما را ارائه دهند؟ وجود سفیدی در ناخن یاوجود…
 آیا می دانستید که ناخن های شما می توانند سرنخ هایی از سلامت کلی شما را ارائه دهند؟ وجود سفیدی در ناخن یاوجود اثر خفیفی از رنگ قرمز و یا مقداری ناهمواری در ناخن ها ممکن است نشانه ای ازبیماری در بدن باشند.

ناخن بخشی از دستگاه پوششیبدن است. بخش‌های دیگر این دستگاه شامل پوست، مو و غشاهای مخاطی هستند.صفحات حفاظتی که ناخن نامیده می‌شوند، انتهای انگشتان دست و پا را می‌پوشانند. ناخن ها اساسا از کراتین که یک پروتئین درشتمولکول در مو و پوست است، تشکیل شده‌اند.ناخن ها از ماتریکس که زیر یک چین پوستیبه نام کوتیکول قرار دارد و از لانولا (ماهک) که منطقه‌ای هلالی شکل در قاعده ناخناست، رشد می‌کنند.

ناخن ها منعکس کننده عادتهای خوب و بد فـرد هستند . جدا از جنبه زیبایی، ناخن هـا وظایف دیگری نیز بر عهدهدارند، از جمله کمک به بــلند کردن اجـسـام با ایجاد تکیه گاه برای بافت انگشتان،و یا دسـت کاری اجسام، و از هـمـه مهم تر آن که ناخن هـا سلامت عمومی بدن را منعکسمی کنند.
مشکلات موجود در کبد، ریه هاو قلب می توانند در ناخن خود را نشان دهند

آیا می دانستید که ناخن هایشما می توانند سرنخ هایی از سلامت کلی شما را ارائه دهند؟
وجود سفیدی در ناخن یا وجوداثر خفیفی از رنگ گلگون و یا مقداری ناهمواری در ناخن ها ممکن است نشانه ای ازبیماری در بدن باشند.

مشکلات موجود در کبد، ریه هاو قلب می توانند در ناخن خود را نشان دهند.

1- ناخن های رنگ پریده
گاهی اوقات ناخن های بسیاررنگ پریده می توانند نشانه ای از یک بیماری جدی باشند، مانند:
– کم خونی
– نارسایی احتقانی قلب
– بیماری های کبدی
– سوء تغذیه

2- ناخن های سفید رنگ
اگر اغلب قسمت های ناخن،سفید همراه حاشیه ای تیره تر باشد، می تواند مشکلات کبدی مانند هپاتیت را نشان دهد.
در این تصویر شما می توانیدزردی انگشتان که یکی دیگر از نشانه های مشکلات کبدی است را نیز مشاهده کنید.

3- ناخن های زرد رنگ
یکی از شایع ترین دلایل زردبودن ناخن ها، عفونت های قارچی است.
با بدتر شدن عفونت، بسترناخن ممکن است فرو برود و ناخن ها ممکن است ضخیم تر شوند.
در موارد نادر، ناخن های زردمی توانند نشان دهنده یک بیماری جدی مانند بیماری شدید تیروئید، بیماری های ریه،دیابت یا پسوریازیس باشند.

4- ناخن های آبی رنگ (کبود)
ناخن با رنگ مایل به آبی میتواند به این معنا باشد که بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کند.
همچنین می تواند نشان دهندهوجود یک عفونت در ریه مانند پنومونی باشد.
برخی از مشکلات قلبی نیز باناخن های مایل به آبی همراه هستند.

5- ناخن های با سطح ناصاف
اگر سطح ناخن موج دار و یاحفره دار باشد، این امر ممکن است نشانه اولیه پسوریازیس و یا آرتریت های التهابیباشد.تغییر رنگ ناخن شایع است. پوست زیر ناخن می تواند به رنگ قهوه ای مایل بهقرمز به نظر برسد.

6- ناخن های ترک خورده و یا دونیم شده
ناخن های خشک و شکننده کهدائما دچار ترک یا دو نیم شدن می شوند، با بیماری تیروئید مرتبط می باشند.ترک یاشکاف ناخن در ترکیب با رنگ زرد، بیشتر احتمال یک عفونت قارچی را مطرح می کند.

7- چین ناخن پف دار
اگر پوست اطراف ناخن، قرمز وپف کرده به نظر برسد، به عنوان التهاب ناخن شناخته می شود.ممکن است ناشی از لوپوسو یا یکی دیگر از بیماری های بافت همبند باشد.عفونت نیز می تواند باعث قرمزی والتهاب ناخن شود.

8- خطوط تیره در زیر ناخن
خطوط تیره در زیر ناخن بایددر اسرع وقت مورد بررسی قرار گیرند. آنها اغلب در ملانوم که خطرناک ترین نوع سرطانپوست است ایجاد می شوند.

9- ناخن های جویده شده
جویدن ناخن ها ممکن است چیزیبیش از یک عادت قدیمی نباشد، اما در برخی موارد آن را نشانه ای از اضطراب دائمی میدانند.ناخن جویدن و کندن ناخن با اختلال وسواس نیز در ارتباط است.اگر شما نمیتوانید جویدن ناخن را متوقف کنید، بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.

ناخن ها فقط بخشی ازپازل هستند

اگرچه تغییرات ناخن همراه بابسیاری از بیماری ها اتفاق می افتند، اما این تغییرات به ندرت اولین علامت بیماریمی باشند.از طرفی بسیاری از ناهنجاری های ناخن بی ضرر هستند، مثلا همه افرادی کهناخن سفید دارند مبتلا به هپاتیت نمی باشند.اگر شما در مورد ظاهر ناخن های خودنگران هستید، با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید.