عطر و چاق شدن.

پژوهشگران دریافته‌اند که بسیاری از مواد شیمیایی از جمله عطرها می‌توانند برروی هورمون های بدن تاثیر گذاشته، آنها را دچار اختلال نمایند که در نهایت می‌تواند سلامتی افراد را به خطر بیندازد.

14
14

به گزارش سرویس علمی جام ، به نقل از نامه نیوز،  پژوهشگران به تازگی دریافته‌اند که مواد شیمیایی که افراد به عنوان مصارف روزانه از آنها استفاده می‌کنند می‌توانند تعادل هورمونی و غدد درون ریز بدن آنها را به هم بریزد.

گفتنی است، بسیاری از این مواد شیمیایی در ترکیب مواد شوینده و موادی است که افراد هر روز با آنها در تماس هستند اما می‌توانند باعث تغییرات پیچیده در ساختار بدن آنها شوند.

بررسی ها نشان می‌دهند، از جمله این مواد خوشبوکننده‌های هوا هستند که استفاده از آنها بسیار متداول شده، این مواد علاوه بر ایجاد “آسم تنفسی” در افراد می‌توانند با تغییرات در “سطح استروژن” باعث رشد سلولهای “سرطان سینه “در “تست های آزمایشگاهی” شوند.

همینطور “اسپری‌های ضد تعریق” و نیز عطرها نیز می‌توانند باعث بروز “مشکلات تنفسی” و در برخی موارد باعث تاثیراتی همانند ترشح “هورمون استروژن “در بدن افراد شود.

مواد پاک‌ کننده و ضد عفونی کننده شیمیایی نیز می‌توانند با دارا بودن بیش از 55 ماده‌ی شیمیایی مختلف تاثیرات مخربی بر سلامت افراد بگذارند.

پزشکان به افراد توصیه می‌کنند که از این مواد در اماکنی که تهویه مناسب دارد استفاده نمایند و یا از ماسک به هنگام کار با این مواد استفاده کنند.

محصولات آرایشی یکی دیگر از موادی هستند که به دلیل وجود مواد شیمیایی مختلف به ویژه به عنوان نگهدارنده می‌توانند مشابه هورمون استروژن عمل نمایند.

پزشکان استفاده از مواد شیمیایی کمتر و تماس کمتر این مواد با “مجراهای تنفسی” و پوست را به افراد متذکر می‌شوند.