هر سال هفتاد هزار نفر به مبتلایان سرطان در کشور افزوده میشود.

 دبیر علمی بیست و چهارمین کنگره سالیانه انستیتو کانسر ایران گفت: سالانه 70 تا 80 هزار نفر در کشور به سرطان مبتلا می شوند.

01
01

 

 

 

 

 

 

 

 

 دکتر ˈمحمدرضا میرˈ روز چهارشنبه در این کنگره در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران افزود: شایع ترین سرطان در کشور در مردان سرطان معده و در زنان سرطان سینه است هر چند که در برخی استان های کشور شایع ترین سرطان در زنان هم سرطان معده است.

وی با بیان اینکه سالانه 10 هزار نفر در کشور به سرطان سینه (Breast Cancer) مبتلا می شوند، خاطر نشان کرد: سرطان در ایران همانند همه جای دنیا در حال افزایش است و یکی از دلایل این افزایش، افزایش انتظار بقا است و تعداد زیادی از افراد جامعه به سن پیری می رسند و افزایش سن یکی از شاخص های بروز سرطان است.

دبیر کنگره سالیانه انستیتو کانسر ایران گفت: از سوی دیگر بیماری های عفونی و واگیر کنترل شده و بیماری های غیرواگیر مانند سرطان بیشتر خود را نشان می دهد.

دکتر میر مصرف دخانیات را یکی دیگر از عوامل افزایش سرطان برشمرد و افزود: ثابت شده است که مصرف دخانیات تا 30 درصد میزان ابتلا به سرطان حنجره و مری را افزایش می دهد.

وی ادامه داد: همچنین شاغلان کارخانه هایی که در آنها آزبست استفاده می شود در معرض ابتلا به سرطان ریه قرار دارند؛ مصرف زیاد و نابجای داروهای هورمونی نیز موجب افزایش سرطان ها می شود.

میر گفت: ارتباط آلودگی هوا با سرطان هنوز مشخص نشده است ؛ آلودگی هوا موجب عوارض تنفسی و بیماری های قلبی و عروقی می شود.

**قیمت داروی هرسپتین از 5 میلیون به 400 هزار تومان کاهش یافت

دبیر کنگره سالیانه انستیتو کانسر ایران گفت:قیمت داروی هرسپتین (داروی درمان سرطان سینه) برای هر دوره درمانی از حدود پنج میلیون به 400 هزار تومان کاهش یافته و موجب رضایت بیماران شده است.

میر افزود: مدتی داروی سرطان سینه کمیاب و گران تر از حد معمول بود و ما توانایی خرید آن را نداشتیم از سوی دیگر دو هزار و 500 نفر از 10 هزار نفر مبتلای به سرطان سینه به داروی هرسپتین نیاز دارند و باید 16 جلسه آن را دریافت کنند.

**جراحی در درمان سرطان ، حرف اول را می زند

دبیر کنگره سالیانه انستیتو کانسر ایران گفت: هرچند درمان های متعددی مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی در سرطان مطرح است اما جراحی حرف اول را در درمان سرطان می زند.

میر با بیان اینکه جراحی ها به کمک داروها روز به روز کوچکتر می شوند، افزود: قبلا در تمام مراحل ابتدایی و پیشرفته سرطان سینه از روش ماستکتومی (برداشتن سینه) استفاده می شد که به شدت بیمار را از لحاظ روانی متاثر می کرد.

وی اظهار داشت: علاوه بر این، اینگونه جراحی ها در طولانی مدت عوارضی مانند ادم (تورم) دست و کاهش توانایی حرکت آن می شد اما اکنون فقط در موارد استثنایی مجبور به برداشتن سینه و غدد لنفاوی زیربغل می شویم.

میر یادآور شد: 30 سال پیش شانس بقای مبتلایان به سرطان سینه پنج سال بوده اما اکنون انتظار بقای بیماران به 40 درصد رسیده است.

**سرطان معده در برخی استان های کشور شیوع بیشتری دارند

دبیر کنگره سالیانه انستیتو کانسر ایران گفت: سرطان های معده و مری در استان های شمالی ، لرستان، گلستان و اردبیل از شیوع بیشتری برخوردار هستند که شاید به دلایل تغذیه ای یا ژنتیکی است.

میر افزود: اصول پیشگیری ثابت شده ای در سرطان چندان مطرح نشده است اما به هر حال عواملی مانند مصرف دخانیات در بروز آن نقش دارند ؛ اما از سوی دیگر به طور مثال نقش خوردن آش داغ یا چای داغ در بروز سرطان ثابت نشده است.

وی ادامه داد: باکتری های هلیوباکتری از دیگر عوامل ایجاد کننده سرطان به شمار می روند؛ مصرف میوه و سبزی تازه و تحرک کافی می تواند بروز سرطان هایی مانند سرطان معده را کاهش دهد.

میر تاکید کرد: نخوردن غذاهای مانده ، کپک زده و فست فودها نیز میزان شیوع سرطان را کاهش خواهد داد.