۵ عامل مهم سرطان در ایران

رئیس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه عوامل ژنتیکی کمترین تاثیر را در بروز سرطان در کشور دارد، گفت: وزارت بهداشت باید خط مشی سرطان را تدوین کند.

به گزارش زیست آنلاین از مهر، محمد اسماعیل اکبری در نشست خبری مرکز تحقیقات سرطان به مناسبت هفته ملی مبارزه با سرطان عنوان کرد: در این مرکز ۶ فلوی فوق تخصصی برای جراحی سرطان و جراحی سینه انجام می گیرد که علاوه بر آن تحقیقاتی مربوط به سرطان اعم از پیشگیری و درمان صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه در بخش  خدمات، به صورت هفتگی ۵۰۰ بیمار ویزیت می‌ شوند، گفت: هر روزه خدمات جراحی و شیمی درمانی نیز در این مرکز تحقیقات انجام می گیرد.
اکبری افزود: سرطان سومین دلیل مرگ و میر است ولی هنوز میزان بروز آن در کشور نسبت به دنیا کمتر است.
وی با اشاره به اینکه  حدود ۱۳۵ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر دچار سرطان می شوند، در ادامه عنوان کرد: به طور سالیانه حدود ۹۰ هزار مورد جدید سرطان در کشور وجود دارد و این  در حالی است  که در دنیا میزان بروز سرطان ۱۸۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر است.
اکبری خاطرنشان کرد: این بدان معناست که میزان بروز سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است و هنوز همه ریسک فاکتورهای سرطان وارد کشور نشده است. دلیل افزایش سرطان در کشور نیز افزایش سن جامعه است.
سیرصعودی سرطان در کشور
وی یادآورشد: البته باید توجه داشت که میزان بروز سرطان در کشور نسبت به متوسط جهانی کمتر است اما سیر افزایش آن بسیار سریع است که مهمترین دلیل آن افزایش سن در کشور است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر جمعیت بالای ۶۰ سال ما در کشور که سن سرطان تلقی می‌شود، ۸.۶ درصد است، افزود: اگر این میزان به ۱۱ درصد برسد ما با پیری جمعیت و در نتیجه افزایش سرطان در کشور مواجه می‌شویم.
رئیس مرکز تحقیقات سرطان افزود: در مورد سرطان‌ها در ایران نکته اساسی این است که اگر تولیت سلامت ما به صورت علمی و دلسوزانه حرکت نکند ضعف پیدا می‌کنیم و ما در کشور تولیت سلامت را به وزارت بهداشت سپرده‌ایم که این تولیت توسط مقام معظم رهبری و هم در برنامه توسعه پنج ساله تایید شده است.
به گفته اکبری تولیت بدان معناست که وزارت بهداشت همه اتفاقات را زیر نظر داشته باشد که متاسفانه چنین چیزی را در کشور نمی‌بینیم.
آشفتگی درمان سرطان در کشور
وی با بیان اینکه هیچ کشوری مثل ما در زمینه تشخیص و درمان سرطان دچار آشفتگی نیست، ادامه داد: درمان ما در کشور به این صورت است که ما به صورت فردی سرطان را درمان می‌کنیم.
وی بیان کرد: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، در درمان سرطان ۴۹ درصد جراحی، ۴۰ درصد رادیوتراپی و ۱۱ درصد شیمی درمانی یا دارودرمانی موثر است و این در حالی است تنها دارودرمانی در کشور برای درمان سرطان استفاده می شود.
اکبری با بیان دو دلیل در حوزه مشکلات سرطان در ادامه گفت: اینکه وزارت بهداشت خط مشی علمی و ملی را راهنمای خود قرار نداده می تواند به عنوان مشکل اول در این زمینه باشد و هیچ کشوری وجود ندارد که راهنمای سلامت در زمینه سرطان نداشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین دومین دلیل آن نیز وجود نهادهای نظارتی و قضایی در کشور است. به این صورت که مثلا می‌ترسد که عکسبرداری نکند زیرا باید در نهاد نظارتی و قضایی پاسخگو باشد البته خدمتی که دولت یازدهم به مردم کرد این بود که مردم برای درمان سرطان دیگر دغدغه پول ندارند و در حال حاضر تقریبا به صورت رایگان درمان خود را انجام می‌دهند.
به گفته اکبری ما نگرانیم که اثربخشی این پول به دلیل مشکلات موجود کم شود، بنابراین وزارت بهداشت باید خط مشی و راهنمای علمی سرطان را تدوین کرده و از این موضوع جلوگیری کند.
عدم رعایت شاخص های علمی در تشخیص سرطان در کشور
رئیس مرکز تحقیقات سرطان اظهار کرد: شاخص‌های علمی در تشخیص و درمان سرطان رعایت نمی شود  و طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، در درمان سرطان ۴۹ درصد جراحی، ۴۰ درصد رادیوتراپی و ۱۱ درصد شیمی درمانی یا دارودرمانی موثر است.
اکبری عوامل ژنتیکی را یکی از عوامل سرطان پستان در کشور دانست و گفت: البته ۵درصد از عوامل ژنتیکی در بروز سرطان‌ها تاثیر دارند و این بدان معناست که سرطان به صورت ارثی در کشور کم است ولی این نکته حائز اهمیت است که هیچ سرطانی بدون دخالت عوامل ارثی بروز پیدا نمی کند.
وی با اشاره به اینکه بحث ژنتیکی بودن سرطان را تحت عنوان اپی ژنتیک مطرح در این مرکز مطرح کرده ایم، افزود: حدود ۲۵ درصد از عوامل بروز سرطان، عوامل عفونی هستند که برخی مثل سرطان معده به دلیل وجود عفونت‌ها در بدن است.
به گفته اکبری عامل سوم بروز سرطان در کشور، مربوط به غذا و رژیم غذایی مردم می شود که این عامل حدود یک چهارم در بروز سرطان‌ها دخیل است.
وی در زمینه غذا و رژیم غذایی افزود: یکی از عوامل مهم در این مورد اسید چرب ترانس و اسیدچرب اشباع است که ما اعلام کردیم میزان اسید چرب ترانس در محصولات غذایی باید صفر درصد باشدالبته در مورد اسید چرب اشباع نیز قبول کردیم که میزان آن زیر ۱۰ درصد باشد. اما این در حالی است که میزان اسید چرب اشباع شده در روغن‌های ما ۲۵ درصد به بالا و میزان اسیدچرب ترانس نیز ۱۰ درصد است. بنابراین باید در تولید روغن حتما این دو مسئله را رعایت کنند.
وی گفت: ۲۵درصد مواد شیمیایی از طریق آب و هوا به مواد غذایی انسان وارد می شود، که مسئله ما در آب وجود نیتریت و فلزات سنگین است که نیتریت‌ها از فاضلاب‌ها و کودهای شیمیایی وارد آب می‌شوند. متاسفانه همه سدهای ما در کشور با آبهای سطحی مخلوط شده اند در نتیجه نیتریت زیادی در آب وجود دارد .
وی در خصوص آلودگی هوا توضیح داد و گفت : آلودگی هوا نیز به عنوان یک عامل سرطان زا اعلام شده و ما در تهران کمتر از یک ماه هوای پاک داریم.
رئیس مرکز تحقیقات سرطان در خصوص ریسک فاکتورهای سرطان در کشورافزود: ۴۰ درصد از سرطان‌ها در کشور قابل پیشگیری و ۴۰ درصد آنها قابل درمان هستند.
وی با اشاره به اینکه اولین ریسک فاکتور در زمینه سرطان در کشور ریزمغذی‌ها هستند، اظهار داشت: اکنون اثبات شده که ویتامین D از عوامل ایجاد سرطان به شمار می رود. همچنین اکنون ۶۰ درصد مردم کشور با کمبود ویتامین D مواجه هستند که در این مورد برنامه راهنمای سلامت را تدوین کرده و به وزارت بهداشت دادیم.
سرطان پستان، اولین سرطان شایع در خانم ها
اکبری در ادامه با اشاره به تفاوت چهره سرطان در ایران با دنیا افزود: در بین زنان اولین سرطان شایع که هم در کشور و هم در دنیا مشترک است، سرطان پستان است، اما دومین سرطان شایع در بین زنان در ایران کولورکتال بوده و در جهان سرطان ریه است و سومین سرطان شایع در بین زنان که اولین سرطان شایع مردان نیز محسوب می‌شود، سرطان معده است.
وی در خصوص سرطان معده اظهار داشت:  سرطان معده را یک سرطان اجتماعی به شمار می رود به صورتی که عواملی مانند دخانیات، عدم رعایت بهداشت و مصرف زیاد مواد مخدر در آن دخالت دارد.
اکبری افزود: در زمینه تریاک باید بگویم که ما در کشور بیشترین مصرف فردی تریاک را داریم که این موضوع در ایجاد سرطان به ویژه سرطان گوارش اهمیت دارد. البته  گفتنی است تریاک در درمان سرطان و برای کاهش درد بیمار بسیار موثر است و به صورت مورفین استفاده می‌شود. ولی استفاده از مورفین در ایران کمتر از همه دنیاست و این در حالی است که مردم ما بیشترین مصرف تریاک دارند.
پارازیتها سرطان نمی آورند
اکبری درخصوص تاثیر پارازیت‌ها در بروز سرطان ها توضیح داد و گفت: در تمام مقالات علمی یک مقاله وجود ندارد که این امواج در بروز سرطان دخالت دارند، یعنی اینکه هیچ مقاله علمی چنین موضوعی را اثبات نمی‌کند.
وی در ادامه گفت:  البته مشخص است که اگر ما در معرض زیاد امواج قرار بگیریم خطرناک بوده و ممکن است تغییراتی را در سلول ایجاد کند اما در مورد امواج و پارازیت‌ها در ایران می توان گفت که از نظر فنی ما موج را به سطح گیرنده می‌زنیم نه به سطح ماهواره و این زیانبار نیست.
اکبری افزود: ما تولید کننده موج نیستیم و حتی در صدا و سیما هم تولید موج را نداریم بلکه موج را دریافت می‌کنیم در صورتی که خود ما تولید کننده موج شویم می‌تواند خطر آفرین باشد.
معنویت درمانی در مرکز تحقیقاتی سرطان
اکبری در ادامه در خصوص طرح‌های جدید مرکز تحقیقات سرطان گفت: یکی از طرح‌های ما معنویت درمانی بود که ما روی آن کار کردیم یعنی تمرکز ما روی معنویت درمانی و تغییرات جسمانی است که ثابت کردیم که اگر توجه ویژه به معنویات داشته باشیم، بیان ژنی ما تغییر می‌کند و این تغییر در جسم ما تغییر ایجاد می‌کند.