کافه گردش
طب سنتی و داروهای گیاهی
۱۵ فروردین ۱۳۹۵, ۹:۱۷ ق.ظ

خواص نعنا در طب سنتی و طب مدرن

پرتال اجتماعی واکنش:یک دانشجوی دکترای تخصصی گیاهان دارویی جایگاه نعنا در طب سنتی و طب مدرن را تشریح کرد.میثم پورهادی درباره جایگاه نعنا در طب سنتی و طب مدرن اظهار داشت: نعنا گیاهی دارویی، ادویه‌ای و نوشابه‌ای، عطری، زینتی با خواص بالقوه درمانی در فرآورده‌های طب سنتی و مدرن، دارویی و مصرف خانواده و آشپزی است.به گفته وی این گیاه از تیره Labiatae Lamiaceae است که در ایران دارای ۴۶ جنس و ۴۱۰ گونه وزیر گونه که از بزرگ ترین و متمایز‌ترین خانواده‌های گیاهان گل‌دار و نیز با داشتن حدود ۲۲۰ جنس و ۴۰۰۰ گونه دارای یک توزیع تقریبا جهانی است.

این دانشجوی دکترای تخصصی گیاهان دارویی افزود: به طور تقریبی از تعداد کل خانواده Labiatae در ایران، ۱۸ درصد از گونه‌ها برای مقاصد دارویی فرموله استفاده می‌شود.

پورهادی ادامه داد: بیش‌ترین قسمت کاربردی در مقاصد دارویی و تغذیه‌ای از کل اندام‌های گیاهی مختص برگ‌ها است. حاوی روغن‌های ضروری بیولوژیک فعال (اسانس) منتول و منتون با بو و عطری کاملاً مشخص است.

وی عنوان کرد: اعضای این خانواده دارای طیف گسترده‌ای از ترکیبات مانند ترپنوئیدها، ایرپدوئیدها، ترکیبات فنلی و فلاونوئیدها با خواص آنتی اکسیدانی، آنتی بیوتیکی، ضد ویروسی، ضد عفونی کننده و ضد قارچی هستند.این دانشجوی دکترای تخصصی گیاهان دارویی یاداور شد: گونه‌های خانواده Labiatae عمدتاً برای بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش، به خصوص نفخ و سوء‌هاضمه نیز ناراحتی‌های پوستی وتنفسی، کاهنده کلسترول، آرام بخش، نارسایی‌های دهانی، قلبی و تقویت سیستم کبدی استفاده می‌شوند.

خواص نعنا در طب سنتی و طب مدرن

سارا ابراهیمی
472 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *