کافه گردش
تغذیه سالم
۱۷ شهریور ۱۳۹۳, ۹:۰۹ ق.ظ

دامدارن مهم اند اما مردم چه باید بکنند؟!

 

مصرف شیر در فرهنگ ایرانی بسیار کم جا باز کرده  و حالا هم با وجود آلودگی ها و گرانی مردم دیگر تمایلی به خرید شیر و لبنیات ندارند. این را قیمت هایی می گوید که هر روز نرم نرم بالا میرود اما دریغ از خریدار!

بر اساس گزارش ها  تعداد زیادی شیر و ماست پر چرب که با افشاگری وزیر بهداشت از وجود روغن پالم در ان رونمایی شدهر روز به کارخانه های تولید لبنیات برگشت می خورد.

حتی بنرها و تبلیغات خیابانی که در سطح شهر تهران نیز پر شده نمی تواند افکار عمومی را ترغیب به خرید محصولات مشکوک به پالم کند .

درواقع می توان گفت، افشاگری وزیر بهداشت در ارتباط با استفاده روغن پالم در محصولات لبنی با واکنش های منفی و تندی از سوی مردم و سایر مسئولان مواجه شده  و  همین امر  باعث شد مصرف شیر در کشور پایین تر هم بیاید.

این در حالی است که گرانی شیر  و لبنیات در چند سال اخیر نیز مزید بر علت شده تا خانوارها عطای شیر را به لقایش ببخشند و لبنیات با سفره ها خداحافظی کند.

این روزها دیگر کسی میهمان را به خوردن یک لقمه نان و پنیر دعوت نمی کند چرا که پنیر آنقدر گران است که به آسانی در سفره خانوارها یافت نمی شود.

این روزها ماست و کره و دوغ و … می روند تا به جمع کالاهای لوکس بپیوندند چرا که تهیه روزانه آنها برای خانوارهای ضعیف و متوسط بسیار سخت و دشوار است و دخل و خرجشان را برهم می زند.

در این میان اما خبر آلودگی لبنیات به پالم  در حالی روی خط رسانه ها رفت که چندی پیش استفاده از وایتکس درشیر حاشیه ساز شده بود که تکذیب شد.

حالا هم در حالی که شماری از وکلا، با حضور در دادسرای کارکنان دولت، از رییس سازمان غذا و دارو و روسای سابق سازمان استاندارد به دلیل استفاده از روغن «پالم» در محصولات لبنی شکایت کردند، و در حالی که  در هیاهوی روغن پالم لبنیات بی سر و صدا گران می شود و خریدار هم ندارد به نظر می رسد مسئولین در حال تلطیف فضا هستند.

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با استفاده از روغن پالم در تولید لبنیات تاکید کرد: سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان طبق قانون موظف است اگر تخلفی در رابطه با کیفیت کالاهای واحدهای تولیدی اتفاق بیفتد اسامی آنها را به مراجع قانونی معرفی کند تا برخوردهای قانونی لازم صورت گیرد. 

مجتبی خسروتاج اظهار کرد: امروز که در شرایط رکود به‌سر می‌بریم تصور نمی‌کنم شلاق تعزیرات بالای سر واحدهای تولیدی مکانیسم مناسبی برای برخورد با متخلفان در این حوزه باشد. 

او  تاکید کرد: با توجه به اعلام وزارت صنعت و تجارت قرار است موسسه استاندارد و وزارت بهداشت، اسامی بنگاه‌های تولیدی متخلف را در این زمینه اعلام کنند تا با آنها برخوردهای قانونی لازم صورت ‌گیرد.

 وی با بیان اینکه روغن پالم انواع و اقسام مختلف دارد و بعضی از آنها هیچ خطری ندارند، گفت: روغن پالم درجه‌بندی‌های مختلف دارد و بررسی انواع مختلف آن نیاز به بررسی بیشتری دارد و باید کار کارشناسی در این زمینه صورت گیرد.

در هر حال نکته مهم اینجاست که در حالی که مسئولین وزارت صنعت برای جلب توجه مردم به عدم آلودگی شیر و لبنیات تلاش می کنند درا ین میان  اخباری از گرانی مجدد شیر که این روزها سر خود هم گران تر و گران تر شده به گوش می رسد.

بر اساس اخبار رسیده، بنا بر پیگیری‌های معاون اول رئیس جمهوری با وزیران صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی، نرخ مصوب ۱۴۴۰ هر کیلوگرم شیرخام به‌زودی اعمال می‌شود.

به گفته رئیس هیات‌مدیره مرکز همکاری‌های امور دامی: در تیرماه سال جاری نرخ جدیدی برای شیرخام به قیمت یک‌هزار و ۴۴۰ تومان تعین شد، اما به‌دلیل عدم تمکین صنایع لبنی قیمت شیرخام تغییری نیافت و تنها برخی از کارخانه‌ها نرخ خرید خود را از یک‌هزار و ۱۱۰ تومان به یک‌هزار و ۲۵۰ تومان افزایش دادند.

وی خاطرنشان کرد: بنا بر مکاتبات انجام‌شده با جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، وی مکاتباتی را با وزیران صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی انجام داد و بنا بر مشکلات فعالان این بخش، خواهان اقدام لازم و به‌موقع در اعمال نرخ جدید شیرخام شد.

محمدجواد وکیل‌گیلانی تاکید کرده: نرخ جدید شیرخام از ابتدای تیرماه مصوب شده، اما هنوز اجرایی نشده است که این امر ضرر و زیان جبران‌ناپذیری به دامداری‌های کوچک وارد کرده و برخی را تعطیل کرده یا در شرف تعطیلی قرار داده است.

با این تفاسیر با افزایش نرخ شیر خام ، بی تردید دوباره کارخانه های لبنی نرخ ها را بالاتر و بالا تر خواهند برد و در نهایت هر چند عدم ورشکستگی حق دامداران است اما این مردم هستند که روز به روز از مصرف شیر دور می شوند.

هر چند دامداران و صنعت دامداری کشور مهم است اما سوال اینجاست اگر مصرف کننده ای نباشد برای چه کسی باید شیر تولید شود و چرا کسی به فکر مردم نیست؟

سپیده تدین
403 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *