راههای برای مقابله با بیماری جدید آنفولانزا

پرتال اجتماعی واکنش:هرساله با شروع سرما نوع جدیدی از ویروس های آنفلوانزا شیوع پیدا می کند و متاسفانه بخشی از هموطنانمان را از این طریق از دست می دهیم اما باید جلوگیری از ابتلا به این بیماری باید چه کار کرد.

 شیوع آنفولانزای خوکی در کشور به خصوص در استان کرمان دوباره موجی از ترس و اضطراب را در کشور به وجود آورد. پیش از این با ورود حجاج ایرانی نگرانی شیوع بیماری کرونا در کشور وجود داشت و حالا با ورود زائران اربعین نگرانی ها برای شیوه بیماری آنفولانزای خوکی است. متاسفانه این بیماری تاکنون در شهر کرمان جان ۲۲ نفر از هموطنانمان را گرفته است.

به گفته  دکتر «محمود نبوی» معاون مرکز بیماریهای واگیردار وزارت بهداشت از انتقال این بیماری به سایر استان ها طی هفته های آینده خبرداد و از مردم خواست که علائم این بیماری و هرگونه نشانه های سرماخوردگی جدی گرفته شود.

راههای برای مقابله با بیماری جدید آنفولانزا

مسافران کشورهای همجوار مواظب باشند

دکتر ایرج خسرونیا متخصص بیماری های داخلی درباره علائم و شیوه‌های پیشگیری گفت: «این آنفولانزا یک بیماری ویروسی فوق الهاده حادی است که سریع منتشرمی شود که با سرفه،عطسه، آب دهان، آب بینی و دست دادن منتقل می شود.

بنابراین کسی که به این بیماری مبتلا شده است با هرکدام از این ها در یک اتاق سربسته می تواند شما را مبتلا کند.

تنها را پیشگیری از این بیماری این است که مبتلایان حتما در بخشی تحت نظر باشند که باکسی در تماس نباشند. ملاقات کنندگان هم حتما از بوسیدن و دست دادن خود داری کنند.

کسانی هم که از کشورهای هم جوار وارد کشور می شوند حتما رعایت کنند چون کشورهای هم جوار همگی خیلی آلوده هستند.

چون یک نفر می تواند صدها نفر را مبتلا کند. اگر کسی حس کرد که به این بیماری مبتلا شده حتما به پزشک مراجعه کند. چون درمان در روزهای اول بسیار آسان تر است.»

راههای برای مقابله با بیماری جدید آنفولانزا

علائم این بیماری را بشناسید

دکتر خسرونیا درباره افراد آسیب پذیرتر نسبت به این بیماری گفت: « افراد دارای کهولت سن، خانم های باردار و کسانی که زمینه یک بیماری خاص دیگری را دارند بیشترین قربانیان این بیماری هستند.

مثل بیماران نارسایی قلب و نارسایی ریه که ویروس به آنها غلبه کرده و موجب مرگ آنها می شود.رعایت اصول بهداشتی مثل شستن دست ها بعد از تماس به وسایل نقلیه، اتوبوس، مترو به طور جدی توصیه می شود.

پرستاران و کسانی که از این بیماران مراقبت می کنند باید حواسشان باشد که حتما از ماسک و روپوش مناسب استفاده کنند که موجب انتقال بیماری نشوند.

نشانه های این بیماری در روزهای اول به شکل سرماخوردگی است. اما به مرور تب و مشکلات تنفسی و ریوی، بدن درد و ضعف عمومی و بی حال را به همراه دارد و اگر کسی این نشانه ها را در خودش دید باید فورا به پزشک معالج مراجعه کند.»

به گفته دکتر خسرونیا این بیماری غیرقابل درمان و ترسناک نیست. بهتراست مردم نترسند و فقط سطح هوشیاری شان را بالا ببرند.