کافه گردش
راه های درمان بیماری ها
۱۷ مهر ۱۳۹۳, ۱۰:۴۸ ق.ظ

رهایی از مشکلات روحی

رهایی از مشکلات روحی

در اینجا، پنج مشکل روحی رایج که اغلب افراد از وجود آن آگاهی ندارند، لیست شده‌اند. شاید شما تعدادی از این‌ها را در خود بیابید و حالا زمان آن رسیده است که کاری بکنید؛ در این مطلب به شما نشان می‌دهیم که چگونه این کار را به نحو احسن انجام دهید!

۱٫ روحیه فداکاری

آیا متوجه شده‌اید که گفتن «بله» بسیار آسان‌تر از گفتن «نه» است؟ آیا تا به حال نیاز‌ها یا تمایلات خود را حتی زمانی که آن‌ها برای شما خیلی مهم بوده‌اند، به خاطر کمک به مردم (یا حیوانات!) کنار گذاشته‌اید؟ آیا احساس می‌کنید که انسان خوبی هستید و اگر نیاز‌های خود‌ را در راه خوشحال کردن فرد دیگری قربانی کنید، فرد بهتری می‌شوید؟ اگر شما به هر کدام از این پرسش‌ها پاسخ مثبت بدهید، به احتمال زیاد شما: الف) در زندگی خود احساس بیهودگی می‌کنید. ب) احساس می‌کنید دیگران قدر شما را نمی‌دانند. ج) احساس خستگی و پوچی می‌کنید.

همچنین شاید حس می‌کنید که اگر به کسی لقب «خودخواه» بدهند، بد‌ترین نوع توهین است و باید تصمیماتی بگیرید که نقطه مقابل این صفت باشید و کسی نتواند این لقب را به شما بدهد. اغلب در این جا است که روحیه فداکاری و شهادت طلبی آشکار می‌شود و این خوب نیست. اگر شما این حالت روحی را زیر پا بگذارید، به این معنی نیست که هرگز نمی‌توانید به افراد دیگر کمک کنید. بلکه این کار به شما اجازه می‌دهد که در مورد این که به چه کسی و چه زمانی کمک کنید، تصمیمات بهتری بگیرید و همچنین یاد می‌گیرید در حالی که به دیگران کمک می‌کنید، به مراقبت از خود‌ ادامه دهید. به طور قطعی روش‌های متعادل بسیاری برای زندگی کردن وجود دارد!

مطالب آلبوم  روحی سالم داشته باشید  را با دقت و تمرکز بخوانید،‌ اجازه دهید خط به خط این مطلب در روح شما رخنه کند تا آرامشی عجیب را تجربه کنید.

رهایی از مشکلات روحی

۲٫ روحیه وفاداری

آیا شما به پای دوست، عشق، والدین و رئیس خود می‌مانید؟ مهم نیست که آن‌ها چه کاری انجام می‌دهند و یا چگونه با شما رفتار می‌کنند؟ آیا شما هرگز این صدا را در خود شنیده‌اید که «بله، او اشتباه می‌کند اما فامیل، فامیل است» یا «من حق انتخابی ندارم، او رئیس من است»؟ روحیه وفاداری اغلب سبب می‌شود که افراد با تمام کسانی که دوست‌شان دارند، راه بیایند و زمانی که فرد احساس تنهایی می‌کند یا برایش مشکلی پیش می‌آید به فکر ایجاد تغییر یا ترک رابطه می‌افتد.

زمانی که روحیه وفاداری با این ماهیت از بین برود، شما قادر خواهید بود در روابط خود (شخصی و حرفه‌ای) تغییراتی ایجاد کنید، حتی اگر این تغییرات چیزهایی هستند که شما سال‌ها با آن‌ها در کشمکش بوده‌اید؛ مثل ترک کردن همسر‌ یا بیرون آمدن از شغل فعلی‌.

۳٫ روحیه انزواطلبی

آیا شما در طول زندگی خود پس از یک شکست، بیماری، ناخوشی یا دل شکستگی به دنبال یک معشوق برای داشتن یک رابطه عاطفی بوده‌اید؟ آیا قرار ملاقات معمولی یا یک ملاقات از طریق اینترنت و… با کسی که می‌خواهید معشوق‌ باشد، داشته‌اید؟ زمانی که مسایل و مشکلات زیادی در راه یافتن عشق وجود دارد، روحیه انزواطلبی و تنهایی از سخت‌ترین کارها است که باید با آن رو به رو شوید. وقتی روح شما به این نوع برخورد عادت می‌کند، حتی اگر فرد مورد نظر خود را ملاقات کنید، همچنان احساس تنهایی و نداشتن یک حامی شما را‌‌ رها نمی‌کند. خود‌ را از این روحیه خلاص کنید، در ‌‌نهایت احساس خواهید کرد که حمایت و عشق، هر دو وجود دارند، در حالی که با روحیه انزواطلبی، فکر می‌کردید این‌ها وجود نداشتند.

رهایی از مشکلات روحی

۴٫ روحیه مضطرب بودن

اگر فردی هستید که همیشه احساس اضطراب، عصبی بودن یا نگرانی می‌کنید، ممکن است روحیه‌تان، شما را دچار این مشکل کرده باشد. آیا شما منتظر این هستید که زمین بخورید؟ آیا وقتی پولی به دست‌ برسد، تا زمانی که می‌دانید آن پول‌ها را از دست خواهید داد، روز‌ها را می‌شمارید؟ آیا زمانی که یکی از نگرانی‌های شما برطرف می‌شود، سریع آن را با چیز دیگری که نگران آن هستید جایگزین می‌کنید؟ ممکن است تصور کنید که این ذات طبیعی انسان است، اما اینطور نیست! در بسیاری از موارد، این تقابلی است که شما در زندگی گذشته خود گاهی دچار آن شده‌اید و روح شما هنوز معتقد است که این حقیقت دارد.

چرا شما همیشه این سرسپردگی را قبول می‌کنید؟ شاید احساس می‌کنید که اگر خود را در پتویی از اضطراب بپیچید، باعث بالا‌تر رفتن هشیاری می‌شود و هیچ چیزی نمی‌تواند شما را دوباره غافلگیر کند و یا به شما آسیب بزند؟ بسیاری از افراد که دارای این مشکل بوده‌اند این دلیل را بیان کرده‌اند! پوشاندن زندگی با پتویی از اضطراب برای شما و البته برای اطراف‌یان‌ خوشایند نخواهد بود. وقتی که شما خود را از این سرسپردگی خلاص می‌کنید، خواهید یافت که قادر به درک مسایل با بصیرت و بینش خود هستید (اضطراب جلوی بینش شما را می‌گیرد). بنابراین بسیار راحت‌تر خواهید بود و به‌طور طبیعی نسبت به مسایل پیرامون خود آگاهی پیدا می‌کنید. به طور قطعی راه‌های بسیار لذت بخشی برای هشیار بودن وجود دارند!

اگر محیط ‌های اجتماعی شما را عصبی می‌کند، در این مشکل تنها نیستید. مقابله با اضطراب اجتماعی  در این رابطه به شما کمک می‌کند.

۵٫ روحیه خود رأیی

آیا فردی هستید که از این که به نظر برسد ساز خود را می‌زنید، هراس دارید؟ فردی که قوانین را نمی‌شکند و قایق را می‌راند؟ فردی که نمی‌خواهد دیگران بدانند که در حال خواندن این مطلب است؟ این کار، سازش بسیار شایعی است که ما انسان‌ها به عنوان راهی برای محافظت از خود، تمایل به پذیرش آن داریم. با پایداری در این زمینه و آمیختن با آن، شانس کمتری برای رسیدن به حقوق اجتماعی خود، جریمه شدن و یا کنار گذاشته شدن دارید. با وجود این مزایا ممکن است این طور به نظر برسد که این ایده در طول زندگی گذشته شما ایده خوبی بوده است، در حالی که شما از چیزهایی که از دست داده‌اید، گیج شده‌اید؛ این واقعیت به این معنا است که داشتن یک تجارت، بودن فردی با تجربه، نوشتن یک کتاب و خیلی چیزهای دیگر، کارهایی بسیار مشکل هستند، زیرا شما باید روی این روحیه خود پافشاری کنید!

وقتی که شما این روحیه را از زندگی خود دور می‌کنید، درهای بسیاری به روی شما گشوده می‌شوند. بنابراین این که هر فردی قادر به انجام چه کارهایی است، بستگی به این دارد که قادر باشد در راه خود قدم بگذارد. در ‌‌نهایت وقتی که شما این سطح از سازش را کنار می‌گذارید، شبیه یک پیروزی است! نوری که روشن می‌شود، کار شما بیشتر به چشم می‌آید و همه چیز به جلو پیش می‌رود.

چگونه از این روحیات‌‌ رها شویم و پاک کردن آن‌ها را آغاز کنیم؟ اگر متوجه شوید که شما به طور احتمالی ندانسته در راه روحیات مخربی قدم گذاشته‌اید که علاقه‌ای به آن‌ها ندارید، چه می‌کنید؟ چگونه می‌توانید آن‌ها را از خود دور کنید؟

در ابتدا باید بدانید که تا زمانی که به این روحیات علاقه‌مند باشید نمی‌توانید هیچ کدام از آن‌ها را کنار بگذارید. با این روش مشکل حل نمی‌شود. در ابتدا باید کاری کنید که بفهمید این سازش چگونه به شما خدمت می‌کند و چگونه شما را به عقب می‌اندازد و مانع شما می‌شود. این کار شبیه این است که شما بفهمید که دندانی را که از دست می‌دهید، جای آن پر می‌شود.

قدم دوم شما این است که هشیار باشید. زمانی را صرف این کنید که شاهد روحیه مخرب خود باشید و بفهمید که چگونه سایه زشت خود را بر زندگی شما گسترده است. به عنوان نمونه اگر موضوع نگرانی شما روحیه فداکاری است، چند هفته را صرف این کنید که ببینید نیاز‌های خود را برای دیگران کنار می‌گذارید. شما شروع خواهید کرد به این که الگوی رفتاری خود را زیر نظر بگیرید؛ و به‌‌ همان نسبت که این الگو‌های رفتاری آشکار شوند، شناخت زمان‌هایی که شما خواسته‌های‌ خود را به خاطر دیگران قربانی می‌کنید، راحت و راحت‌تر خواهد شد. این کار اندکی زمان می‌برد، اما بدون انجام دادن آن نمی‌توانید به درستی در این راه قدم بردارید.

پس از این که به قسمت آگاهی چیره شدید، بخش جدیدی آشکار می‌شود: آگاهی از روحیاتی که موجب ایجاد نظم وترتیب در شما می‌شوند. اگر شما به طور معمولی می‌گفتید که «بله، من روز یکشنبه مادربزرگ شما را به خواربار فروشی می‌برم و شما می‌توانید در خانه بمانید و فوتبال تماشا کنید»، اکنون دریافته‌اید که قبل از این که پاسخ دهید، مکث کوتاهی بکنید. در خلال این مکث برای شما فرصتی فراهم می‌شود تا اندکی فکر کنید: «آیا من می‌خواهم الگوی گذشته را در پیش بگیرم یا این بار می‌خواهم تصمیم جدیدی بگیرم؟» گاهی شما‌‌ همان تصمیم قبلی را می‌گیرید و‌‌ همان نتایج را می‌بینید، اما هرچه بیشتر آگاه شوید، بیشتر قادر خواهید بود که انتخاب درست‌تری داشته باشید.

وقتی که شما احساس می‌کنید که به شکل واقعی دارید این روحیات را تحمل می‌کنید، می‌فهمید که این کار چگونه روی زندگی شما اثر می‌گذارد. پس از این که روی این که چگونه تصمیمات متفاوتی بگیرید کار کردید، سریع‌تر می‌شوید و می‌توانید به‌راحتی در مورد آن بنویسید (نوشتن به طور خودکار می‌تواند اثربخش باشد)، آن را در یک فصل درمانی جای دهید یا روی روحیه خود با یک نظم حرفه‌ای کار کنید.

تصمیم درست یا غلط در این جا وجود ندارد، فقط تلاش کنید. این یک فرآیند است، فرآیندی که نشان می‌دهد که روحیه مخرب وجود دارد. از الگوی آن آگاه می‌شوید، می‌فهمید که چگونه روی زندگی شما اثر می‌گذارد و سپس گام‌هایی عملی را برای رهایی از آن در زندگی خود بر می‌دارید. این یکی از قدرتمند‌ترین کار‌هایی است که شما می‌توانید به عنوان یک انسان انجام دهید!

هرروز شاد تر از دیروز  یک افسانه نیست؛ شادی را با پول به ما نمی‌دهند، هر کسی می‌تواند به آن دست یابد؛ کافی است آن را بخواهید.

سپیده تدین
580 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *