با تنهایی و خلوت خود چه کنم؟

images (2)

 

واکنش: همه ما ممکن است تجربه تنهایی و یا حد اقل احساس تنهایی را در زندگی داشته باشیم اما این همیشه به این معنا نیست که ما مقصر هستیم یا اشکال عمده ای داریم . گاهی در مقاطعی از زندگی و دوره های خاصی که انسانها از زندگی خود راضی نیستند،یا قصد ایجاد تحول عمده ای را دارند لازم است که یک دوره تنهایی را بگذرانند تا به تصمیم های خوبی برسند.

یک باشگاه ورزشی در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید

اگر شما مدتی است خنده در یک جمع دوستانه را تجربه نکرده اید یا کلا فردی خجالتی هستید، پیشنهاد میکنم حتما رفتن به باشگاه را تجربه کنید . این نوع تغییر عادت جدا از اینکه نوعی درمان رفتاری است ، بلکه با عث ترشح سروتونین میشود و خلق فرد را بالا می برد کاری شبیه به عملکرد داروهای ضد افسردگی!

اجازه ندهید در تختخواب خود غلط بخورید و یا ساعتها روی مبل بنشینید!

دستبندی بدست خود کنید که علامت یاد آوری این باشد که هر لحظه که دستبند را میبینید باید اعلام کنید که مشغول انجام چه کاری هستید . مثلا راه رفتن یا کتاب خواندن…. هر کاری پذیرفته است بجز استراحت و یا لم دادن!

تصور کنید اگر یک دوست خوب داشتید با او به چه تفریحاتی میپرداختید؟ دقیقا همان کارها را انجام دهید!

به سینما بروید و بعد از آن یک شام سبک بخورید ، اگر به این فکر میکنید که دیگران درباره شما چه فکر میکنند و یا اینکه آنقدر تنها شده اید که مجبورید تنهایی به سینما بروید و دلتان برای خودتان می سوزد،باید متوجه این مسئله بشوید که متاسفانه برخی از ما تنها به این دلیل تمام وقتمان را با دوستان میگذرانیم که از مواجهه با خود واقعیمان وحشت داریم ، یا بلد نیستیم خودمان به خودمان احساس ارزشمندی بدهیم . البته اگر این احساس دلسوزی برای خود که ذکر شد در شما خیلی قوی است ، حتما با یک روانشناس مشورت کنید.

اگر شرایط زندگیتان به شما این امکان را می دهد که از یک حیوان خانگی مراقبت کنید !

به این پیشنهاد فکر کنید ! تاثیری که حضور حیوان در خانه می گذارد از این قرار است که با ایجاد و درواقع تزریق احساس مسئولیت در شما ، شما را به فعالیت وا میدارد و مجبور میکند که به انجام کارهایی در طول روز بپردازید.

با یک دوست قدیمی یا یک آشنا تماس بگیرید

اگر شما اصولا فردی خجالتی هستید یا مدتی است که به گوش دادن بیشتر از حرف زدن علاقمند هستید . خود را موظف کنید روزانه حداقل ۲ دقیقه با تلفن صحبت کنید . لیستی از افرادی که میتوانید با آنها تماس بگیرید تهیه کنید و تماس را شروع کنید . این کار جدا از شکستن الگوی سکوت شما ، عواقب خوبی دارد که برخی از آنها هم در ادامه با شما تماس می گیرند و در نهایت شبکه اجتماعی شما گسترده تر می شود .

خود را به چالش های جدید دعوت کنید

اگر فردی هستید که همیشه منتظرید دیگران به شما نزدیک شوند ، این الگو را بشکنید . کارهایی انجام دهید که تابحال نکرده اید . یک ظرف غذا تهیه کنید و زنگ در همسایه را بزنید و رابطه را شروع کنید . در کلاس ورزش با کناریتان از آب و هوا بگویید و سن او را بپرسید . به یاد داشته باشید این کارها که برای شخصیت شما خیلی پر زحمت است وارزش زیادی دارد،چرا که در واقع برای ایجاد احساس بهتر در خود و برای خودتان زحمت می کشید!

گذراندن وقت با خانواده

اگر شما فردی هستید که کمتر در جمع های خانوادگی حضور دارید ، پیشنهاد میکنم تلفن را بردارید و آنها را برای شام دعوت کنید . در حالیکه هیچ آمادگی ندارید این کار باعث میشود بعد از دعوت مجبور شوید برای خرید بیرون بروید و بقیه وقت را هم به تجربه های جدید و فعالیت در آشپزخانه بگذرانید.

 دو نکته را هرگز فراموش نکنید !

اول : تا وقتی فکر های خوب در سر داریم و مشغول هستیم جایی برای نشخوار افکار منفی نمی ماند.

دوم : اگر امروز همان کارهای دیروزم را انجام دهم و سبک زندگی من تغییری نکند ، پس چطور منتظر تغییر در احساساتم باشم؟