کافه گردش
روانشناسی
۱۶ شهریور ۱۳۹۳, ۱۲:۵۳ ب.ظ

به نظر شما چرا اختلالات روانی میان ایرانی ها زیاد شده است؟

 صدای بوق ، ترافیک، شلوغی و آلودگی هوا از تهرانی ها انسان هایی بی تحمل ساخته است.انسان هایی که با یک بوق ، یک ترمز ناگهانی و یا یک تنه ساده بر اثر شلوغی به هم می پرند و پرخاش می کنند و گاهی فاجعه می افرینند.

عصبانیت و خشم، خودخوری و کلافگی بر اثر مشکلات اقتصادی، بیکاری و … نیز بر عمق فاجعه می افزاید تا از تهرانی ها انسان هایی عصبی و انتقام جو بسازد.

هنوز از یادها نرفته است که سال گذشته،  آمارهای وزارت بهداشت از ابتلای ۲۱درصدی مردم کشور به اختلالات روانی خبر می‌داد که در پایتخت به ۳۴درصد می‌رسید. بیمارانی که در جمعیت ۱۲ میلیونی تهران، ۴میلیون نفر می‌شدند.

حالا اما با گذشت یک سال از این آمار هنوز هم نگرانی ها در خصوص بروز اختلالات روانی میان مردم کشور ادامه دارد.

به تازگی نیز وزارت بهداشت، نرخ شیوع اختلالات روانی در جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال در کشور را ۶/۲۳ درصد اعلام کرده است. اعلام این آمار در حالی است که پیش از این نیز بارها ارقام گوناگونی از سوی نهاد‌ها و مسئولان مختلف درباره شیوع اختلالات روانی در تهران و کل کشور مطرح شد.

 به طور مثال، در خرداد سال ۱۳۹۱، پرویز مظاهری، دبیر انجمن روانپزشکان با اعلام اینکه میزان شیوع اختلالات روانی در کشور بین ۲۳ تا ۲۵ درصد است، گفت: از هر ۴ ایرانی، یک نفر اختلال روانی دارد. در همین رابطه، رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز از ابتلای شش تا هفت درصدی ایرانی‌ها به افسردگی خبر داد و عنوان کرد: در مجموع حدود ۲۰ درصد جمعیت کشور به انواع بیماری‌های روانی مبتلا هستند. 

ابتلای ۳۵ هزار تهرانی به اختلالات روانی از دیگر آمار‌هایی است که در سال‌های اخیر در این زمینه منتشر شده است. فارغ از نرخ ابتلا به اختلالات روانی در کشور، آمار‌های موجود حاکی از آن است که افسردگی شایع‌ترین اختلال روانی در کشور است. 

چراکه به گفته مسئولان وزارت بهداشت، افسردگی در کمین ۲۵ درصد ایرانی‌ها نشسته است. ضمن اینکه تحقیقات وزارت بهداشت در سال ۹۱ نشان داد که بیماری‌های روانی در زنان کشور رتبه اول بار بیماری‌ها را دارد و در مردان بعد از حوادث عمدی و غیرعمدی که عمدتاً حوادث ترافیکی است دومین بار بیماری‌ها را از نظر مرگ و ناتوانی به خود اختصاص داده است. به طوری که بر اساس تحقیقات وزارت بهداشت در همان سال، ۵/۲۶ درصد زنان و ۸/۲۰ درصد مردان در طول یک سال به یک نوع اختلال روانی مبتلا می‌شوند.

سپیده تدین
484 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *