کافه گردش
روانشناسی
۱ خرداد ۱۳۹۵, ۳:۲۳ ب.ظ

روش‌های برای غلبه بر بی‌حوصلگی

بی حوصله گی

بی‌حوصلگی در واقع فقدان تنوع و انگیزش در زندگی است‎

 

پرتال اجتماعی واکنش:بی‌حوصلگی هنگامی روی می‌دهد که ما دیگر به اطرافیان، اشیای پیرامون خود و فعالیت‌های روزمره خود علاقه‌مند نبوده و از آن‌ها لذت نمی‌بریم. بی‌حوصلگی در واقع فقدان تنوع و انگیزش در زندگی است…

یکی از خصوصیات انسان، تنوع‌طلبی و نیاز به تغییر مداوم در شکل و نوع محرکات بیرونی است. سازگاری حسی سبب می‌شود ما از فعالیت‌های تکراری به ستوه آییم. سازگاری حسی یعنی: کاهش حساسیت حواس، زمانی که در معرض مداوم یک عامل محرک ثابت و تغییرناپذیر قرار می‌گیرند. مثلا پس از خرید یک تلفن همراه نو شوق و ذوق فراوانی داریم اما پس از گذشت یکی دو ماه همان تلفن همراه برایمان تکراری و ملال‌آور می‌شود.

برای غلبه بر بی‌حوصلگی در زندگی از این راهکارها سود برید:
۱- سعی کنید هر از چند گاهی در زندگی خود تغییراتی هر چند جزیی ایجاد کنید.

۲- بیکاری و فقدان فعالیت یک عامل مهم در ایجاد بی‌حوصلگی است. دست به کار شوید، با نشستن و به نقطه‌ای خیره شدن چیزی عوض نمی‌شود. برخیزید و خودتان را با کاری مشغول سازید.

۳- حس پوچی و این باور که زندگی، شغل و فعالیت‌های شما بی‌معنی هستند، می‌تواند شما را تا مرز خودکشی پیش برد. شما نباید زندگی خود را یک دایره بی‌پایان و هدف بدانید. این وظیفه خود شماست که به زندگی خود معنا بخشید.

۴- هر روز یک چیز جدید یاد بگیرید و به علم خود بیفزایید.بیکاری و فقدان فعالیت یک عامل مهم در ایجاد بی‌حوصلگی است

۵- خود را به چالش بکشانید. به فعالیتی دست بزنید که در شما استرس ملایمی ایجاد می‌کند. مانند برد و باخت (در بازی، ورزش) و یا پذیرش ایده‌های جدید.

۶- به یاد داشته باشید که هیچ چیز کسالت‌بار و خسته‌کننده نیست، بلکه این ذهن بی‌حوصله شماست که همه چیز را کسل‌کننده می‌بیند. بی‌حوصلگی یک امر نسبی و درونی است. افکار خود را تغییر دهید تا احساسات شما نیز تغییر یابند.

۷- حس کنجکاوی خود را برانگیزید. نسبت به پیرامون خود بی‌تفاوت نباشید. سعی کنید از همه چیز سر در بیاورید. البته به غیر از مسایل شخصی دیگران.

۸- خیال‌پردازی کنید. خیال‌پردازی بیش از حد سبب دور افتادن شما از واقعیت‌ها و حقایق می‌شود، اما از تخیل خود می‌توانید در رفع بی‌حوصلگی کمک بگیرید. خیال‌پردازی کنید و به آرزوهای خود دست یابید.

۹- تکرار فعالیت‌های روزمره و یا از روی عادت، بسیار خسته‌کننده است. بنابراین دیگر ایده‌ها، گزینه‌ها و احتمالات را هم انتخاب کنید. مثلا هر روز برای صبحانه چای شیرین نخورید، یک روز هم قهوه و یا شیر بخورید و یا هر روز سر یک ساعت فعالیت خاصی را انجام ندهید. هر از گاهی طرز لباس پوشیدن و یا مدل موی خود را تغییر دهید.

۱۰- تکراری نباشید.

سارا ابراهیمی
359 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *