خانواده‌ها از دوگانگی فرهنگی بپرهیزند

17383

یک مشاور فرهنگی با اشاره به نقش اساسی خانواده در تربیت فرزندان و مقابله با تهاجم فرهنگی، تاکید کرد: خانواده‌ها از دوگانگی فرهنگی بپرهیزند، چرا که حرف و عمل والدین باید یکی باشد تا فرزندان هم یاد بگیرند.

 “طاهره میرزایی” در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه یزد، تصریح کرد: تأثیرگذاری تهاجم فرهنگی روی جوانان، به دلیل کم‌ایمانی خانواده‌ها، نبود اعتقاد و باور محکم و کافی و البته هجمه فرهنگی رسانه‌های بیگانه است که کم‌کم و به مرور زمان اثر گذاشته و به وضعیت کنونی رسیده است.

وی اضافه کرد: در وهله اول خانواده‌ها نقش خیلی مهمی در رابطه با تربیت فرزندان‌شان دارند ولی در مراحل بعدی نیز می‌توان نقش دوستان، محیط و جامعه را نیز موثر دانست.

میرزایی ادامه داد: اگر خانواده، خودش واقعاً یک تربیت مذهبی و اسلامی و ایمان به معنای واقعی داشته باشد و این عقیده را داشته باشد که ما باید خودمان شئونات خود و دین و ایمان‌مان را حفظ کنیم و به آن پایبند باشیم، فرزندان نیز به این مسیر سوق داده می‌شوند.

وی گفت: در مقابل اگر ایمان خانواده سست و عقاید نسبت به مسائل شرعی و دینی ضعیف باشد، هجمه‌های فرهنگی روی فرد و خانواده بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

مشاور حوزه علیمه ریحانه‌الرسول یزد با تاکید بر این که حرف و عمل والدین باید یکی باشد تا فرزندان هم یاد بگیرند، افزود: گاهی در برخی خانواده‌ها دیده می‌شود که والدین مسائل دینی را رعایت می‌کنند ولی فرزندان در این رابطه ضعیف هستند که اگر دقیق شویم خواهیم دید که والدین در عمل ضعیف بوده‌اند.

وی بر پرهیز از دوگانگی فرهنگی در خانواده تاکید و تصریح می‌کند: به عبارتی اگر آنچه که والدین می‌گویند با عمل‌شان متفاوت باشد، فرزند نمی‌داند کدام را انتخاب کند.

میرزایی در این رابطه اضافه کرد: افراد در عمل دو نوع ایمان دارند، برخی به آنچه ایمان دارند، عمل می‌کنند ولی برخی نیز آن را تنها به زبان می‌آورند و در عمل باری به هر جهت هستند که در نوع دوم فرزندان را دچار تعلل در انتخاب راه درست می‌کند.

وی گفت: همه باید تلاش کنند تا محیط خانواده و جامعه طوری باشد که مروج فرهنگ و ارزش و نه ضدفرهنگ و ضدارزش باشد.

این مشاور فرهنگی و مذهبی گفت: ضعف ایمان در افراد آنها را در برابر تهاجمات فرهنگی خیلی زود سست می‌کند به خصوص این که در برخی موارد نیز جامعه با افرادی که از مسایل فرهنگی را رعایت نمی‌کنند با دید محترمانه‌تری برخورد می‌کند و این برای جوانان الگوسازی می‌شود.

وی معتقد است که امر به معروف و نهی از منکر تنها با زبان خوش و صمیمیت جواب خواهد داد و الا روش‌های دیگر به هیچ وجه جواب نمی‌دهد.

وی هم‌چنین با اشاره به پیشرفت تکنولوژی و مهیا شدن امکان بهره‌برداری گاهاً نامحدود از این پیشرفت‌ها در فرزندان، تاکید کرد: البته باید ابتدا فرزندان را درست تربیت کرد و بعد امکانات را در اختیارشان قرار داد.

میرزایی تربیت فرزندان در این زمانه را برای خانواده‌ها سخت دانست و افزود: خانواده‌ها باید طوری رفتار و عمل کنند که فرزندنشان رو در روی‌شان قرار نگیرند، حرمت‌ها حفظ شود و فرزندان در کنار خانواده باقی بمانند.