رباتی که روی آب راه می‌رود /عکس

دانشمندان موفق به ساخت نوعی ربات مینیاتوری شدند که قادر است به آسانی مانند برخی حشرات روی آب راه رفته و حتی از روی آب بپرد.
ایسنا: بر اساس مطالعات انجام شده توسط گروهی از دانشمندان روی دسته‌ای از حشرات موسوم به آب‌پیمایان، اطلاعات فنی لازم برای ساخت ربات سبک وزن بدست آمده است.

دانشمندان معتقدند که با توسعه علوم رباتیک و مطالعات بیشتر درباره گونه‌های طبیعی می‌توان ربات گونه‌های نادرتری از جانداران مثل ستاره‌دریایی و یا حتی اختاپوس را نیز ساخت.

بسیاری از کارشناسان صنایع رباتیک در مورد قابلیت‌های این ربات افزودند: به طور کلی ساخت ربات‌هایی که قادر به راه رفتن و پریدن باشند به فناوری بالایی نیاز ندارد، اما این ربات قادر است تا علاوه بر راه رفتن بر سطح آب بدون فرو رفتن بپرد.

در واقع هنگام عمل پرش نیروی خلاف جهت به سطح زیرین منتقل می‌شود که در این دستاورد بدون هیچ‌گونه تداخل و پارگی در سطح آب عمل پریدن به آرامی انجام می‌شود.

دانشمندان در مورد مراحل مطالعه بر روی قابلیت راه‌رفتن روی آب برخی حشرات افزودند: برای مطالعه بر روی حرکات شگفت‌انگیز این حشرات در محیط آزمایشگاه یک سطح پوشیده از آب را آماده کردیم، سپس با تهیه نور کافی از دوربین‌های پرسرعت برای فیلمبرداری استفاده کردیم.

محققان پس از مشاهده رفتار حشرات آب‌زی دریافتند که این جانداران با حرکات منحصر به فرد پا و قرار دادن پاها به صورت مورب روی سطح آب مانع از فرو رفتن در آب می‌شوند.

به عبارتی آنها قادرند تا وزن بدن خود را طوری روی پاها تقسیم کنند که از غرق شدن در آب جلوگیری شود.

پژوهشگران پس از اندازه‌گیری میزان فشار وارده به سطح آب توسط حشرات اقدام به شبیه‌سازی شرایط موجود بر روی یک ربات مینیاتوری کردند که قادر است حرکات حشرات را تقلید کرده و مانند آنها از روی آب عمل پریدن را انجام دهد.

جزئیات این فناوری در مجله ساینس منتشر شده است.