از سر گرفتن مذاکرات 5+1 بعد از تعطیلات کریسمس

01
01

 

 

 

 

 

 

 

محمدجواد ظریف و کاترین اشتون در گفت‌وگوی تلفنی توافق کردند مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 پس از تعطیلات میلاد مسیح از سرگرفته شود.

در تماس تلفنی بعداز ظهر روز یکشنبه کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با محمد جواد ظریف، مسوول تیم مذاکراه کننده هسته‌ای ایران با 1+5، آخرین وضعیت و نتایج مذاکرات کارشناسی ایران و1+5 در ژنو مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

 

در این گفت‌وگوی تلفنی قرار شد دو طرف به رایزنی‌های خود ادامه داده و پس از پایان تعطیلات میلاد حضرت مسیح(ع) مذاکرات کارشناسی ایران و گروه 1+5 از سر گرفته شود.

 

به گزارش ایسنا در ادامه‌ مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 در وین که از 18 آذر به مدت چهار روز برگزار شد، این مذاکرات از 28 آذر در ژنو از سر گرفته شد و پس از چهار روز مذاکره‌ فشرده درباره‌ تعیین ساز و کار اجرای توافق ژنو عصر روز یکشنبه به پایان رسید.

 

با این حال مذاکرات کارشناسی و برخی بحث‌های جدی میان دو طرف هم‌چنان ادامه دارد و بر اساس توافق کاترین اشتون و محمدجواد ظریف قرار شد این گفت‌وگوها پس از تعطیلات کریسمس در ژنو از سر گرفته شود.

 

به گفته‌ سیدعباس عراقچی عضو تیم مذاکره کننده و معاون وزیر خارجه، «برخی اختلاف نظرهای جدی درباره‌ سازوکار اجرای توافق وجود دارد» که به نظر می‌آید بررسی این اختلاف نظرها به دور بعدی مذاکرات پس از تعطیلات کریسمس موکول شود.

 

به گزارش ایسنا، در حالی که انتظار می‌رفت پس از توافق ژنو به سرعت ساز و کار اجرای این توافق فراهم شود اما با کارشکنی آمریکا در افزایش برخی تحریم‌ها علیه ایران و به تصمیم نرسیدن اتحادیه اروپا درباره‌ اجرای توافق، اجرای برنامه‌ اقدام مشترک که انتظار می‌رفت اواسط ژانویه اجرایی شود به زمانی دیرتر از این موعد موکول خواهد شد.