انتقاد عراقچی از تشدید تحریم ها

01
01

 

 

 

 

 

 

 

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران با 1+5 گفت که در دیدار امروزش با اشتون قرار شد مذاکرات کارشناسی از سرگرفته شود.

سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه پس از دیدار با کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که صبح امروز(سه‌شنبه) در بروکسل انجام شد،

افزود: در این دیدار از مواضع و تحریم‌های اخیر آمریکا انتقاد شدید صورت گرفت.

وی افزود: خانم اشتون در این دیدار اطمینان داد که 1+5 مصمم به اجرای توافق و پایبند به تعداتش است.

اضافه شده در ساعت 16:20

به گزارش ایسنا، در این دیدار عراقچی ضمن انتقاد شدید از اظهارات تحریک کننده و اقدامات اخیر برخی از کشورهای این گروه به‌خصوص آمریکا در افزودن نام تعدادی از شرکت‌های ایرانی و خارجی در فهرست تحریم‌ها، این اقدامات را مخرب و بر خلاف روح توافق‌نامه ژنو خواند و هشدار داد که از نظر ایران این توافق‌نامه و برنامه عمل بایستی از سوی طرف مقابل جدی گرفته شده و تعهدات آن اجرایی شود.

نمایندۀ کشورمان در این دیدار افزود که نحوه اجرای تعهدات طرف مقابل دقیقاً تحت بررسی قرار دارد و در هر مرحله عکس‌العمل مناسب از سوی کشورمان در پاسخ به این اقدامات نشان داده خواهد شد.

در این دیدار کاترین اشتون توضیحات مفصلی درباره علت برخی اظهارات و اقدامات مقامات آمریکایی ارائه و تأکید کرد که طرف 1+5 کماکان جدی است و با حسن نیت کامل، متعهد به متن توافق شده است.

او اطمینان داد که کشورهای 1+5 مصمم به اجرایی شدن سریع این توافق هستند.

اشتون با ابراز خرسندی از پیشرفت‌های حاصله در مذاکرات کارشناسی میان ایران و 1+5 در وین، از سرگیری مذاکرات از سوی کشورمان را خواستار شد.

عراقچی نیز با تشریح مواضع کشورمان درباره مذاکرات کارشناسی وین و با ابراز نگرانی از برداشت‌های نادرست برخی طرف‌ها از مفاد توافق‌نامه ژنو آمادگی کشورمان را برای ادامه این مذاکرات به شرط حفظ فضای حسن نیت، اعلام کرد.

در پایان این دیدار تصمیم گرفته شد مذاکرات کارشناسی وین ظرف چند روز آینده مجدداً از سر گرفته شود.