بیژن زنگنه:سهم ایران در بازار نفت از اولویت بالایی برخوردار باید باشد.

زنگنه
زنگنه

 

 

 

 

 

 

 

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفته است که به محض لغو تحریم‌های نفتی، ایران می‌تواند ظرفیت تولید نفت خام خود را به سقف ۴ میلیون بشکه در روز برساند.

وزیر نفت ایران در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی در وین گفت که حفظ سهم ایران در بازار نفت، از اولویت‌های اصلی اوست.

 

صنعت نفت ایران از زمان شدت گرفتن مناقشات بین‌المللی بر سر فعالیت‌های هسته‌ای آن کشور، بیش از پیش هدف تحریم‌های بین‌المللی بوده است.

در چارچوب این تحریم‌ها، نه تنها محدودیت‌هایی برای خریداران نفت خام ایران اعمال می‌شود، بلکه حمل‌ونقل و بیمه نفتکش‌های حامل نفت خام و فرآورده‌های نفتی ایران نیز منع شده یا با محدودیت همراه است.

با اعمال این تحریم‌ها در دو سال اخیر از میزان صادرات نفت ایران کاسته شده است. داده‌های اوپک به نقل از منابع ثانویه نشان می‌دهد که ایران در سال ۲۰۱۱ میلادی روزانه ۳ میلیون و ۶۲۸ هزار بشکه نفت خام تولید می‌کرد، اما این رقم در اکتبر امسال به ۲ میلیون و ۶۵۱ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

وزیر نفت ایران در جمع خبرنگاران تاکید کرد “با وجود محدودیت‌هایی که با تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه (علیه ایران) اعمال شده‌اند، تلاش می‌کنیم سقف تولید خود را افزایش دهیم.”

لغو تحریم‌های نفتی از محورهای مذاکرات ایران با نمایندگان گروه ۵+۱ بوده است و در پی کلیکتوافق اخیر دو طرف، جواد ظریف، وزیر خارجه ایران کلیکگفت که قرار است تحریم بیمه پالایشگاه‌های مصرف‌کننده و کشتی‌های حامل نفت صادراتی ایران “تعلیق و لغو شود.”

بیژن زنگنه با اشاره به محدودیت‌های بین المللی برای خرید، حمل‌ونقل و بیمه محموله‌های نفتی ایران گفت که امیدوار است در توافق‌های بعدی مذاکره‌کنندگان ایران و گروه ۱+۵ محدودیت‌های کنونی علیه صنعت نفت ایران برداشته شود.

او اضافه کرد: ایران برای افزایش صادرات نفت، هیچ محدودیت فنی ندارد و اگر تحریم‌ها برداشته شود، بلافاصله می‌توانیم با ظرفیت کامل (تولید) وارد عرصه شویم.