دفن سگهای زرد توهین وزارت ارشاد به قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س).

01
01

 

 

 

 

 

 

 

 

چند روزی است که نام یکی از این گروه های موسیقی که اعضای آن ایرانی هستند در فضای مجازی و رسانه ها بر سر زبان ها افتاده و علت آن هم در خصوص آلبوم ساخته شده و یا کنسرت های این گروه نیست ، بلکه علت این شهرت مرگ گروهی اعضای این گروه است.

موسیقی راک ، موسیقی کاملا غربی که از سال ۱۹۶۰ در آمریکا شکل گرفت. نوازندگان و خوانندگان این سبک از موسیقی دارای ویژگی ها و خصوصیات خاصی هستند.
از نحوه نوازندگی و خوانندگی گرفته تا تیپ و علایق شخصی افراد در این گروه ها .
چند روزی است که نام یکی از این گروه های موسیقی که اعضای آن ایرانی هستند در فضای مجازی و رسانه ها بر سر زبان ها افتاده و علت آن هم در خصوص آلبوم ساخته شده و یا کنسرت های این گروه نیست ، بلکه علت این شهرت مرگ گروهی اعضای این گروه است.
گروه موسیقی سگ های زرد که کار خودشان را در ایران به صورت زیرزمینی آغاز کرده بودند ، بعد از حضور در فیلم بهمن قبادی تازه اندکی شناخته تر شدند ، اما اعضای این گروه در سال ۲۰۰۶ با مهاجرت به آمریکا ترجیح دادند تا حرفه موسیقی را در این کشور ادامه دهند و حالا کشته شدن سه نفر از اعضا به دست نفر چهارم گروه باعث شده تا نام سگ های زرد بیشتر از هر زمان دیگری در رسانه های داخلی و خارجی به چشم بخورد و درباره شان نوشته شود.
اما موضوعی که بیشتر از هر چیز دیگری در این حادثه توجه رسانه های داخلی را به خود جلب کرد ، دفن اعضای این گروه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) است. تدفینی که با تشخیص و همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد صورت گرفت.
 اگرچه افراد این گروه به فعالیت در زمینه موسیقی می پرداختند ، اما با یک نگاه اجمالی به گذشته و نحوه فعالیت و خروج سگ های زرد از کشور ، برخی از اقداماتشان در سال ۸۸ ، نحوه به قتل رسیدنشان و یا حتی نامی که برای گروه خود انتخاب کرده اند و نگاهی به تعریف هنرمند در فرهنگ ایرانی و یا ویژگی یا شرایطی که خود وزارت ارشاد در تعریف هنرمند واقعی و متعهد برای صدور مجوز فعالیت به ان متوسل می شود بیندازیم ، آیا بازهم نام سگ های زرد در بین هنرمندانی که در این تعریف قرار کرفتند جای میگیرد.
دفن اعضای این گروه در قطعه هنرمندان در حالی رخ داده که وزارت ارشاد از اجازه دفن و خانواده های برخی از هنرمندان داخلی در قطعه هنرمندان خودداری کردند و علت این جلوگیری هم قرار نگرفتن نام آن هنرمندان در چارچوب تعریف خاصی که وزارت ارشاد از یک هنرمند می داند اعلام شده است.

01
01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رئیس جمهور در گزارش ۱۰۰ روزه گفت : ما باید به نویسندگان و فیلمسازان اعتماد کنیم. در همین ۱۰۰ روزه دیدیم خیلی از کتابهایی که ممنوع شده بود و می شد آزاد شود آزاد کردیم و به چاپ رسید. خیلی از نویسنده ها ممنوع القلم شده بودند ما آنها را تبدیل به سریع القلم کردیم.

بازکردن درهای بسته بر روی هنر و هنرمندان از جمله برنامه هایی است که در دستور کار دولت قرار گرفته است.
سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا افرادی که به فعالیت هنری از نوع زیرزمینی می پردازند و بدون مجوز و نظارت وزارت ارشاد اقدام به تولید محصول می کنند هم جزء هنرمندان محسوب می شوند؟
آیا این اقدام اخیر نوعی بی احترامی به خانواده ها و هنرمندان دفع شده در قطعه هنرمندان به شمار نمی رود؟
این سوالی است که مسئولین وزارت ارشاد و دولت یازدهم باید به آن پاسخ دهند.