کافه گردش
متفرقه(از این دسته استفاده نشه)
۳ آذر ۱۳۹۲, ۷:۴۱ ق.ظ

راه اندازی رصدخانه در بلندترین نقطه ایران

Untitled-b2

اشاره به تهدیدهای زمین، گفت: تشعشعات خورشیدی و ذرات پر انرژی که به سمت کره زمین ساطع می‌شود از جمله تهدیدات کره زمین است که زندگی انسان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی به بیان ضرورت شناسایی این تشعشعات پرداخت و اظهار داشت: با توسعه علم نجوم قادر به پیش بینی این تشعشعات و ارائه هشدارهای لازم هستیم که در این راستا اقدام به تاسیس بزرگترین رصد خاورمیانه شد.

نسایی به حزئیات این رصدخانه اشاره کرد و یادآور شد: از جمله مزایای این رصدخانه ارتفاع آن است که در ارتفاع ۱۸۶۰ متری از سطح دریا قرار گرفته دارد.

رصدخانه‌ در بلندترین نقطه برای انجام مطالعات خورشیدی

وی با بیان اینکه این رصدخانه از بخش‌های تحقیقاتی مختلفی تشکیل شده است، یادآور شد: گنبد الکترومکانیکی، آسمان نمای دیجیتالی، دپارتمان‌های ریاضیات و فیزیک، پژوهشکده مطالعات خورشید و سایت فناوری‌های رباتیک مکانی است از جمله بخش‌های این رصدخانه است.

این محقق نجوم با اشاره به ویژگی‌های گنبد الکترومکانیکی، خاطر نشان کرد: گنبد الکترومکانیکی این رصدخانه قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه را دارد و زمانی که تلسکوپ اصلی به منظور جستجوی جرم خاصی داخل آن قرار داده می‌شود، گنبد بر اساس بعد و میلی که آن جرم خاص در آن قرار دارد اقدام به جستجوی آن جرم می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه این مجموعه به عنوان یکی از مراکز مطالعه فیزیک خورشید مطرح شده است، اضافه کرد: ارتفاعی که رصدخانه در آن ساخته شده برای رصدگر افق منفی ایجاد می‌کند به این معنا که غروب کردن اجرام مورد نظر در زیر پای رصدگر اتفاق می‌افتد.

نسایی عاری بودن منطقه از آلودگی هوا و نوری را از دیگر مزایای این رصدخانه نام برد و ادامه داد: گنبد اصلی این رصدخانه مجهز به تلسکوپ ۱۶ اینچ است که درصورت تامین اعتبار اقدام به نصب تلسکوپ ۲۰ اینچ خواهد شد.

وی با بیان اینکه این رصدخانه در استان لرستان در شهر خرم آباد راه اندازی شده است، خاطر نشان کرد: تاکنون علاوه بر پذیرش تورهای نجومی اقدام به انجام پروژه‌های نجومی شده است.

سپیده تدین
363 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *